Platina

cm platina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Platina, chemická značka Pt, latinsky Platinum, je velmi těžký a chemicky mimořádně odolný drahý kov stříbřitě bílé barvy. Je řazen mezi vzácné či ušlechtilé kovy.

Historie platiny

Její název vznikl ze španělského slova plata – stříbro. Platina je zdrobnělina z tohoto slova, tedy česky stříbříčko. V přírodě se vyskytuje jenom ve formě ryzího kovu, i když téměř vždy jsou v menší míře přítomny i další platinové kovy jako rhodium, palladium nebo iridium. Největší její naleziště jsou v hlubinných dolech v Jihoafrické republice a Rusku.

Vlastnosti

Kromě toho, že se jedná o kov mimořádně odolný, je i kujný a tažný a elektricky i tepelně středně dobře vodivý. Z chemického hlediska se snadno se rozpouští v lučavce královské (směs kyseliny dusičné a chlorovodíkové) a pomalu se rozpouští i v kyselině chlorovodíkové (dříve nazývané solná) za přítomnosti vzdušného kyslíku nebo peroxidu vodíku. Rovněž s osmiem a iridiem je řazena k prvkům s největší známou hustotou. Díky svým chemickým a fyzikálním vlastnostem je platina (zejména ve formách slitin s rhodiem a iridiem) používána pro výrobu speciálního chemického nádobí, které je schopné odolávat vysokým teplotám. Ve sklářském průmyslu je základním komponentem speciálních pecí na výrobu optických vláken. V menší míře se platina používá na výrobu šperků a k pokovování některých méně ušlechtilých kovů. Význam má i ve farmaceutickém průmyslu, kde se platina používá ve formě komplexní sloučeniny, tzv. cis-platiny jako cytostatikum – tedy látka potlačující růst rakovinných buněk.

Využití v medicíně

Uplatňuje se zejména při léčbě rakoviny varlat, ovaria, hlavy, krku, močového měchýře a malobuněčného karcinomu plic. Jednoduše řečeno brání bujení rakovinných buněk tím, že poškozuje DNA rakovinných buněk a vytvořením vazby s nimi brání jejich množení. Bohužel, některé typy rakoviny vykazují rezistenci proti této léčbě a nepříjemné jsou i možné nežádoucí účinky, jako je nefrotoxicita a neurotoxicita (možné poškození tkáně ledvin nebo nervového systému). Cis-platina se podává ve formě nitrožilní infúze.

Homeopatie

Jako zajímavost na závěr lze uvést, že platina je pod názvem Platinum metallicum používána jako jedna z látek používaných k výrobě tzv. matečných tinktur v homeopatii (homeopatickým dynamickým ředěním se z těchto tinktur vyrábějí homeopatické léky). Homeopaté Platinum metallicum podávají hlavně u gynekologických potíží (zánět vaječníků, neplodnost, dysmenorea, premenstruační syndrom a další problémy), které se objevují u určitého typu ženy, která je popisována jako štíhlá žena, nervózní, pyšná, hrdá, povýšená, budící dojem, že se na všechny dívá z výšky, jenž je žárlivá na muže či ženy, kteří lépe uspěli.