Příroda pomáhá a posiluje

cm krasna zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Často otázkou u řady nemocných bývá, jak obecně posílit organismus, vrátit ztracené duševní nebo fyzické síly či zvýšit imunitu. Zkrátka – hledají určitý “životabudič”. Doporučit přírodní látku (léčivou rostlinu, houbu, vitamín, minerály, aminokyseliny apod.), která by byla “ta pravá”, je obtížné – roli hraje věk, zdravotní stav pacienta, užívané léky, pohlaví, genetika, životní styl či složení jídelníčku.

Není třeba se ale vzdávat – existuje nepřeberné množství přírodních látek, které mohou pomoci podpořit léčbu nemoci a posílit zdravotní stav pacienta. Je nutno si ale uvědomit, že za působením zejména léčivých rostlin či hub stojí komplex přírodních látek v nich obsažených – na rozdíl od léků nelze z nich izolovat jen jednu. Také záleží u nich na zpracování, době sběru či místě, odkud pocházejí.

Léčivé rostliny (nejen ony) jsou obvykle řazeny do skupiny tzv. adaptogenů – jejich název je odvozen od slova adaptace – přizpůsobení. Je tím míněno přizpůsobení okolnostem ohrožujícím správné fungování našeho těla. Obvykle je tím míněn nadměrný stres, ale v širším slova smyslu se může jednat o akutní či chronické onemocnění, oslabení organismu špatným životním stavem či složením jídelníčku nebo rekonvalescence po prodělané nemoci.

Jejich dlouhodobé užívání vede ke zmírnění příznaků stresů, které jsou vzhledem k faktorům, které je vyvolaly, nežádoucí. Jejich přínos je v tom, že působí na tkáň nadledvinek, která uvolňuje ve stresu adrenalin a kortizol. Chrání ji a brání před vyčerpáním. Dále snižují hladinu glukózy a hladinu krevního tlaku. Tím dojde ke zlepšení energetické bilance (zmenšení neadekvátního výdeje) a ochrání se i imunitní systém, který je nadměrně zatěžován.

Z nejdůležitějších látek je možno jmenovat eleuterokok ostnitý, ženšen (všehoj) pravý, schizandru čínskou (klanoprašku), rozchodnici růžovou, leuzeu šustivou (parcha saflorová, maralí kořen), rakytník řešetlákový, jinan dvoulaločnatý, gynostemu pětilistou, macu, kustovnici čínskou, třapatku nachovou (echinacea), lesklokorku lesklou (reishi), housenici čínskou (cordyceps) a řadu dalších. Jejich seznam byl dlouhý a jeho složení by se měnilo podle názoru odborníka, který by jejich seznam připravoval.

Řada z nich také obsahuje látky označované jako antioxidanty (například vitamín C nebo E či některé minerály jako selen či zinek). Tyto látky chrání organismus před negativním vlivem špatných volných radikálů z okolního prostředí. Tyto volné radikály mají nejen negativní vliv na stav kůže, ale oslabují také imunitu, ničí klouby a v neposlední řadě zvyšují riziko vzniku rakoviny. Ovšem je třeba zdůraznit, že organismus některé volné radikály využívá pro posílení imunitního systému, proto označení “špatné” volné radikály.

V současnosti řady přírodních prostředků posílily extrakty z cizokrajných hub, někdy proto označované jako léčivé houby – patří k nim již zmíněná lesklokorka lesklá (ganoderma lucidum, reishi) nebo housenice čínská (cordyceps). K dalším patří trstanec lupenitý (maitake, grifola frondosa), korálovec ježatý (hericium erinaceus, yamabushitake), houževnatec lesklý (shiitake, lentinula edodes) a řada dalších. Patří k nim ale i houby známe z našich zemí – hlíva ústřičná (pleorotus ostreatus), václavka obecná (armilaria mellea) nebo penízovka sametonohá (flamullina velutipes).

Tyto houby obsahují řadu látek, z nichž některé jsou předmětem intenzivního výzkumu vědců. Zřejmě nejznámější jsou beta glukany (polysacharidy), pak dále glykoproteiny, glykopeptidy, fungální imunomodulační proteiny, polyfenoly či terpeny. Jsou důležitá pro svůj imunomodulační účinek. Tento název shrnuje obecně působení obsažených látek na imunitní systém, mohou ho posilovat (imunostimulancia) nebo tlumit (imunosupresiva). Látky obsažené v této skupině hub imunitní systém posilují a stimulují přirozenou imunitu (imunostimulancia), zejména beta glukany. Glykoproteiny a glykopeptidy pozitivně ovlivňují některé z komplikovaných procesů imunitní odpovědi organismu.

Není to jen posílení imunity – již dnes řada vědců uvádí, že tyto houby (ať už je užíváme jako doplňky stravy či konzumujeme přímo) mohou působit jako prevence rakovinného bujení a rovněž je jim přisuzován protivirový účinek. Nejdůležitější jsou z těchto látek beta glukany.

Podle zjištění odborníků posilují imunitu, působí jako součást prevence vzniku rakoviny, jsou antioxidancia, působí i jako vláknina (tvoří v zažívacím traktu nespecifickou vlákninu, která optimalizuje střevní mikroflóru a posiluje absorpční schopnost střeva), podporují snižování hladiny krevního tuku a příznivě působí i v procesu krvetvorby.

Jak je vidět, příroda poskytuje nesčíslné množství látek, které nám jednak mohou pomoci při oslabení organismu, ale i působí jako prevence proti vzniku některých nemocí.