Rdesno mnohokvěté

cm regevit

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Výtažek z rostliny rdesno mnohokvěté, latinsky Polygonum multiflorum. Rostlina pochází z Číny a v různých článcích a studiích se můžeme setkat s přepisem jejího čínského jména jako Fo Ti či He Shou Wu.

Rdesno pochází z čeledi Polygonaceae. Je to víceletá vytrvalá popínavá rostlina dorůstající výšky až deseti metrů. Má červenohnědé dřevnaté kořeny a červeně nachovou, lysou a v horní části rozvětvenou lodyhu. Květy jsou bílé a plody rdesna mají podobu trojbokých hladkých bílých nažek.

Zkušenosti s rdesnem jako léčivou rostlinou pocházejí z poznatků tradiční čínské medicíny, kde má nezaměnitelně významné postavení. Je v ní používáno jako jedno z nejsilnějších přírodních tonik pro obnovu vitality a mužnosti. Již staří Číňané uváděli, že je tato rostlina prospěšná pro játra, reprodukční, močový a kardiovaskulární systém. Kořeny a stonek rdesna mají podle těchto poznatků účinek antibakteriální, snižující hladinu celkového cholesterolu, působí proti křečím a dále mají adstringentní a kardiotonický účinek. Rovněž mají pomáhat snižovat hladinu krevního cukru, působit se-dativně (nespavost, neurasténie) a jako celkové tonikum.

Samotný kořen je v tradiční čínské medicíně užíván vnitřně k vyrovnání hormonální nerovnováhy při menstruačních a klimakterických potížích. Dále je používán k léčbě zácpy u starších lidí, vysoké hladině celkového cholesterolu či dokonce při zduření lymfatických uzlin. Tím ovšem výčet oblastí, kde jsou jednotlivé části rdesna v tradiční čínské medicíně používány, nekončí – jsou používány jako jaterní a ledvinové tonikum, na posílení krvetvorby, dále na posílení tvorby svalů a mají zabraňovat předčasnému šedivění a vypadávání vlasů (předpokládá se, že mají blokovat u mužů přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron, která za vypadáváním stojí). Rovněž se užívají na podporu imunity, pro zvýšení tvorby erytrocytů (červených krvinek), zlepšení paměti či zabránění řídnutí kostí.

Rdesno je v této medicíně používáno i zevně – při akné, dermatitidě, dermatofytóze, odřeninách a krvácejících či infikovaných ranách.

Kořeny se sbírají na podzim, přednostně od rostlin starých tři až čtyři roky, kdežto stonky se sbírají při pozdním létě či raném podzimu. U obou platí, že se suší a uchovávají pro další použití.

Nežádoucích účinků je velmi málo, uvádějí se žaludeční potíže a vyrážka. Rdesno by neměly užívat v žádné formě těhotné a kojící ženy.

Používá se v řadě lékových forem – ať už samotné kořeny nebo ve formě prášku, kapslí, roztoku či tonika.

Základní látka patří mezi stilbenové glykosidy a má velmi dlouhý chemický název – 2,3,5,4 – tetrahydroxystilben-2-0-beta-D-glucosid. U této látky byl zjištěn antioxidační a protizánětlivý účinek. Rovněž má působit proti rozvoji aterosklerózy. Pro její pozitivní působení na paměť a učení někteří vědci uvažují o jejím využití v případě Alzheimerovy nemoci. Dále kromě již zmiňovaného snížení hladiny celkového cholesterolu také snižuje hladinu triacylglycerolů.

Obsah dalších látek je velmi variabilní, záleží, v kterých oblastech se sbírá. Z obsažených minerálů se uvádí hliník, měď, draslík, hořčík, dokonce stroncium či titan a z nežádoucích dokonce občas arsen. To je právě důvodem, proč doporučit užívání této rostlinné drogy ve formě prověřených doplňků stravy.

Z dalších látek obsahuje chrysofanol, fyscion, emodin, aloeemodin, rein a další rostlinné složky. Ze všech zmiňovaných informací vyplývá, že rdesno mnohokvěté bude jako významná léčivá rostlina používané staletí až tisíciletí v tradiční čínské medicíně nadále středem zájmů vědců usilujících objevit nové látky při boji proti nebezpečným nemocem.