Psychosomatické poruchy zdraví

cm oblazky1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Psychosomatické potíže jsou funkční poruchou, kdy se psychické problémy (třeba i nenápadné či zdánlivě zcela skryté) projeví navenek jako tělesné nemoci.  Jinak řečeno to znamená, že duševní neklid a napětí mozku se intenzivně promítá do orgánů, které s naší Duší zdánlivě nemají žádnou souvislost.

Klient se pak neustále dožaduje různých vyšetření srdce, žaludku, střev, štítné žlázy, plic, páteře ….a oficiální medicína mu v tom často a ráda vyhoví. Pro běžného lékaře je daleko jednodušší donekonečna předepisovat nějaké tablety proti bolestem žaludku, proti zrychlené či zpomalené funkci střev, proti různým trávicím dyspepsiím (včetně gastroezofageálního refluxu), proti srdečním palpitacím, proti svalovým blokádám různých úseků páteře či jiným tělesným potížím.

Takto postižení klienti se často doslova prostůňou celým svým životem. Kupodivu i v oficiální medicíně se najde obor, který je ochoten řešit skutečnou příčinu – je jím tzv. psychosomatická medicína a každý, kdo se jí věnuje, mi může potvrdit, jak obtížné a často i nemožné je přesvědčit pacienta (kupříkladu s „nemocným žaludkem“) že není primárně nemocná ta část těla, která má potíže, ale že nemoc má svůj původ v pacientově neklidné psychice.

Jak řešit pestré projevy neurovegetativní neurózy z hlediska přírodní medicíny?

To vyžaduje poměrně individuální přístup, takže v tomto článku se zmíním jen o obecně platných podmínkách umožňujících skutečné uzdravení takto postiženého klienta.

A) Ideální je samozřejmě natrvalo odstranit ty chybné myšlenky a životní postoje, které klienta k psychickým problémům přivedly –  a nikoliv jen dočasně potlačovat příznaky.
Jenže lidé většinou nemají zájem o práci na změně své osobnosti a raději dají přednost užívání nějakých tablet, které nepříjemný příznak alespoň na nějaký čas potlačí – což dělají nejen všechny chemické léky,  ale i přírodní produkty – jenže ty mají  velkou výhodu, že  místo negativních vedlejších důsledků naopak pomáhají zdraví upevňovat – zpravidla dosti komplexním harmonizačním, detoxikačním nebo nutričním účinkem.

Znovu však upozorňuji, že ani tyto produkty neodstraní skutečnou vyvolávající příčinu. Jsou však velmi účinnou první pomocí, která má dvojí smysl. Především přináší klientovi rychlou úlevu. Neméně důležité je to, že alespoň dočasným snížením negativního vlivu špatného řízení funkce chrání postižený orgán před jeho daleko větším poškozením, k němuž může dojít, pokud funkční porucha trvá příliš dlouho.

Typické je to například u žaludku – v první fázi funkční poruchy žaludek bolí, ale ani podrobným vyšetřením se nenajde vůbec nic, nebo jen překrvená sliznice. Pokud necháme neklid mozku působit příliš dlouho, oslabenou žaludeční sliznici napadne bakterie helicobacter pylori – a tuto infekci oficiální medicína léčí pomocí antibiotik. To je samozřejmě chytání hada za ocas, protože se neřeší příčina potíží, ale až její následek. Protože oficiální medicína vydává tuto bakterii za  příčinu žaludečních onemocnění, ani při tomto způsobu léčby se skutečná příčina neřeší, klientovy potíže se pravidelně vracejí, stejně jako se do imunitně oslabeného žaludku může opakovaně vracet i helicobacter. Další častou tělesnou komplikací původně jen psychosomatických potíží žaludku jsou žaludeční vředy. Ani u nich není helicobacter jejich primární příčinou, ale jen komplikací.

Pokud mozková regulační porucha napadne ženské pohlavní orgány, je kromě jiného častým následkem i funkční neplodnost – stav, kdy se vyšetřením nenajde žádné zřetelné onemocnění a přesto žena nemůže otěhotnět. Zahraniční materiály uvádí, že tímto typem neplodnosti je postižena již každá pátá mladá žena.

Štítná žláza, tenké a tlusté střevo nebo močové ústrojí jsou dalšími citlivými orgány, k jejichž poškození vede všeobecně podceňovaný duševní neklid a napětí.

B) Takže jaký by měl být ideální přístup k psychosomatickým poruchám?
Znovu opakuji – jedinou skutečnou cestou zpět ke zdraví je odstranit ty chybné myšlenky a životní postoje, které klienta k psychickým problémům přivedly. A to za Vás neudělá žádná pilulka, žádný lékař, psychoterapeut či léčitel. Jen klient sám, trpělivým opakováním musí nahradit své chybné duševní návyky novými, zdravějšími duševními reakcemi na vnější podněty. Mozek je geniálně stvořený biologický počítač a jeho původní programové (duševní) vybavení se dá přeprogramovat.

Na samotném začátku té dlouhé, ale krásné a dobrodružné cesty je důležité mít dostatek správných informací. Dnes je na trhu dostatek kvalitní literatury, kde čtenář najde všechny potřebné informace, jak sám sobě určit v čem dělá chybu i jak se jí zbavit. Pokud budete potřebovat i nějaké další rady, rádi Vám je poskytneme v naší internetové poradně.