Po Novém roce konečně zhubnu, aneb jak si tu s úspěchem vyplnit svá předsevzetí

cm vaha

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S příchodem nového roku ukládáme sami sobě nejrůznější předsevzetí, která se většinou týkají stravy, fyzičky, koníčků, případně sebevzdělávání. Při své práci nutriční terapeutky velice často slýchávám věty typu: „Víte, na ten Váš nový jídelníček najedu až od ledna, kdy do půl roku zhubnu svých vytoužených dvacet kilo.“ Jako by snad onen leden byl nějakou magickou hranicí, kdy najednou získáváme křídla, abychom si doletěli ke všemu, po čem tady naše duše touží. Přitom neznám nic krásnějšího, než být zde přítomným, neodkládat nic na příhodnější okamžik, neboť ona přítomnost je ve skutečnosti jediným darem, který tady máme. Proto, pokud si cokoli ze srdce přejeme, několikrát se nadechněme, seberme veškerou odvahu a pokud možno, vykročme. Říká se, že jakmile uděláme první krok, na každém dalším pak počká deset andělů. Je to tak, netřeba se bát, strach nám brání v prožívání krásna.

Pojďme se však nyní zaměřit právě a jen na ty, kteří své první novoroční minuty věnovali předsevzetím týkajících se zdravějšího životního stylu, redukci váhy. Projděme si společně několik základních pravidel, které nás podrží, i kdybychom po cestě tu a tam své počáteční nadšení a optimismus ztráceli.

Jestliže jsme se tedy rozhodli, že se s novým rokem začneme stravovat zdravěji, případně zredukujeme svou váhu, ze všeho nejdříve si kupme hezký sešit (tohle radím diabetickým dětem, sešit pak vnímají jako kamaráda, kterému se mohou s čímkoli svěřit, pokárat za dietní chybu, pochválit, pokud se zrovna něco podaří).

Nám sešit poslouží jako cvičná plocha pro jednotlivé nákupní seznamy, receptury, informace, které nás v průběhu hubnoucího režimu zaujmou. Další pomůckou je také šikovná tabulka ve Wordu či Excelu, ve které si povedeme jídelníček.

Ředkvičky Z počátku je totiž více než přínosné zaznamenávat jednotlivé pokrmy, tak jak následovaly za sebou, dbát na to, abychom konzumovali dostatek polysacharidů, bílkovin, kvalitních tuků, aby se 3x do týdne objevila na talíři ryba, ve stejné frekvenci pak také luštěnina, strava byla pestrá, čítala dostatek ovoce a zeleniny – v čerstvém stavu.

Neodbývejme se, najděme si čas uchystat kvalitní a výživný pokrm, který nám dodá energii na vše, co si zde potřebujeme vyzkoušet a odžít. Jednotlivé úspěchy si zaznačme, dodají nám sil, pokud bude hůře, případným neúspěchům pak věnujme stejný dílec času, rozkmitají zvoneček, pokud bychom tu náhodou usínali na vavřínech.

Naše další kroky povedou do prodejen zdravé výživy, sepišme si tedy nákupní seznam, kterého se držme. Snažme se, aby naše mysl zbytečně nebloudila v úsecích sladkých dorotek a lákavě vyhlížejících masných výrobků. Jednoduše tam nechoďme. Co oko nevidí, to srdce nebolí. S troškou cviku to zajisté zvládnete, stejně jako já, když jsem se tu potýkala s diabetickou dietou. Návštěva obchodu trvala jen chvíli, neboť jsem si sepsala, co doopravdy chci, pro co jsem si přišla a zbytek lákavě vyhlížejících potravin mne zanechal chladnou. Stará známá poučka z příručky věnované redukci váhy moudře praví, abychom nenakupovali hladoví. Jak je vše jednoduché.

V současné době již není problémem nakoupit kvalitnější potraviny prostřednictvím různých internetových e-shopů, případně obyčejné supermarkety, kde seženeme pohanku, jáhly, celozrnnou mouku, rozličné druhy kvalitní rýže, luštěnin, ryb, čerstvého sýru, ovoce a zeleniny. Výborným průvodcem nám budou také etikety, s troškou cviku se v nich naučíme orientovat, abychom rozeznali kvalitnější produkt od výrobku, který na první pohled může být líbivý, se zdravým životním stylem však nemá pranic společného.

