Přeslička rolní

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

řeslička rolní, latinsky Equisetum arvense, je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 70 centimetrů. Má charakteristický vzhled, její letní lodyha je mělce rýhovaná a složitě (odborníci uvádějí přesleně) se větví. V každé uzlině se nacházejí přeslenitě, bočně srostlé, uspořádané listy označené jako pochva. Na vrcholu jarní lodyhy můžeme najít takzvaný strobilus, což je maximálně 4 cm dlouhý elipsoidní výtrusnicový klas. Patří do čeledí přesličkovité (latinsky Equisetaceae).

Jako rostlinná droga se z přesličky rolní používá nať (herba equiseti). Z účinných látek je třeba zmínit zejména kyselinu křemičitou. Právě soli kyseliny křemičité jsou důležitými stavebními kameny pojivových tkání, například vazů, kostí, chrupavek, vlasů a nehtů. Jejich nedostatek nebo poruchy jejich využití mohou způsobovat lámavost nehtů, vypadávání vlasů a svědění kůže. Kromě přesličky ji obsahují také některé řasy. Z dalších látek je možno jmenovat flavonoidy (flavonové glykosidy), deriváty kyseliny kávové, saponiny, equisetonin, kyselinu equisetovou (akonitovou), třísloviny, flobafen, hořčinu, pryskyřici, tuk, organické kyseliny a flavonové glykosidy. Kyselina kávová patří mezi fenolické sloučeniny a je řazena mezi antioxidanty.

Jaké jsou účinky přesličky rolní v případě některých nemocí?

Lze zmínit zejména její mírný močopudný účinek. To je vhodné při infekcích močových cest, při vzniku ledvinových kamenů a kamínků (tzv. písku), kdy pomáhá tím, že vlastně “proplachuje” močové cesty. V lidovém léčitelství se přeslička využívala k zástavě menstruačního krvácení, při křehkých lámavých nehtech, ztrátě vlasů, revmatických onemocněních, dně nebo při špatně se hojících ranách a vředech.

Nať z přesličky se nesmí užívat k léčbě otoků, pokud vznikly jako následek nedostatečnosti srdce a ledvin. Je třeba být velmi opatrný při zevním použití přesličky rolní v případech rozsáhlejších poranění kůže, akutních zranění pokožky neznámého původu, při vyšší teplotě spojené s infekčním onemocněním, srdeční nedostatečnosti a zvýšeném krevním tlaku. Jinak nebyly dosud zaznamenány žádné nežádoucí účinky ani ovlivnění účinků léků.

Čaj z přesličky

Čaj k vnitřnímu použití se připraví ze 2-3 g drogy, kterou přelijeme vroucí vodou a povaříme 5 minut, po 10 minutách scedíme. Nálev si připravíme přelitím 1,5 g drogy 150 ml vroucí vody a po 10 minutách scedíme. Denně se smí vypít maximálně dva až tři šálky čaje denně a tři až čtyři šálky nálevu denně (nezaměňovat prosím nálev a čaj!). Doporučuje se pít mezi jídly a nemá se užívat dlouhodobě.

Na závěr důležité upozornění – pokud bychom se rozhodli sbírat přesličku rolní sami, během sběru ji nesmíme zaměnit za jiné druhy přesliček, např. lesní (E. silvaticum), mokřadní (E. limosum) nebo bahenní (E. palustre), které jsou jedovaté!