Péče o pokožku – jde to i bez chemie?

cm hebka pokozka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kůže. Největší orgán našeho těla. Chrání nás před infekcí, tvoří bariéru mezi námi a vnějším prostředím, udržuje stálou tělesnou teplotu, zadržuje v těle vodu, umožňuje zbavovat se odpadních látek, dovoluje vnímat teplo, chlad, dotyk a podílí se na tvorbě vitamínu D. Především ale symbolizuje náš vztah a interakci s okolím. Je důležitým ukazatelem, že “něco“ není v pořádku.

Mýdla, tělové hydratační přípravky, krémy všeho druhu, opalovací přípravky, balzámy na rty, masážní oleje, make-upy, odličovací prostředky… věci standardní každodenní potřeby, a v neposlední řadě také léky aplikované zevně i vnitřně. Málokdy se zamyslíme nad tím, zda se dlouhodobým používáním daného výrobku nevystavujeme nějakým rizikům. Hodnotíme jej většinou jen, zda splňuje v daný okamžik účel, pro který je určen. Spoléháme na výrobce, orgány dohlížející na adekvátnost a bezpečnost složení, certifikáty jakosti bereme jako něco, co zaručuje, že takový výrobek prakticky nenese žádná negativa. Je však otázkou, zda si takovou slepou důvěru opravdu můžeme dovolit. A teď si vezměme četnost používání výrobků určených pro péči o pokožku a pleť. Denně či téměř denně. Desítky let. Atopické ekzémy, lupenka, různé druhy dermatitidy, blíže nespecifikovatelné ekzémy, alergické reakce, snížená odolnost vůči mikroorganismům a plísním. Nelze dát slepé a jednoznačné rovnítko mezi používáním povolených rizikových látek a výskytem těchto chorob. Vše je značně individuální. Nicméně lze dát rovnítko mezi pojmy “dobře informovaný spotřebitel“ a “odpovědný uživatel“. Odpovědný především sám k sobě a nebudeme přehánět, když odpovědnost vztáhneme i ke svým potomkům.

Dost strašení, které není smyslem tohoto článku. Význam chemických přísad, jako jsou konzervanty, stabilizační látky, barviva, pěnidla, syntetické parfemace apod., je vcelku jednoznačný. Uchovat výrobek tak, aby byl prost škodlivých mikroorganismů po co nejdelší dobu, aby jeho barva, vůně a konzistence byla příjemná pro jeho používání. Nu, a v neposlední řadě proto, aby výrobek vydržel kupříkladu 2 a více let v logistických skladech všech zúčastněných článků na cestě ke spotřebiteli, aby vydržel případné nedostatky ve skladování a přesto si zachoval všechny vlastnosti potřebné pro jeho prodej. Zbude-li ještě pár měsíců na to, aby jej mohl spotřebitel skladovat ve své koupelně, hurá. Lhůta je možná překvapivá, ale principiálně pochopitelná. Domnívat se, že všechny látky, které jsou pro používání v kosmetice schválené, jsou bez rizik, je kulantně řečeno velikým omylem. Zejména při dlouhodobém používání a hlavně při množství, které z různých zdrojů do svého těla běžně dostáváme ať již z kosmetických výrobků, v nápojích, v potravinách a podobně.

Stanovit pro určitý výrobek přijatelné a nedráždivé množství formaldehydu či parabenů, které se pro konzervaci kosmetiky běžně používají, není problémem díky historickým testům na zvířatech a následně v dlouhodobém ohledu i na lidech. Stanovit takový obsah s ohledem na množství všech vstupů do lidského organismu v běžném životě by však již bylo nedosažitelně dalekozraké. Navíc je zde velká proměnná v podobě individuální rezistence, vrozených dispozic organismu si s takovými látkami poradit, synergické dopady na lidské tělo v dlouhodobém ohledu…

