Pravidla zdravého spánku bez chemie

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V dnešní době narůstá počet lidí, kteří stále častěji pociťují poruchy spánku. Příčin je celá řada, může to být důsledek nemocí (například provázených chronickou bolestí), užívání některých léků, ale nejčastěji je příčina v naší psychice. Což představuje celou škálu příčin – od stresu, problémů v práci či v rodině až po některé psychické nemoci, jako jsou úzkostné stavy či deprese. Nedá se sice říci, že spánek odstraní všechny vaše problémy či vyléčí vaše psychické onemocnění, ale v každém případě kvalitní spánek rozhodně přispěje k jejich zlepšení.

Pravidla pro kvalitní spánek

Nejdříve se soustředíme na místnost, kde spíme – tedy ložnice, nikoliv v obývacím pokoji před televizí. Ložnice by měla být dobře vyvětraná, nepřetopená a osvětlená maximálně tlumeným světlem. Místnost je třeba vybavit dobrou postelí i matrací (odborníci uvádějí, že ideální je taková, do které se nezaboříte, ani nezůstane ležet na rovném povrchu).

Další pravidla se týkají životosprávy. Před spánkem je třeba vyhnout se nadměrnému pohybu a jídlu, v žádném případě žádný nikotin, alkohol či kofein. Na druhou stranu bychom neměli mít zcela prázdný žaludek, hladovému se příliš době nespí. Pohyb má význam přes den, více pohybu pak přispěje k celkově lepšímu usínání. Je třeba pravidelně usínat a pravidelně vstávat.

Pokud jdeme spát o něco později či dříve, snažíme se přesto ráno vstát ve stejnou dobu. Důležité je také dodržet pravidlo, snažit se neusnout za každou cenu – raději si ještě chvilku číst či se věnovat nějaké nenáročné činnosti. Rozhodně se maximálně snažit vyhnout chemickým práškům na spaní – pomohou jen krátkodobě, mají nežádoucí účinky a jsou návykové. Můžete je nahradit přírodními přípravky, které obsahují z přírodních látek výtažky z léčivých rostlin (meduňka, chmel, kozlík, třezalka, mučenka a další) nebo další látky (například tryptofan či theanin).

Jako příklad můžeme uvést  meduňka+chmel+kozlík. U třezalky je třeba uvést, že by se neměla kombinovat s léky ze skupiny antidepresiv a neměli bychom se opalovat, pokud ji užíváme. Jak vidíme, je řada možností, jak s nekvalitním spánkem bojovat, jen je třeba být odhodlaný a vše dotáhnout do konce. Zbývá jen popřát, ať je váš spánek klidný a zdravý!