Psychoterapeutické desatero proti chřipce a oslabení lidského organismu

cm smrkajici muz

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pokud chcete být odolní proti jakémukoliv onemocnění, pak je dobré se udržovat v co nejlepší psychické a tělesné kondici. Abyste harmonického vyladění těla i duše snadno docílili, snažte se dodržovat následující desatero, které vás ochrání. Jestliže je člověk vnitřně vyrovnán, mají viry i bakterie hodně stíženou situaci parazitovat na něm. Tady jsou tedy jednoduché rady, které stačí jen dodržovat, a výsledek na sobě brzy poznáte sami.

  1. Naučte se pravidelně odpočívat. Chce si to denně dopřát kvalitní a vydatný spánek. Každý ho potřebuje jinak dlouhý. Někomu stačí pět hodin, jiný se pro změnu necítí ráno dobře, pokud nemá každý den 11 hodin nepřetržitého spánku. Pamatujte, že mnohem důležitější je spát před půlnocí, než po půlnoci, kdy už není pro organismus spánek tak vydatný. Ve spánku mimo jiné klesá i hladina stresových hormonů, jež oslabují imunitní systém a zvyšují tím i riziko chřipkového onemocnění. Velmi dobré je pravidelně každý týden si jeden den naprosto odpočinout od veškerých všedních činností.
  2. Dodržujte hygienu, myjte si pravidelně ruce, zvláště před jídlem. Nesahejte si zbytečně do nosu a na rty. Dávejte pozor, když chcete kýchnout, abyste nekýchli do prostoru, raději kýchněte do svého rukávu. Jestliže si nakažený člověk sáhne na ústa, potom vezme do ruky telefon, pije ze skleničky nebo sahá na klávesnici computeru a druhá osoba se po něm těchto míst rovněž dotýká, může pak snadno dostat také infekční onemocnění nebo šířící se nákazu.
  3. Choďte hodně do přírody, nadýchejte se každý den čerstvého vzduchu, ne smogu. Člověk by se měl alespoň třikrát v týdnu projít svižnou chůzí po dobu dvaceti minut. Tento jednoduchý manévr dokáže snížit riziko virové nákazy až o polovinu! A to stojí přeci za to. Navíc si tak pročišťujete kardiovaskulární systém.
  4. Nesahejte si zbytečně do obličeje, úst, nosu a očí! Kýchejte do kapesníku, smrkejte nejlépe do papírového ubrousku či kapesníku a ihned jej zlikvidujte, nejlépe spálením nebo vhozením do klozetu. Pokud nemáte kapesník a musíte kýchnout nebo zakašlat, dejte si dlaň ruky před ústa a otočte se od lidí!
  5. Hodně pijte tekutiny, a to každý den, nejen nárazově. Kdo denně vypije tři až čtyři litry tekutin (čistou vodu, bylinné čaje, šťávy a džusy), nikoliv alkoholické nápoje včetně piva a preparáty obsahující kolu, tak sníží možnost virových onemocnění až o 90 procent! Jak zjistíte, že pijete dostatečně? Ke zjištění, zda tělu denně dáváte dostatek tekutin, stačí provést jednoduchý test: pokud je vaše moč světlá až čirá, je váš přísun každodenních tekutin v pořádku, zvýšit jej nutně musíte v případě tmavé či jinak zabarvené moči.
  6. Dokažte si poručit a nekuřte, a ani netravte pracovní dobu či dobu svého volna v zakouřené místnosti. Kouření totiž přestavuje velký negativní zásah do imunitního systému. Kouřový dým vysušuje nosní sliznici a ochrnu-je řasinky v dýchacím ústrojí. Uvědomte si, že jedna vykouřená cigareta dokáže paralyzovat řasinkový epitel na 40 minut. Tvoří se tu pak dráždivé hleny a dochází ke vzniku chronické bronchitidy. V takovém prostředí se může snadno usadit a přežívat celá řada choroboplodných zárodků.
  7. Neholdujte alkoholu, jeho pravidelná konzumace ničí játra i ledviny. Ledviny jsou největším filtrem tekutin v lidském organismu. Pokud máme unavená játra, dokáží choroboplodné mikroorganismy v těle setrvat mnohem déle, nebo se v něm i usídlit. Alkoholici mají proto průběh virové infekce vždy těžší a delší.
  8. Hodně se poťte, denně choďte, sportujte a pohybujte se. Pokud můžete, zajděte alespoň dvakrát týdně do sauny. Mnohaleté výzkumy ukázaly, že lidé, kteří chodí dvakrát týdně sauno-vat, jsou až o polovinu méně ohroženi chřipkovými viry. Jedna teorie dokonce říká, že když v sauně do sebe inhalujete horký vzduch, tak viry nedokáží v takovém prostředí přežívat.
  9. Popíjejte bylinné čaje, nejlépe obsahující květ lípy, nať mateřídoušky a nať řepíku lékařského. Stačí si denně dopřát preventivně během dne jeden šálek tohoto vlažného až teplého léčivého čaje v chřipkovém období. Tento čaj připravený nálevem je možné osladit přírodním medem nebo doma vyrobenou ovocnou či zeleninovou šťávou.
  10. Pořiďte si dobré a věrné přátele. Je prokázáno, že lidé, kteří věří v Boha, pravidelně se scházejí a modlí, se takhle i posilují, nacházejí jednotu svého myšlení, v případě nouze si včas pomáhají, mají v sobě mnohem méně stresových hormonů, než lidé, kteří se rozčilují, zlobí se, hádají, nadávají, žárlí, nevěří si, mají různé strachy, obavy a deprese, cítí se unavení a vyčerpaní.