Proč pít zelený čaj?

cm konvice caj

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Řada studií prokázala, že strava výrazně ovlivňuje možnosti vzniku rakoviny. V řadě druhů zeleniny a ovoce byly identifikovány konkrétní látky s ochranným působením proti rakovině. Podle odborníků lze definovat složky, které blokují jednotlivé stupně v procesu vzniku rakoviny. Poslední dobou se soustřeďuje pozornost na polyfenoly a další látky obsažené v čaji.

Připisuje se jim prominentní role v prevenci nádorových onemocnění (je zajímavé, že ještě před 20 lety byly některé z těchto látek pokládány za karcinogenní!). Nejvýznamnější z tohoto hlediska jsou tzv. katechiny. Jejich obsah je v zeleném čaji relativně vysoký, zatímco v černém čaji při procesu fermentace dochází k jejich oxidaci a zničení. Z tohoto důvodu je ochranný potenciál zeleného čaje mnohem vyšší. Obsah polyfenolů v čaji je přímo úměrný množství čajových lístků a době vaření. Kromě polyfenolů obsahují čajové listy též bílkoviny, 2 – 5 % kofeinu a minerály (draslík, vápník, hořčík, hliník a fluoridy).

Významným mechanismem karcinogeneze je oxidativní poškození DNA. Antioxidační působení polyfenolů se považuje za prokázané – antioxidační látky obsažené v zeleném čaji jsou schopné účinně zneškodňovat kyslíkové radikály, a tím snižovat oxidativní poškození buněk. Antioxidativní účinky má i chlorofyl, který je v zeleném čaji obsažen. Polyfenoly zeleného čaje zvyšují aktivitu enzymu glutationperoxidázy, a tím též působí antioxidačně.

Protektivní účinek čaje nespočívá jen v antioxidačním působení. Polyfenoly také blokují enzymy, které aktivují přeměnu prokarcinogenů na karcinogenní látky. Polyfenoly čaje ovlivňují i úvodní fázi karcinogenního procesu. Zabraňují zhoubnému množení buněk a podporují mezibuněčnou komunikaci. Dále blokují enzym urokinázu, která má značný význam pro tvorbu metastáz, a podporují apoptózu (programovaná smrt buňky). Dále zabraňují vzniku nových cév, které zajišťují výživu nádorů. Někteří autoři se domnívají, že přitom hraje důležitou roli cytokin TNF-alfa. Přihlédneme-li k významu tohoto cytokinu při vzniku řady onemocnění (revmatoidní artritida, Crohnova choroba, roztroušená skleróza), lze předokládat, že i u těchto chorob by mohl zelený čaj působit pozitivně.

Slibně vyznívají klinické studie, pocházející převážně z Japonska a Číny, pokud jde o snižování výskytu některých nádorů – konkrétně slinivky břišní, tlustého střeva, žaludku, močového měchýře, jícnu, prsu a kůže. Podle těchto studií je důležité zejména množství vypitého čaje. Například v jedné z japonských studií se efekt pití čaje projevil při denní spotřebě více než 10 šálků. Účinek polyfenolů ze zeleného čaje však mohou negativně ovlivňovat některé přísady. Klasickým příkladem je mléko, které na sebe polyfenoly váže, a tak zabraňuje jejich vstřebávání do organismu.

Kromě antikarcinogenního působení zmiňme ještě stručně výsledky studií zaměřených na jiné choroby. Studiemi byl prokázán vliv pití čaje na snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění, související s ochranou před vznikem aterosklerózy. Tento vliv souvisí opět s antioxidačním mechanismem. Dále se udává snížení výskytu osteoporózy, baktericidní účinky a zlepšení poznávacích a psychomotorických schopností. Zdá se, že zelený čaj představuje optimální chemoprotektivní látku, která nemá prakticky žádné nežádoucí účinky. Jeho vydatnou konzumaci lze proto jedině doporučit.