Níže se Vám pokusím vypsat několik výrobků, kterými navýšíme biologickou hodnotu stravy a jež jsou v redukční dietě více než přínosné:

  • pohanka, přirozeně bezlepková pseudoobilovina,
  • jáhly, silně zásadité, prohřívající,
  • amarant, zásobárna kvalitních aminokyselin a vlákniny,
  • quinoa, lehce stravitelná, velmi nízký glykemický index,
  • ječné kroupy, zásobárna minerálních látek,
  • ovesné vločky, důležitý zdroj křemíku,
  • celozrnná mouka, pro občasné pečení,
  • celozrnná rýže, jejíž glykemický index je mnohem nižší, než u rýže parboiled,
  • červená čočka, lehce stravitelná luštěnina, nenáročná k přípravě,
  • cizrna, základní surovina k přípravě arabské pochoutky Hummus,
  • fazole adzuki, pečující o naše ledviny,
  • karob, zdravá náhražka kakaa, jež je plná hořčíku,
  • goji, zázrak z Číny, silně zásadité, zdraví prospěšné,
  • jablečná vláknina, snižující glykemický index pokrmů,
  • melasa, bohatá na železo, vápník, hořčík, zinek a další nezbytné minerály,
  • olivový olej, zdroj důležitých omega-3, omega-6 nenasycených mastných kyselin,
  • lněné semínko, další kvalitní zdroj omega-3 nenasycených mastných kyselin,
  • skořice, majoránka, bazalka, zahřívající, plné antioxidantů, skořice snižuje glykémii,
  • petrželka, pažitka, kopr, zelené natě, které nás učí šetřit se solí,
  • himalájská sůl, která, oproti běžné kuchyňské, obsahuje 80 různých minerálů,
  • ovoce, zdroj enzymů, vlákniny, antioxidantů,
  • zelenina, mající nízký glykemický index, při redukci více než vhodná,
  • sušené mořské řasy, významný zdroj chlorofylu a jódu,
  • chlorella, spirulina, dva důležité zdroje vlákniny, vysoce čisticí,
  • vojtěška, řeřicha, ze kterých připravíme chutné klíčky,
  • jablečný ocet, silně zásaditý, při redukci více než vhodný,
  • ryby, zdroje kvalitních aminokyselin, lehce stravitelné, minimum tuku,
  • celozrnné pečivo, kterým nahradíme nezdravé bílé,
  • tvaroh, který obsahuje kvalitní aminokyseliny, zároveň nahradí tučné sýry plné soli.

Pokud jsme zvládli nakoupit, dalším úkolem bude, jak tyto nové druhy ingrediencí zařadit do výrobního procesu. Víme, že pokud si tu a tam dopřejeme sladší pokrm, je dobré jej doplnit o jablečnou vlákninu. Do bílého jogurtu můžeme přimísit lžičku karobu, rázem si tak pochutnáme na zajímavé odpolední svačince. Na snídani nás pro změnu zasytí ovesné vločky, na večeři si dopřejeme pečenou rybu s miskou zeleninového salátu.

Kouzlíme a vše si pečlivě značíme, jednotlivé porce odvažujeme a pokud možno, jíme pomalu, nehltáme, každé sousto alespoň 20x koušeme. Tento proces je zcela nezbytný k tomu, abychom se zde naučili střídmosti, umění se nepřejíst.

Jakmile se přistihneme, že nám to, co jsme si uchystali, chutná, není nic snazšího, než si nakoupit hezké barevné misky (opět odzkoušeno na dětech, pokud je něco barevné, více nás to baví) a do nich jednotlivé porce, které během dne zkonzumujeme, nachystat. Ráno započneme snídaní, kterou si snažíme užít ještě doma, za 2,5 hodiny pak následuje desátá, kterou máme, pokud se stravujeme mimo domov, s sebou, následně, ve stejném časovém rozmezí pak oběd, který je v jedné z přichystaných krabiček. Za další 2,5 hodiny pak svačinka a posléze, 3 hodiny před spaním, následuje večeře. Ona pravidelnost je další z lekcí o umění malých kroků, které nás dovedou k vytouženému cíli. Jednotlivé krabičky nám zaručí, že prostřednictvím uchystané stravy, která je neustále po ruce, nepropadneme nástrahám vlčího hladu a nesezobneme tak první, co nám přijde pod ruce. Barevná miska s jídlem

Pokud se účastníme domácích, narozeninových oslav, z prostřeného stolu si vybíráme zdravější varianty dobrot. Pokud již neodoláme oříškům, brambůrkům a chipsům, snažme se jednotlivá sousta alespoň vyvažovat zeleninou, o kterou jsme hostitele požádali.

