Potraviny rádoby zdravé, pryč však s nimi II.

cm maslo

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V minulém díle jsme se podívali na zoubek potravinám, jako je sypané müsli, třtinový cukr, kupované zeleninové saláty, pufované rýžové chlebíčky a nízkotučný tvaroh. Vysvětlili jsme, proč tyto potraviny raději ponechat stranou. Dnes jsem si pro vás připravila povídání o oblíbených snídaňových corn flakes, vegany po kilech baštěné sóji, kvasném octu, margarínech a tolik zbožňovaném agáve sirupu.

Často se setkávám s tím, že naším jediným cílem je se zasytit. Co možná nejrychleji, abychom opět směli usednout k práci, ke skriptům, věnovat se dětem. Ať už chceme nebo ne, ona strava nás utváří, od hlavy až k patě. A ač je to úsměvné, na jejím složení pak většinou závisí výsledek odvedené práce. Pokud se k němu tedy dobereme. Vyžaduje-li naše zaměstnání více fyzické síly, je dobré myslet na kvalitní plnohodnotné potraviny, ze kterých bude naše tělo moci čerpat delší dobu, potraviny, které tělo jen tak neunaví. Zde řadíme potraviny s nižším glykemickým indexem v doprovodu lehce stravitelných bílkovin, které mají dar regenerace. Nezapomínejme ani na tuky tvořené nenasycenými mastnými kyselinami, čerstvou zeleninu, ovoce, smoothies, po práci dostatečně odpočívejme. Je-li naše profese spíše kancelářského rázu, kdy je výdej energie zdánlivě minimální, ani zde stravu nepodceňujme, stejně jako svaly dřevorubce, tak i mozek účetní vyžaduje kvalitní zdroj sacharidů, které povzbudí a udrží mysl bdělou. V obou případech můžeme posnídat ovesnou kaši, případně kváskový chléb s troškou kozího sýru a miskou nakrájené zeleniny. V dnešní době pro svou pohodlnost oblíbené Corn flakes, ať už čisté či jakkoli jinak dochucené, na seznam zdravých potravin rozhodně nepatří. Proč? Čtěte dále.

Corn flakes

Corn flakes, neboli-kukuřičné lupínky, kdy glykemický index něco kolem 85, zatímco čerstvá kukuřice zaujímá v tabulce kolonku s číslem 70. Jak je to možné? Potraviny, jež jsou čerstvé, ve svém nezměněném stavu, většinou disponují vodou a vlákninou, „hmoty“ je tedy více. Potraviny vysoce opracované pak pozbývají svých přirozených benefitů, namísto toho, aby nám dávaly, spíše berou. Klasické corn flakes jsou tedy vyrobeny z kukuřičné mouky, tato mouka se někdy promísí s moukou pšeničnou. Není-li tedy na obalu uvedeno jinak, nelze zařadit do bezlepkové diety. Kukuřičná mouka je bezcennou hmotou, prostou vlákniny. Abychom získali staré známé kukuřičné lupínky, mouku promísíme s vodou, vytvoříme vhodné těsto, které posléze za vysokých teplot vyfukujeme do podoby kukuřičných vloček. Náš dřevorubec, i kdyby lupínků snědl celý balík, již po hodině práce pocítí hlad, paní účetní nám usne nad druhou fakturou. Zbytek směny se pak ponese v rytmu ospalého blues. Namísto radosti, kterou naše tělo plné, pracujeme z podivné setrvačnosti. Tohle přeci není smyslem našich životů.

Aby toho nebylo málo, corn flakes řadíme na seznam výrobků, jež nás odkyselují. Tělo pak k udržení acidobazické rovnováhy využívá vápník, hořčík a draslík. Minerály, které mnozí užíváme v potravinových doplňcích. Jak nesmyslné, doplňujeme přesně to, co nám chybí v potravě. Naučme se snídat jinak. Namísto kukuřičných „flejků“ posnídejme ovesné vločky, případně jáhly, které jsou jako jedny z mála zásadité.

