Polyglobulie

cm cervene krvinky 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Patologický stav způsobující dlouhodobý vzestup červených krvinek, hemoglobinu a hematokritu. Polyglobulie je vlastně opakem anemie, tedy zvýšené množství červených krvinek v objemové jednotce krve. Znamená zvýšenou koncentraci hemoglobinu a zvýšený počet erytrocytů. V kostní dřeni je hyperplazie erytropoezy. Příčina polyglobulie nemusí být známa – a v tomto případě mluvíme o polycytemii, při které nemocný trpí zvětšeným objemem krve, zvětšením sleziny i jiných orgánů, zbytněním srdce a dalšími symptomy.

Vzniká například při dehydrataci nebo stresem. Tehdy dochází k poklesu celkové plazmy, kam patří také hemokoncentrace při popáleninách, průjmech, šokových stavech, protrahovaném intenzívním pocení. Takový stav se nazývá stresová erytropéza. Polyglobulii může též způsobit dlouhodobý nedostatek kyslíku při pobytu ve vysokohorských polohách (s nízkým parciálním tlakem kyslíku), při chronické otravě kysličníkem uhelnatým, vleklých plicních onemocnění vedoucích ke sníženému okysličování krve, při vrozených cyanotických srdečních vadách, hemoglobinopatii, tabakizmu spojeném s více než 5 % karboxyhemoglobinu v krvi. Polyglobulii vyvolá i hormon erytropoetin produkovaný ledvinami.

Někteří sportovci jej však užívají i jako doping – zvýšený počet červených krvinek je zárukou lepšího okysličování tkání při sportovním výkonu. Patologicky může být erytropoetin produkován některými nádory ledvin. Polyglobulie změní hemodynamické vlastnosti krve, cévní průměr, krevní tlak, koncentraci bílkovin s velkými molekulami (fibrinogen) a množství buněčných elementů v cirkulaci. Při zvýšené hodnotě hematokritu dochází k nárůstu viskozity krve, a tím ke zpomalení průtoku krve v důležitých oblastech těla, které jsou pak nedostatečně zásobeny kyslíkem (ledviny, mozek). Přímé ovlivnění tohoto stavu je možné jen snížením počtu erytrocytů, a tím i hematokritu při mimotělní hemorheoterapii, dříve se takové stavy léčily tzv. pouštěním žilou. Při léčbě polyglobulie je zásadní léčba příčin základního onemocnění. Ovlivnění vlastní polyglobulie je vždy součástí celkové léčby pacienta.