Pátá nemoc

cm dite nachlazeni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Na jaře a na podzim nejvíce útočí viry, imunitní systém si musí zvykat na změny počasí, a tehdy je nejslabší. Virus se prosadí a vyvolá nemoc.

V dětském věku se můžete setkat s tím, že viróza je provázena červenými až fialovými vyrážkami, které se nejdříve objeví na tváři, poté na trupu a posléze na končetinách. Vyrážky mohou splývat v jeden obrazec, lékaři pak hovoří o megalerythema infectiosum, nebo jen erythema infectiosum, nebo se této nemoci říká parvoviróza, protože je způsobena virem s názvem parvovirus.

Ale asi nejznámější mezi maminkami je termín pátá nemoc, protože je součástí pěti běžných dětských onemocnění s vyrážkou.

Pátá nemoc mívá u malých dětí obvykle mírný průběh a nevyžaduje speciální léčbu. U dospělých ale může parvovirus způsobit závažnější průběh. Typickým příznakem je bolest kloubů, nejvíce v zápěstí, kotnících a kolenou. U těhotných žen musíme zvýšit pozornost, jde totiž o to, jak výkonný má obranný systém. Přenos viru je kapénkový. Pokud imunitní systém vpustí virus do krve těhotné ženy, existuje možnost, že se virus dostane přes placentu do plodu, což může být pro něj nepříznivé. Parvovirová infekce je také mnohem závažnější pro lidi, kteří trpí některými druhy anémie, nebo mají oslabený imunitní systém, užívají imunosupresi apod.

Přenos infekce

Parvovirové infekce způsobuje lidský parvovirus B19. Parvovirus se šíří z člověka na člověka stejně jako viry způsobující nachlazení, přenáší se pomocí kapének, jež se uvolňují z dýchacích cest. U plodu je nemoc přenášena krví placenty.

Inkubační doba je 1 – 2 týdny. Největší míru infekčnosti má dítě předtím, než se objeví výsev vyrážky. Poté už nemocný není považován za infekčního a nemusí být izolován.

Prodělání nemoci zanechává trvalou imunitu. Dospělí lidé jsou tedy proti páté nemoci imunní, protože ji pravděpodobně prodělali v dětství, tudíž nemohou být nemocí znovu nakaženi.

Příznaky nemoci

Nejprve zarudnutí pokožky, typicky v obličeji, pak na končetinách, hýždích. Zarudnutí se mění ve vyrážku o velikosti 1-2 cm. Může svědit a po 3-4 dnech začíná blednout. Celý proces vyrážky trvá asi týden. Dále mohou být teploty, bolest hlavy, únava, někdy průjem, bolest kloubů, anémie. Když se viry v těle přemnoží, dostanou se do kostní dřeně a napadají červené krvinky, v tom důsledku je utlumena jejich tvorba. Pokud má dítě problémy s onemocněním krve, pak zmíněný virus přináší komplikace.

Diferenciální diagnóza

Další nemoc, tzv. šestá, nebo také exanthema subitum, či lidově spalničky nemluvňat. Nejprve probíhá teplota a po jejím poklesu se objeví vyrážka. Onemocnění způsobuje lidský herpetický virus 6 (herpesvirus (HHV) 6 human) a přenáší se slinami a tělesným kontaktem či vzduchem.

Nemoc může být zaměnitelná se zarděnkami nebo spalničkami. Dospělý člověk onemocní šestou nemocí velmi vzácně. Typická je bolest v krku a zvětšené krční uzliny a je třeba nemoc odlišit od infekční mononukleózy.

Léčba

Dynamika průběhu nemoci závisí na základním stavu a schopnosti imunitního systému daného jedince. Většina pacientů se zdravým imunitním systémem nemá žádné dlouhodobé následky. Nicméně doporučuji, aby zasedala rodinná rada a vytvořila pro nemocného režim klidu a bez stresů, pití hojnosti tekutin, příjmu vitaminů apod. Imunitní systém potřebuje k boji s virem klid na lůžku a naši podporu. Nemáme totiž proti viru lék, ani očkování. Léčba těchto nemocí se řídí podle příznaků. Jde o virová onemocnění, proto je podávání antibiotik neopodstatněné.

Ti jedinci, kteří již jsou léčeni pro nějakou nemoc, kde je imunitní systém oslaben, nebo ti, kdo trpí poruchou krve, by měli kontaktovat svého lékaře a řešit problém individuálně dle jejich stavu.