Pryč s hleny

cm usta jazyk

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ráno bývá tělo a všechny jeho buňky podobny rybníku se stojatou vodou, dole s usazeným bahnem. Promiňte mi to připodobnění. A možná výstižnější bude přirovnání ke studánkám, jež byly zaneseny na podzim a v zimě listím a prachem a čekají, že je kdosi napřed pročistí, vynese bláto, aby se mohly zprůchodnit a zaplnit opět čistou vodou, která přináší užitek.

Všechny buňky očekávají, co se bude dít

  • Přijde nová dodávka vody?
  • Přinese hemoglobin vyšší přísun kyslíku?
  • Dostanou se svaly do pohybu a tzv. svalová pumpa rozpohybuje lymfu s odpadními látkami, aby se přesunuly do vylučovacího systému?
  • Kterým otvorem budou moci odcházet zplodiny, pokud jim to dovolíme?

Dovolíme tělu očistu?

Nejde mi, vážení čtenáři, o to, zda si dovolíte jít zrána před odchodem do práce ještě „naposledy“ na WC, i když třeba u dětí to může být velmi aktuální problém: Některé dítě se totiž nestačí vyprázdnit doma, třeba vlivem nedostatečného přísunu vodnatých nápojů nebo dietní chyby, a potom se obává přihlásit se ve škole, že musí jít na záchod, a tak to potlačuje celkem úspěšně průběhem dne – a jedovatiny metabolizmu zůstávají uvnitř, když měly odejít z těla ven… Nemluvím tu o patologickém stavu, kdy potom mohou pronikat i znovu do oběhu.

Mám teď na mysli i takové nenápadné odkašlání a vysmrkání se. Copak doma, to je snadné, jít znovu na záchod a vyplivnout to, co ústní sliznice a zadní stěna nosohltanu přes noc nahromadily. Ale co když se to stane ve škole nebo v práci? Ne vždy je hned po ruce kapesník… Jedinec se stydí a navykne si „nedělat rozruch“ s nějakým tím hlenem – a spolkne ho… A nyní se děje totéž, co jsem zmínila u střeva plného tuhého odpadu, od něhož si bříško mělo odlehčit již zrána. Znovu si musí se spolykaným hlenem nějak poradit, nechat ho nyní projít trávicím traktem, a kvůli němu se třeba nepodaří některým výživným složkám proniknout přes jemné kapiláry stěny tenkého střeva, když tomu brání zrovna ten hlen.

Odstranit zlozvyk

Smrkání a vykašlávání hlenu je užitečné, nemáme mu bránit, nemáme hlen polykat.

Nacvičte si to s dítětem, dokud je malé, protože s dospělým jedincem, třeba s manželem, už to nenacvičíte, nebo aspoň ne tak snadno… Bude si myslet, že se chcete hašteřit, když třeba často slyšíte, jak „zatáhne“ a spolkne… Kromě toho, že to není příjemné poslouchat, víte, že si momentálně ubližuje.

Tradiční prostředky

Něco se přece povede, když mu dáte přípravek ve spreji s obsahem mořské vody, aby se sliznice zvlhčila a pomocí minerálů vyživila, aby se změnilo povrchové napětí a přišla úleva pro nos i nosohltan.

Možná jste netušili, že také tradiční česká Vincentka obsahuje mořskou vodu. Lze ji z lahve napouštět do kapesního balení této vody, když jste původní a tentýž obsah už spotřebovali. A další výrobky.

Můžete si doma také čistit a zvlhčovat vzduch. Vím, je to běžná praxe u nemocných dětí, ale můžeme si prospět i v době, kdy nemocní nejsme, a tak provedeme občasnou prevenci, zvláště v době očekávaných teplotních přechodů.