Konají–li se oslavy v restauraci, pak je situace mnohem snazší, každá lepší restaurace nabízí dietně připravené pokrmy, pokud tomu tak není, v menu si vyhledáme salát, pečenou rybu, případně rýži, brambor, nějaký kvalitní vegetariánský pokrm v podobě zapečené zeleniny.

Občasné vybočení z cesty nevadí, ostatně nelze žít jako asketa a sebetrýznit tělo pohledem na kousek dortíku. Pokud se však stane, že najednou selháváme, naše sny a plány jsou ta-tam, nevadí, začněme znovu, s každým novým dnem získáváme čistý bílý list, na který smíme, dle libosti malovat. Ti šikovnější mohou drobné denní hříšky vyvážit pohybem.

Váha Čtěme, zajímejme se, hledejme. Pokud nám není cokoli jasné, nebojme se zeptat. Na úplném začátku si pořiďme literaturu, jež nás povede. Vybírejme pečlivě, neupínejme se na knihy, nabízející zázračně rychlé hubnoucí programy. Vše je cestou, na které se učíme, pamatujme, že není žádoucí zhubnout více, než 1kg týdně.

Ve chvilkách času hledejme další nové recepty, sdílejme je s přáteli, probuďme v nich nadšení. Snažme se, aby veškeré naše úsilí nespadlo v monotónní kruh, ve kterém se časem rozpadneme na kousky.

Cítíme-li však, že i přes přísné dodržení veškerých dietních pouček neztrácíme na váze, oslovme zkušeného nutričního terapeuta, případně výživového poradce. Někdy stačí málo, ubrat sacharidy, tuky, případně je navýšit, ze své praxe vím, že mnozí ze strachu, aby se hubnoucí proces nezastavil, raději téměř nejedí.

Také zde buďme obezřetní, trápí-li nás k tomu všemu nějaký ze zdravotních neduhů, oslovme raději nutričního terapeuta, jehož vzdělání umožňuje práci s nemocným. Výživový poradce k tomuto oprávnění nezískal.

Strava není jediným z aspektů utvářejících komplex zářícího zdraví. To vše je dále vyváženo vhodným druhem pohybu, během kterého dbáme na to, aby energetický příjem nepřesahoval výdej. Učíme se usínat před půlnocí, nenakládat na sebe více, než uneseme, obklopovat se těmi, kteří naši energii násobí, namísto toho, aby nám ji brali. Každý den si nacházíme chvilku, kterou celou věnujeme sobě, ano, budeme sobečtí, na chvíli se ztišíme, vypneme mysl, může se zdát, že chytáme lelky, my však z hloubi duše poděkujeme za všechny dary, které nám tu byly dány. Žádné stížnosti, žádné nářky, to co nemáme, není podstatné, nepřišli jsme sem proto, abychom se stali vlastníky všeho. Máme zde přesně jen to, co nám tu třeba. Naučme se milovat svou práci, pokud je to nemožné, položme si otázku, co bychom zde rádi. Je krásné, pokud zde máme a vnímáme svůj smysl. Tohle je další z kroků k vysněnému cíli. Milujme své tělo, je totiž nejdokonalejším nástrojem, kterému není ve světě rovno. Nedovolme, abychom jej zbytečně přetěžovali nekvalitní stravou, vztahy, které nám ubírají energii, strachy a bolestí, která tu občas sužuje mysl.

Najdeme-li rovnováhu, vše výše zmíněné se stane reálným, naše spokojené tělo pak získanou energii vloží do samouzdravujícího procesu, který dále podpoří všechno naše úsilí, které se najednou stane přirozenou součástí dne. Součástí, kterou přijmeme s neobyčejnou lehkostí.

Vše je jedno a utváří harmonický celek, který je vlastní každému z nás. Zdraví, krásné a dokonalé tělo, rána plná energie, která se v průběhu dne násobí, nemusí být pohádkou, jež je příběhem na dobrou noc. Záleží přeci jen na nás, kudy se zítra uberou naše kroky, nic se tu neděje jen tak, bez příčiny. Jsme neobyčejně silní, jen tomu uvěřit, pak tady zvládneme skutečně již cokoli. Taktéž i zhubnout a setrvat, protože se milujeme, protože si tu chceme užít ještě velkou spoustu legrace, spoustu východů slunce…