Rady k Mezinárodnímu dni zdravého spánku i recept na koupel, po které zaručeně usnete

cm spici par

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Začátek jara, konkrétně 21. březen, je již od roku 2002 uznáván jako Mezinárodní den zdravého spánku. Více než polovina dospělých Čechů má v dnešní době se spánkem potíže. Mezi tyto problémy se řadí obtížné usínání, časté a bezdůvodné probouzení v noci, nekvalitní spánek, ale i předčasné ranní probuzení. Chronická nespavost se týká dokonce každého šestého z nás. V tomto článku jsme pro vás připravili rady, jak zlepšit spánek pomocí bylin.

Tečkovaný kvítek proti lehkým depresím

Bylinkou první volby v případě nespavosti je rozhodně třezalka tečkovaná. Velice dobře působí proti úzkostem, neklidu a psychickému vypětí, které minimalizuje, a dovolí nám příjemně usnout. Vhodná je také v případě takzvané neurastenie, mezi jejíž příznaky patří podrážděnost, únava, bolest hlavy a poruchy soustředění i spánku. Neocenitelným pomocníkem je třezalka i během lehkých depresí. „Při užívání třezalky bychom měli být opatrní na sluneční záření. Tato jinak velice užitečná bylinka může totiž ve vzácných případech způsobit fotosenzitivní reakci,“ vysvětluje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která nabízí bylinné tinktury. „Pozor bychom měli určitě dát na léky, které užíváme. Třezalka totiž může mít vliv na jejich účinky,“ dodává Podhorná.

Přírodní hypnotikum bez omamných účinků

Při problémech se spánkem můžeme také sáhnout po kozlíku lékařském. Ten totiž působí jako mírné, ale velice účinné sedativum. Uklidní naši nervozitu a zbaví nás úzkosti a duševního napětí. Vyšší dávky pak působí jako takzvané hypnotikum, tedy usnadňuje usínání. Podle některých zdrojů také pomáhá posilovat nervy. Jeho velkou výhodou oproti nejrůznějším barbiturátům je fakt, že nemá omamné účinky. Pokud jej budeme užívat i přes den, pomůže nám zmírnit stres. Vzhledem k jeho schopnosti uvolňovat křeče hladkého svalstva je také výborným prostředkem v případě problémů se zažíváním.

Bylina na spánek, prostatu i klimakterium

Další z bylin, které nám pomohou lépe usínat, je vrbka úzkolistá. Umí odstranit chorobnou úzkost a strach a odstraňuje psychické napětí. Pomáhá také při bolestech hlavy, jejichž původ je psychický, a poradí si i se stavy migrény. Mimo jiné je znám její příznivý vliv v případě problémů s prostatou, především pokud je tato žláza zvětšená. Pro ženy je zase důležitá její schopnost pomoci překonat psychické obtíže spojené s klimakteriem. Účinky vrbky mohou být umocněny, pokud ji zkombinujeme s třezalkou a s lípou. Ta byla donedávna využívaná pro protizánětlivé a protivirové účinky květů. Ovšem její pupeny zpracované jako gemmoterapeutika mají zklidňující účinky, povzbuzují dobrou náladu, zlepšují spánek a v kombinaci s bělotrnem posilují nervovou soustavu.

Recept na koupel pro vyrovnaný organismus

Výborným krokem k celkovému zklidnění organismu je příjemná koupel. Pokud k ní využijeme navíc bylinky, bude se nám lépe usínat. „Pro koupel, která nás zbaví stresu, je vhodné kombinovat třezalku s levandulí. Ta má totiž antidepresivní účinky a zmírní naši nervozitu. Dále je možné přidat meduňku nebo mučenku, které navodí celonoční spánek bez přerušení. Jako mírné sedativum můžeme využít chmel. Pokud přidáme řimbabu, pomůžeme si od migrén, a rozmarýn uklidní naše podrážděné nervy,“ radí Jarmila Podhorná, uznávaná česká bylinkářka ze společnosti Naděje, která nabízí tinktury i koupele z bylin. „Velice oblíbenou bylinou, na kterou bychom neměli při problémech se spánkem zapomenout, je bacopa. Ta nejen zlepšuje paměť a posiluje výkonnost mozku, ale užívá se také právě při nespavosti, únavě, neklidu a stresu. Je možné ji užívat třeba v tinkturách, “ uzavírá Podhorná.