Pakloub

cm skelet1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Každá zlomenina vyžaduje klid a řádné znehybnění. Běžná zlomenina někdy může hodně potrápit. Zvláště když se vytvoří tzv. pa-kloub. Pa-kloubem rozumíme takové zahojení zlomeniny, u něhož nedošlo k účinnému zrání a přestavbě svalu, takže kostní úlomky jsou spojeny jen tuhou vazivovou jizvou. Stane se to zvláště tehdy, když není dodržen klid, imobilizace je nedokonalá, spojená s motorickým neklidem v místě lomu.

V rentgenovém obraze vídáme neúměrně dlouhou zřetelnou linii lomu a okraje kosti se odvápňují. Zrání a osifikace novotvořeného vazivového svalu pak není ve stejné časové úrovni, obnova minerálů kosti se zpožďuje (remineralizace). Pak se v okolí svalu osamostatňují kostní úlomky a vazivový svalem uzrává jako tvrdá a jizevnatá tkáň. Pohyb v místě takového pa-kloubu si tlakem a třením vynucuje přestavbu jizvy na vazivovou chrupavku.

A když se v okolí okrajů kostních úlomků uzavřou dřeňové prostory okrajovou sklerózou, je naděje na srůst ztracena. Velkou chybu dělá ten, kdo podceňuje klid a znehybnění zlomené části těla. Když si tím vytvoří pa-kloub, připravuje se na svízelné operační řešení svého problému – ovšem již s nejistým efektem.

Přírodní medicína používá homeopatické prostředky: Traumeel kapky nebo tabletky, lze používat také Arniku, jako potravní doplněk jsou osvědčené výrobky ze žraločí chrupavky. Vilcacora má za úkol regenerovat tkáň a urychlovat hojení.