Puchýře na nohou

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Příčinou vzniku puchýře na noze je tření při dlouhé chůzi v příliš těsné nebo volné, či jinak nevhodné obuvi. Puchýř je stav, kdy se svrchní vrstva kůže (pokožka) uvolní od škáry. Vzniklá kapsa je naplněná tekutinou a chrání tak tkáně uložené pod ní. Pokud puchýř praskne, vznikne otevřená rána, kterou je nutno zakrýt a zabránit vniku nečistot a bakterií. Nejčastějšími příčinami vzniku puchýřů na nohou je tření například v nových, nerozšlápnutých, špatně padnoucích anebo „problematických“ botách.

V případě puchýřů na nohou, dochází k tomu, že nohy pod vlivem větší zátěže nebo tepla otekly a jejich objem se zvětšil více než se to může podařit sebelepšímu materiálu na výrobu bot. Vlivem zvýšeného tlaku se pokožka dostane do nesnází – těsně doléhá na stěnu boty a při chůzi prudce stoupá podélný tlak na všechny vrstvy kůže až se pokožka na hranici škáry odtrhne a prostor se okamžitě plní tkáňovou tekutinou. Pokud puchýř neošetříme včas, dojde k jeho protržení a tím i k nebezpečí vzniku infekce a nepříjemné pálení určitě znepříjemní další chůzi.

Nejčastější metodou léčby puchýře bývá jeho propíchnutí a postupné zaschnutí. V případě potřeby je třeba chránit ránu před vnikem nečistot či před dalším odíráním a tlakem, na což jsou dosud nejčastěji používány textilní náplasti. Jejich účinek je však omezený – náplasti se shrnují a tím nejen nechrání ránu, ale často přispívají ke zhoršování stavu poškozené kůže dalším odíráním. Většina lidí je přesvědčena, že poranění a odřeniny potřebují k lepšímu hojení kyslík a že strup ránu chrání. Tyto názory jsou ale mylné.  Klinické výzkumy prokázaly, že rána se hojí mnohem rychleji ve vlhkém prostředí a když není zcela vysušená. Mluvíme o tzv. vlhkém (hydrokoloidním) hojení, které se v nemocnicích používá již více než 20 let.

Celková nabídka přípravků určených k ošetření nohou.