pH zázrak – Zásady kombinace potravin

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Základní snahou je oddělovat polysacharidy od živočišných bílkovin a cukry včetně ovoce od všech ostatních potravin. Takže jakmile přejdete plně na náš program, který vylučuje živočišné bílkoviny, cukry a většinu ovoce, je problematika kombinace potravin již zcela bezpředmětná. Níže uvádím oficiální pravidla:

  1. Zelenina (ovoce) chudá na cukry a bohatá na vodu se může kombinovat s čímkoli. Můžete ji sníst spolu s bílkovinami, škroby nebo oleji lisovanými za studena – a s ostatní zeleninou!
  2. Škroby či polysacharidy jezte spolu se zeleninou a nesladkým ovocem. Nejezte škroby (včetně škrobnaté zeleniny) společně se živočišnými bílkovinami, kyselinami, ovocem či olejem. (pro účely kombinace potraviny nejsou „kyseliny“ nutně totéž co potraviny, které okyselují metabolismus. Nejvýznamnějšími příklady této výjimky jsou citrony a rajčata, které jsou samy o sobě kyselé, ale ve skutečnosti organismus alkalizují.) Takže pokud máte chuť například na obilniny (včetně chleba a těstovin) nebo zimní tykev či brambory, dejte si k nim zeleninu, ale nikoli rybu.
  3. Živočišné bílkoviny jezte se zeleninou nebo nesladkým ovocem. Nemíchejte je se škroby či polysacharidy, kyselinami či olejem. Rostlinné bílkoviny se mohou kombinovat se zeleninou či ovocem bohatými na vodu a chudými na cukr a s kvalitními oleji. Jedná se o totéž, co je uvedeno výše: Máte-li rybu, podávejte ji se zeleninou, ale nikoli s obilninami. Rozlučte se s paellou (rybou s rýží); zkuste rybu v dušené zelené zelenině nebo s křupavým salátem.
  4. Sladké ovoce jezte samotné – pokud ho vůbec jíte. (Ovoce nekombinujte s bílkovinami, škroby, zeleninou či olejem. Raději ale ovoce nejezte vůbec – výjimkou jsou citrony, limety, avokádo a nesladký grapefruit. Jestliže jste zdraví, můžete si sem tam dát kousek sezonního ovoce.)
  5. Jezte (zdravé) oleje se zeleninou a nesladkým ovocem či plody (rajčaty, avokádem, žlutou, oranžovou a zelenou paprikou, citrony a limetami). Můžete je kombinovat též se škroby a polysacharidy (které však musí tvořit maximálně 20 % stravy). Nemíchejte zdravé oleje s živočišnými tuky či bílkovinami. Semena, ořechy a avokádo – vynikající zdroje zdravých tuků – lze kombinovat s rostlinnými či živočišnými bílkovinami, škroby, a dokonce i se sladkým ovocem. Nedělejte ryby na oleji či másle, ale na citronové šťávě, salse či bylinkách – a vše bude v nejlepším pořádku.

DŮLEŽITÉ VÝJIMKY: AVOKÁDO A RAJČATA

Avokádo je ve skutečnosti ovoce, ale protože obsahuje málo cukru a je relativně bohaté na bílkoviny, lze ho kombinovat se zeleninou, dokonce i škrobnatou, a též s obilovinami. Směle se proto zakousněte do avokádového sendviče z nekvašeného špaldového chleba nebo plátků avokáda a rajských jablíček s citronovou šťávou a jasmínovou rýží.

Rajčata, ač jsou kyselá, mají na organismus alkalizující účinek, protože obsahují málo cukru. Lze je tedy kombinovat se vším stejně jako ostatní druhy zeleniny.

A nyní vysvětlení a důvody:

  1. Většina zeleniny a několik zmíněných druhů ovoce jsou vůbec nejzdravější potraviny a skutečnost, že je lze kombinovat s ostatními zdravými položkami znamená, že jsou skutečně ideálním základem stravy.
  2. Jak jsem vysvětlil již dříve, škroby a živočišné bílkoviny jsou špatná kombinace. Kyseliny potlačují činnost ptyalinu, enzymu přítomného ve slinách, který je nezbytný pro řádné štěpení škrobů a sacharidů. Škroby jako brambory, chleba či těstoviny (a dokonce i celozrnné obilniny) se v těle štěpí na jednoduché cukry, takže k cukrům přítomným ve sladkém ovoci přidávají navrch další cukry – čili kyseliny ke kyselinám. Jejich kombinací vzniká tolik toxinů, že stačí utlumit imunitní systém na celých pět hodin – nebo spíš déle. Olej zpomaluje trávení škrobů – což však není problém ve chvíli, kdy škroby či sacharidy tvoří pouze 20 % jinak zásadotvorné stravy. Oleje neutralizují kyseliny, takže zdravé a kvalitní oleje si odříkat nemusíte.
  3. Při trávení živočišných bílkovin vznikají v žaludku kyseliny. V kombinaci se škroby vytvářejí cukry vznikající ze škrobů ještě víc kyselin, což vede k poruchám zažívání pálení žáhy a plynatosti – kromě všech dalších negativních účinků, které má překyselení na organismus. Tentýž účinek mají další zkonzumované kyseliny (včetně těch, které vznikají trávením sladkého ovoce). Oleje zpomalují trávení živočišných bílkovin, což zapříčiňuje zácpu a v konečném důsledku reflexní chorobu (vracení kyselého obsahu žaludku do jícnu), pálení žáhy a plynatost.
  4. Ovoce – alespoň valná většina ovoce – má vysoký obsah cukru a je kyselinotvorné, takže je problematické samo o sobě. V kombinaci s bílkovinami je nejlepší cestou k překyselení (a k poruchám zažívání a plynatosti). Škroby (polysacharidy) a ovoce, to je jen dvojnásobná dávka cukru. Krom toho, že se absolutně liší dobou trávení (ovoce se tráví mimořádně rychle), vyvolávají přímo v trávicí trubici kvašení. Spojení ovoce s olejem může způsobovat zácpu a zhoršuje vstřebávání živin. Konečně, zatímco ovoce pročišťuje, zelenina buduje. Nadměrně byste zatěžovali organismus požadavkem vykonávat dvě protichůdné činnosti najednou.
  5. Oleje zpomalují trávení živočišných bílkovin a škrobů (u škrobů je to však problém pouze v případě, že přesahují 20 % objemu stravy).