Prebiotika, probiotika, symbiotika…

cm streva

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Často se v doplňcích stravy setkáváme s termíny, které podobně znějí a řadu zákazníků uvádějí v mírný zmatek. Co jsou probiotika a co jsou prebiotika a jaký je mezi nimi rozdíl? Probiotika jsou živé mikroorganismy, které jsou v přiměřeném množství konzumovány a příznivě ovlivňují zdravotní stav uživatele. Můžeme se setkat v podstatě s dvěma skupinami výrobků v oblasti probiotik.

Prvním z nich jsou zakysané mléčné výrobky, které si běžně koupíme v potravinách a které mají tento údaj uvedený na obalu. Další skupina, jsou doplňky stravy, kde obvykle najdeme probiotika ve formě tablet či kapslí, nebo již méně ve formě šumivých tablet.

V doplňcích stravy jsou mikroorganismy, přesněji řečeno bakterie, které jsou typické a tudíž vhodné pro člověka a jeho mikroflóru. Tyto mikroorganismy se díky lékové formě mohou usadit v našem trávicím traktu.

Nejčastěji používané kmeny těchto bakterií jsou laktobacily a bifidobakterie. Vzhledem k tomu, že upravují pozitivně střevní mikroflóru, také brání přemnožení škodlivých bakterií. Pomáhají při vyléčení průjmů, jako prevence při cestách do ciziny či pomáhají zlepšit stav střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky. Tím, že zlepšují stav této mikroflóry, pomáhají celkově zlepšovat imunitu. Rovněž pomáhají stabilizovat období bez příznaků u pacientů s chronickým onemocněním tlustého střeva. Snižují aktivitu nebezpečných látek vznikajících při špatném trávení ve střevě. Jedna z těchto bakterií, Laktobacillus acidophillus působí pozitivně podle výzkumů i při vysoké hladině cholesterolu. Jeho působením dojde k rozkladu žlučových kyselin a uvolněný cholesterol se již nemůže zpět vstřebat.

Nyní se zaměříme na druhou skupinu, prebiotika. Tyto látky nejsou na rozdíl od probiotik živé, ale jsou potravou pro zdraví prospěšné střevní bakterie. Chemicky se jedná o sacharidy, které jsou jinak pro člověka nestravitelné, jako příklad můžeme uvést poměrně známý inulin. Bakterie, existující v tlustém střevě, získávají energii a jako produkt biochemických reakcí při tomto ději vznikají organické kyseliny. Tyto kyseliny zase fungují jako zdroj energie pro buňky stěny střeva.

Rovněž tyto prebiotika můžeme najít buď v potravinách (přidávají se do řady potravin, hlavně pro děti, například do sušenek) nebo doplňcích stravy, často v kombinaci s probiotiky. Zde se právě setkáváme s pojmem třetím a to symbiotika. Nazývá se tak již zmíněná kombinace probiotik s prebiotiky. Pozitivní efekt této kombinace je dán vyšší možností přežití pozitivně působících bakterií v lidském střevě. Tyto kombinované přípravky pomáhají například při různých průjmových onemocněních, při zácpě, obecně ke zlepšení imunity a celé řadě dalších pozitivních vlivů na náš organismus.