Přírodní lékárnička na cesty

cm lekarnicka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Blíží se léto a s ním i doba dovolených. Ať už se chystáme na dovolenou u moře či v Česku, řešíme už předem řadu problémů. Ale nesmíme zapomenout na jeden z nich – co si sbalíme do lékárničky na dovolenou. I v oblasti přírodní medicíny je k dispozici řada přípravků, které je určitě užitečné si přibalit sebou. Jaké to jsou?

Co si tedy sbalit na cesty?

Na prvním místě je třeba jmenovat rostlinné neboli adsorpční uhlí (nesprávně lidově označované jako živočišné nebo též černé uhlí). Vyrábí se zuhelnatěním rostlinného materiálu. Slouží v první řadě při akutních průjmech. Působí totiž jako adsorbens čili dokáže na sebe navázat nejrůznější škodliviny a toxiny. Může se použít i po konzumaci podezřelého jídla či dokonce i při otravách (ale zde už je nutný dohled lékaře). V případě akutního průjmu se užívá výrazně vyšší dávka než obvyklá, je třeba ho důkladně zapít a začít užívat co nejdříve (aby mohlo navázat co nejvíce škodlivin, než se vstřebají).

Další z přípravků, který je možné s sebou vzít, je Hemagel. Hemagel je hydrofilní methakrylátový gel a slouží k lepšímu hojení ran na principu tzv. mokrého hojení. Po jeho aplikaci se vytváří na povrchu rány drobná elastická vrstva, která má dva významy. Jednak chrání ránu, aby do ní nepronikla infekce z vnějšího prostředí a jednak vytváří příznivé prostředí pro hojení rány. Hodí se na dovolené na různá drobná poranění (řezné rány, oděrky, puchýře nebo popáleniny I. a II. stupně), ale je ho možné použít i u chronických ran, jako jsou bércové vředy či proleženiny.

Velkým problémem o dovolené je hrozba klíšťat, které mohou být nositeli nebezpečných nemocí jako lymská borelióza či klíšťová encefalitida. Jako prevence je možné použít celou řadu různých repelentů, některé z nich jsou určeny i pro děti či pro osoby s citlivou kůží.

Z repelentů obsahujících přírodní látky lze uvést například repelent Effitan. Jako přírodní repelent může působit i čajovníkový olej, který rovněž odpuzuje hmyz (ale nedoporučuji spoléhat pouze na něj). Dá se použít i na dezinfekci místa, odkud jsme odstranili klíště. Vhodné je také užívat, jako součást prevence, vitamíny ze skupiny B, zejména ve formě pivovarských kvasnic. Pokud jsou užívány delší dobu a pravidelně, působí jako určitý repelent. Princip je v tom, že po takovém užívání je v těle větší koncentrace vitamínů B a ten pak prostupuje póry pokožky a zanechává určitý, pro hmyz (nejenom pro klíšťata), nepříjemný zápach, který ho odpuzuje.

Co s sebou na cesty?

Pokud už dojde k přisátí klíštěte, je vhodné použít speciální háček na klíšťata, kterým se klíště vyviklá postupně z rány (neotáčí se, ale vyviklá!). Pokud by to bylo pro někoho náročnější, může použít přípravek Ixoderm, což je lihoetherový roztok jódu, kterým se klíště zakápne a dojde okamžitě k jeho usmrcení, aniž by stačilo dojít k jakékoliv jeho obranné reakci (především zvýšené slinění či vyzvracení obsahu útrob klíštěte do ranky). Současným účinkem přípravku je bezprostřední dezinfekce povrchu klíštěte. Poté lze klíště pomocí háčku bez problému odstranit.

Během dovolené mohou ještě užitečné i jiné přírodní přípravky – lze zmínit zázvor, který mírní nevolnosti při cestování – můžeme ho žvýkat ve formě bonbónů či jako kandovaný zázvor.

Přípravky na opalování

Ve velkém ohrožení je i naše pokožka, o kterou se můžeme postarat pomocí různé přírodní kosmetiky. Na zvýšení odolnosti vůči sluníčku (pozor, ale nenahrazují opalovací ochranné prostředky!), větru či chladu lze použít přípravky obsahující bambucké máslo. Na ošetření popálené kůže se dají použít přípravky s dexpanthenolem, ať už ve formě gelu, pěny či tělového mléka.

Na zklidnění podrážděné pokožky (ať už od sluníčka či po bodnutí hmyzem) se dají použít i přípravky s obsahem aloe vera.

Samostatnou kapitolu představují přípravky související s opalováním. Ať už se jedná o ochranné krémy, oleje, mléka či další. Velkou kapitolou jsou i přípravky na ošetření pokožky po opalování. Velmi oblíbený je v současnosti například kokosový olej. I zde si můžete vybrat mezi regeneračními gely, mléky po opalování či chladivými gely.