Pickles, domácí nakládaná zelenina

cm pickles

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Miluji, když si zde mohu cokoli sama uchystat, když nejsem závislá na pečivu, sušenkách, šťávách a čajích z obchodu. Přes léto jsem se snažila užít všeho, co ta naše krásná Zem nese a tak, v dóz-íčkách odpočívá sušená lípa, hříbky, šalvěj, máta, mletá pomerančová kůra, v lednici pak pesto z medvědího česneku, bylinky, které jsem zmrazila, domácí kefír. Makové a mandlové mléko, které si vyrábím namísto toho kupovaného, ovesné sušenky, které si peču, stejně jako jablečné placky, které jsem sušila na horkém letním slunci. Miluji onu soběstačnost, se kterou mohu k tomuto životu přistoupit. Možnost volby, nevzít hned první pozlátko, které se zaleskne na mé pouti.

Pickles, neboli nakládaná zelenina, je další z dobrot, které si můžeme uchystat doma. Dle své chuti, dle své individuální potřeby soli, kterou navíc vybíráme ze sekce kvalitních. S přicházejících podzimem ubývá slunce, dny se zkracují a rovněž i všeho čerstvého, které ukrývá hezké množství vitamínu C, bude méně a méně. Naučme se tedy uchystat své vlastní, vitamíny nabité, pickles. Za vděk můžeme samozřejmě vzít také kysaným zelím z obchodu, to je však jednodruhové, silně prosolené, s příměsí jako jsou sorban draselný, benzoan sodný či disiřitan sodný. A tak, věřím, že ta troška námahy určitě bude stát za to… Mimo jiné, získáte velmi hezký kuchyňský doplněk, který přiláká zvědavost mnohých návštěv.

Kvašená zelenina není nic nového, naopak, již celé generace uchovávají své osvědčené receptury, které pak předávají dál a dál. Jedná se totiž o ten nejpřirozenější způsob, jak přes dlouhou zimu zachovat všechny důležité vitamíny, které zde přes léto vykouzlilo slunce a déšť. Díky mléčnému kvašení se obsah některých vitamínů dokonce zvyšuje.

Konzumace pickles

  • podporuje trávení, také díky hezkému množství vlákniny v zelí,
  • udržuje zdravou střevní mikroflóru,
  • čistí krev,
  • posiluje imunitu,
  • díky vitamínu C snižuje hladinu LDL cholesterolu,
  • stabilizuje glykémie diabetického pacienta.

Nejlépe uděláme, když pickles konzumujeme po malých dávkách, neb je lékem. Můžeme jej pojmout jako ideální přílohu k jídlu, kdy například k dušené červené čočce přidáme kopeček pickles. Rovněž jej můžeme přidávat do salátu, který tak získá velmi zajímavou chuť. Pamatujme ještě na jednu věc, protože celá řada vitamínů, ale také enzymů, jsou termolabilní, to znamená, se zvyšující se teplotou zanikají, pickles vždy přidávejme do pokrmu hotového. S ničím jej nevařme.

Co tedy budeme potřebovat?

  • zelenina – vyberme si dle své chuti, osobně pracuji ráda s hlávkovým zelím, brokolicí, řepou a mrkví
  • himalájská sůl
  • voda
  • cca 5 litrová skleněná nádoba s víkem, nebo kameninový hrnec o stejné velikosti

Jak na to?

Veškerou zeleninu nakrájíme najemno, pokud zvolíme i kousek řepy, pickles získá jemný růžový nádech. Vložíme do mísy a jemně prosolíme, dáváme pozor, aby sůl prostoupila celou směsí a ta tak mohla pustit šťávu. Jakmile je hotovo, přendáme do skleněné nádoby, případně kameninového hrnce a pořádně upěchujeme. Někdo směs překryje mikrotenovým sáčkem, já osobně vždy naplním nádobu až po samý kraj, pořádně stlačím, přikryji víkem, které ještě zatížím. Je velice důležité, aby zelenina kvasila bez přístupu vzduchu. Ponecháme v pokojové teplotě. Po nějaké chvíli pustí zelenina šťávu, to je zcela v pořádku, šťávu neupíjejme, vím, i když to láká. Ona šťáva je totiž alfou omegou celého procesu, působí jako konzervant. Takto uskladněné pickles vydrží v lednici několik měsíců.

Jak vždycky ráda říkám, fantazii se meze nekladou, tudíž, směs můžeme prosypat semínky, bylinkami, kmínem, čímkoli, co máme rádi. Kmín lze použít jak celý, tak drcený. Výsledná dobrota bude stát pokaždé za to. S chutí tedy do toho, užívejme a bavme se, je tu taková spousta krásných věcí, které si naši energii zaslouží…