Přeslička rolní (Equisetum arvense)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Přesličky představují určitou spojnicí mezi dneškem a dávnou historií země, kdy v období prvhor rostly jejich velké stromovité předchůdkyně. Přeslička rolní se vyskytuje v celé Evropě, ale i ve velké části Asie, dále v Severní Americe , ale i v jiných lokalitách. Přesličce rolní se také říká přeslice, praslica, praslička, chvost, stolička, plivačka, šmirglová tráva, duvok, přáska atd. Patří do čeledí přesličkovitých.

Protože jí vyhovují kyselé až slabě zásadité půdy, roste na polích, podél cest a na loukách. Rodové jméno přesličky pochází z latinského equus (kůň) a seta (chvost). Sbírá se nať. Významný je její účinek diuretický neboli močopudný. Zvyšuje vylučování moči a tím nachází uplatnění při zánětech močových cest nebo při výskytu močových kamenů (chrání tkáň močových cest před tvorbou rozkladných látek pocházejících z moči). Rovněž se doporučuje k proplachované léčbě při bakteriálních a zánětlivých onemocnění močových cest či při ledvinovém písku. Tento druh léčby, proplachovací, se nesmí používat při nedostatečné činnost srdce a ledvin provázených otoky. Obsahuje účinnou látku, kyselinu křemičitou, která hojí poškozená místa v tkáních (plíce, cévní stěna – proto je využívána jako přírodní antisklerotikum).

V lidovém léčitelství je čaj z přesličky doporučován při celkovém vyčerpání či tuberkuloze plic. Dále zdroje v oblasti léčitelství uvádějí použití při zánětu kostní dřeně, křečích v žaludku atd. Vnitřně se používá ve formě odvaru. Zevně se používá ve formě koupelí a bylinných obkladů. Pro své hojivé účinky se používá u špatně hojících se ran a vředů, při kloktání u zánětu mandlí či bývá uváděna i možnost na výplachy nosu při krvácení. Kromě zmíněné kyseliny křemičité (obsah křemíku) dále obsahuje steroly, kyselinu askorbovou, kyselinu skořicovou či flavonoidy (flavonové glykosidy, luteolin a quercetin). Dále přeslička rolní (Equisetum arvense) obsahuje soli hliníku a draslíku. Dlouhodobé užívání nebo užívání větších dávek způsobuje nevolnost a lehkou otravu. Při jejím sběru je třeba opatrnosti!

Ostatní druhy přesličky, jako přeslička bahenní a lesní obsahují vysoké procento alkaloidů a mohou proto ve vyšších dávkách působit až toxicky. Otravy byly popsány hlavně po zkrmení hospodářských zvířat zmíněnou přesličkou bahenní. Doposud se odborníci neshodli přesně na tom, zda je to pro zvýšený obsah alkaloidů či pro obsah parazitických plísní.