Sójové maso

Se sójovým masem se jednu dobu roztrhl pytel. Každý, kdo přešel k zdravějšímu vegetariánskému způsobu stravování, maso nahrazoval sójou. A mnozí tak činí doposud. Rozdílem je, zda kupujeme sójové kostky a mouku, případně pak výrobky fermentované, které jsou mnohem lépe stravitelné. Mezi takové potraviny řadíme Tofu, Tamari či tempeh. Obyčejné sójové maso, sójové kostky, sójové nudličky, mouka či drť na seznam zdravých výrobků patřit však nebudou. Jejich první nevýhodou je vyšší procento tzv. strumigenů, které v negativním slova smyslu ovlivňují činnost štítné žlázy. Trpíte-li hypotyreózou, případně kteroukoli z autoimunitních poruch, sóju z jídelníčku vyřaďte. Přítomné fytáty nás olupují o hořčík, vápník a železo, fytoestrogeny pak matou hormonální systém, blokují působení estrogenů, případně je napodobují. Jejich zvýšená hladina v krvi může být jedním z viníků rakoviny prsu, dřívější menstruace u děvčátek, neplodnosti mužů. Časté bolesti střev a dutiny břišní většinou pominou, vyřadíme-li ze svého jídelníčku sóju.

Osobně bych doporučila pouze kvalitní tempeh a tofu a to 1x za 10 dní. Živočišné bílkoviny bych pak nahradila těmi rostlinnými z luštěnin, quinoy, dýně, oříšků, semínek, případně kvalitním konopným proteinem.

Kvasný ocet

Má babička s ním čistila kachličky, kamarádka jím zase pro změnu chrání svou rychlovarnou konvici před vodním kamenem. Norman Wolker, známý lékař, který ve svém jídelníčku propagoval čerstvé šťávy, ovocné či zeleninové, o něm nepíše příliš příznivě. Dle něj ve zvýšené míře naleptává cévy, poškozuje červené krvinky, narušuje zažívání. Vezmeme-li kolem a kolem, jen si představme, kolik pozornosti mu bylo asi přikládáno, stojí-li litrová lahev pouhých 8 korun českých. Namísto něj zvolme protizánětlivý ocet jablečný, případně vinný. V tom lepším případě pak použijme k dochucení citrón.

Margarín

Margarin spatřil světlo světa v roce 1869, kdy francouzský lékárník, Hippolyte Mege-Mouries, na podnět Napoleona III, vyrábí poživatelný syntetický tuk. V té době byl totiž ve Francii tísnivý nedostatek másla. Margarín na chvíli zalepuje díru na trhu, nicméně, jedněmi zbožňován, těmi druhými naopak proklínán. Jinak tomu není ani v dnešní době. Má babička, ta s kachličkami, by nic jako margarín v životě nesnědla. Naopak, zakládala si na dobrém českém másle. To, že není něco v pořádku, jsem pochopila již ve škole, kdy se u šetřící diety, namísto margarínu, v jídelníčcích plánovalo máslo. Margarín totiž přetěžuje játra. Na jedné straně by se mohlo zdát, že udržuje stabilnější hladinu cholesterolu v krvi. Je přeci rostlinného původu. Nicméně, svou omezenou stravitelností játra doslova blokuje a ty pak nejsou schopna své přirozené detoxikace, zpracování LDL cholesterolu, který pak může mírně narůstat. Díky trans mastným kyselinám, které běžné margaríny obsahují, navíc klesá hladina HDL cholesterolu, který ten zlý, LDL, unáší do jater, kde bývá obvykle metabolizován. Namísto margarínu tedy použijme jemnou vrstvu kvalitního másla, případně namažme kváskový chléb tvarohem a na něj vrstvěme vše, na co jsme běžně zvyklí.

Agáve

Sladká třešinka na závěr, agáve sirup, doporučován diabetikům, neboť jeho vyšší procento fruktózy zásadně neovlivní hladinu krevního cukru. To je sice pravda, nicméně, játry je fruktóza metabolizována v tuk a tak, pokud jsme zde na redukční dietě, případně trpíme jaterní steatózou, na agáve opravdu pozor. Namísto něj využijme přirozené sladkosti ovoce, chystejme sladší pasty ze sušených ovocných plodů. Velmi dobrým tipem jsou datle, fíky, které stačí na pár hodin namočit do vody, posléze rozmixovat a hle, slaďoučká omáčka je na světě. S tou pak můžeme doslazovat obilné kaše či koktejly. Pravda, v čaji s tímto hustým „sirupem“ nepochodíme, zde však právě poslouží dobrý český med.

Buďme obezřetní, řiďme se selským rozumem, neinvestujme do příliš levných potravin, potravin, které si naši energii nezaslouží. Respektujeme-li glykemický index, časem zjišťujeme, že toho sníme méně a ušetřené peníze tak můžeme investovat do kvalitnějších potravin, tedy i do zdraví.