Běžně používanými konzervanty jsou formaldehyd, parabeny, v některých případech třeba ethanol, který není primárně určen pro konzervaci a tak lze takový výrobek hrou se slovy označit jako “bez konzervantů“. Přitom líh je ve skutečnosti mnohem dráždivější než jiné používané konzervanty, obzvláště s ohledem na potřebnou koncentraci této látky tak, aby zajistila dostatečný konzervační účinek (min.15%). Nutno však podotknout pro určitou obhajobu použití ethanolu, že není ve stejné míře toxický, jako jiné běžně používané konzervanty. Naproti těmto látkám, nad nimiž se přinejmenším kývá velký otazník a mnozí dermatologové jim nemohou přijít na jméno, stojí poměrně šetrnější konzervanty, směsi aktivních látek, jako je kyselina benzoová, fenoxyethanol, dehydroacetová kyselina, ethyhexlglycerin atd. Ani tyto látky však nejsou zcela bez toxicity a reakčního potenciálu, jejich použití však lze označit ve srovnání s parabeny jako šetrnější. Je tu ještě nějaká další alternativa? Naštěstí ano.

JDE TO I BEZ CHEMIE!!!

Nejošemetnější z hlediska konzervace kosmetických výrobků je především voda a podobné příměsi, které podléhají rychlé zkáze. Pokud výrobek obsahuje vodu, bez adekvátní konzervace se zkrátka neobejde. Dnes již však existují výrobci, kteří jdou cestou kosmetiky výhradně na olejové bázi. Zde je možné se konzervaci chemickými látkami vyhnout díky vlastnostem použitých rostlinných olejů, které – velmi zjednodušeně řečeno – samy sebe konzervují, navíc jsou samy plné účinných prvků. Parfemaci a antimikrobiální vlastnosti mohou zajišťovat čistě přírodní éterické oleje, které opět – mají samy o sobě užitnou hodnotu s ohledem na účinek. Příkladem takového výrobce je malosériová, ryze česká společnost Delibutus, která pod svou značkou nabízí téměř všechny produkty 100% přírodního obsahu, u nichž se do posledního procenta jedná o látky, které jsou určeny k péči o pokožku, ne o výrobek samotný. Pouze vhodnou kombinací složek a technologických postupů vznikají výrobky, v nichž namísto jinak vcelku běžných ropných příměsí, chemických konzervantů, stabilizátorů, barviv a parfemací naleznete pouze látky účinné a pečlivě vybírané z darů přírody.

Základem výrobků jsou směsi cenných rostlinných olejů, jako je například bambucké máslo, kokosový tuk, kakaové máslo, jojobový olej a v neposlední řadě konopí, o jehož blahodárných účincích nejen na pokožku již bylo prezentováno mnohé. Takové výrobky jsou mimořádně vhodné k dlouhodobému používání i pro velmi citlivou pokožku. Tento výrobce neorientuje svůj sortiment s ohledem na zkrácenou dobu trvanlivosti a malosériovou ruční výrobu do velkých řetězců, což se také příznivě projevuje na konečné ceně výrobků.

Je u takových výrobků nějaký háček?

Ano, je. Určitá zodpovědnost spotřebitele, na jehož notu podobné výrobky hrají. Především se jedná o důsledné dodržování pokynů pro skladování (temno a chlad) a zkrácenou dobu trvanlivosti v řádu několika měsíců (min. 6), v optimálním případě používání kosmetických špachtlí. Zejména je nutné nevystavovat výrobky UV záření, tedy slunečnímu svitu. Výrobky nemusí být svou konzistencí stálé, obzvláště s ohledem na okolní teplotu, což však z hlediska účinnosti není na závadu. Je to však poměrně malá daň za vskutku šetrný přístup ke své pokožce, úžasnému orgánu, který v největší míře vymezuje naše tělo vůči okolnímu světu, střetává se s ním, přijímá jej a komunikuje s ním. A mnohé napoví o našem přístupu k sobě samým.

Vyhnout se zcela přísunu syntetických a potencionálně rizikových látek je v dnešní době téměř nemožné, či přinejmenším velmi těžké. Drobnou úpravou návyků a pátráním po kvalitních výrobcích však můžeme výrazným způsobem našemu tělu s dobrým úmyslem prospět, aniž bychom mu z jiného ohledu ubližovali. A možná pro to ani nebudeme muset sahat hlouběji do své peněženky.

Produkty značky Delibutus naleznete v naší nabídce.