Přichází jaro, přicházejí klíšťata

cm kliste2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jaro, které nastává, přináší krásné počasí a chuť vyrazit na vycházky do přírody. Bohužel tu chuť nemáme pouze my, ale také hmyz, který je nositelem nebezpečných nemocí – klíšťata.

Je vcelku všeobecně známo, že přenášejí velmi nebezpečnou klíšťovou meningoencefalitidu nebo zánět mozkových blan, které mohou mít za následek psychické problémy či poruchy hybnosti, ale také, byť výjimečně, smrt. Druhá nemoc, zdánlivě méně nebezpečná, ale více rozšířenější, je lymská (někdy psáno lymeská) borelióza. Jedná se o chronické onemocnění vyvolané jedním z druhů klíšťat, spirální bakterií Borelia burgdorferi.

Obvykle po několika dnech dochází k výskytu velké rudé skvrny, která je pro lékaře signálem k nasazení antibiotik. Nutno poznamenat, že bohužel tato charakteristická skvrna se nemusí vždy objevit. Jinak vždy platí, že pro lékaře jsou lékem první volby antibiotika. Pokud se neléčí, mohou se objevit následky – kloubní a svalové projevy (bolesti kloubů a svalů, otoky, zejména kolenních kloubů. Dočasně může také dojít i k zánětu srdečního svalu.

Jaké přírodní prostředky se dají použít, ať už jako prevence či jako doplněk celkové léčby lymské boreliózy?

Samozřejmostí je dodržování obecně platných zásad – pečlivě se obléci, doporučováno je zejména oblečení z hladké látky, vysoké boty, do kterých se zastrčí kalhoty, použití vhodného repelentu, zvolit si správnou cestu (nechodit do houštin, křovin a podobných míst), nesedat si na zem a tak dále…

Prevenci je možné posílit užíváním doplňků stravy se zesíleným obsahem vitamínů ze skupiny B, zejména vitamínu B1 – thiaminu. To platí hlavně při pravidelném užívání, protože pak zůstává v organismu vyšší obsah přírodního vitamínů B. Thiamin (i ostatní vitamíny ze skupiny B) prostupuje póry v pokožce našeho těla a zanechává specifický pach, který je pro klíšťata a další hmyz (komáři, ovádi, mouchy) velmi nepříjemný. Tyto vitamíny také ovlivňují vlhkost kůže – méně se potíme a tím o nás klíšťata ztrácejí zájem, protože preferují vlhkou a tenčí kůži. Jako spolehlivý zdroj těchto vitamínů lze uvést pivovarské kvasnice. Na trhu jsou ale i k dostání speciálně sestavené směsi, jak pro dospělé, tak i pro děti.

Klíšťata (a další hmyz) pomáhají odpuzovat i látky obsažené v čajovníkovém (tea tree) oleji. Stačí kápnout několik kapek na kůži či na oděv před vycházkou do přírody. Je ovšem třeba zdůraznit, že jak vitamíny B, tak čajovníkový olej posilují ochranu před klíšťaty, nelze se spoléhat jen na ně samotné!

V případě, že lékaři potvrdili lymskou boreliózu, lze jako doplněk léčby na podporu imunity a posílení organismu použít kombinaci, která se již osvědčila a to ženšenu všehoje (panax ginseng, “pravý” ženšen) a echinacey neboli třapatky. V případě bolestí kloubů (jeden ze symptomů) lze doporučit k užívání některý z přípravků z oblasti tzv. kloubní výživy, zejména ty obsahující protizánětlivě působící výtažek z boswelie.