Otoky nohou v létě

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Léto znamená pro mnohé z nás, zejména pak pro ženy, nepříjemné zdravotní potíže v podobě oteklých nohou. Právě teplé počasí může výrazně přispět k tomu, že se více zatěžuje žilní systém, krev se hromadí v dolních končetinách a tím dochází k otokům nohou, které se projevují bolestivostí. Kromě bolesti a pocitu těžkých nohou se objevuje i tlak v nohou, mravenčení a občas také i noční křeče svalstva.

Je důležité odlišit občasné a krátkodobé otoky, které můžeme zvládnout sami a trvalé otoky, kde je již třeba neprodleně navštívit lékaře. Dochází-li k otokům nohou častěji nebo pravidelně, je vhodné navštívit svého lékaře, který na základě příznaků a vyšetření navrhne další odborné vyšetření, při kterém se zjišťuje pravá příčina otoků.

Co negativně ovlivňuje otoky nohou?

Vznik a stav otoků nohou může ovlivňovat řada faktorů. Pokud ke vzniku otoků dochází častěji, je třeba zvážit, zda můžeme některý z nich vyloučit a tím zlepšit svůj zdravotní stav. Vznik otoků nohou může mít mnoho příčin. Může se jednat o zánětlivý proces, infekci, důsledek špatné výživy, úrazu, projev metabolického syndromu, lymfatické poruchy nebo poruchy oběhového systému (chronická žilní choroba). To ale musí rozhodnout lékař na základě výsledků vyšetření.

Při jejich výskytu se z negativně uplatňuje nadváha, alkohol, kofein a kouření. Roli hraje také nedostatek vhodného pohybu (dlouhé stání na jednom místě), nošení špatné a zdravotně závadné obuvi, nedostatek hořčíku, špatný pitný režim a další faktory.

Co udělat, abychom se zbavili otoku nohou?

  • Pokusit se snížit nadváhu, pokud jsem obézní.
  • Omezit nebo zcela vyloučit cigarety, alkohol a kofein.
  • Zvolit si takový druh rekreační sportu, při kterém se pohybuje dolní polovina těla – běhání, plavání či cyklistika.
  • Pokud se otoky objevují hodně večer, doporučuje se končetiny osprchovat studenou vodou a poté je vleže vhodně podepřít, aby byly výše, než máme srdce.
  • Pokud jsou otoky výraznější, je dobré se poradit s odborníky (lékaři, lékárníci, prodejny zdravotních potřeb) a koupit si ty správné elastické punčochy.
  • Jednoduše, ale pravidelně procvičovat dolní končetiny – například vleže na zádech známý cvik-”jízda na kole”. Nebo prostě jednoduše se jednou za hodinu na několik minut projít.
  • Pomáhají i lymfatické masáže (manuální i pomocí přístrojů).
  • Důležitá je i správná volba obuvi – měla by být vzdušná (ne těsná!), zdravotně nezávadná a neměli bychom ji nosit celý den. U žen platí, že se musí vyvarovat vysokých nebo naopak velmi nízkých podpatků, doporučená obuv má mít podpatky vysoké 3 až 4 centimetry.
  • Také je třeba se vyvarovat těsných ponožek, spodního prádla a oblečení.
  • Dodržujte správný a pravidelný pitný režim.
  • Nepobývat dlouho na slunci a pokud je to možné, vyhýbat se horkým místnostem či obecně uzavřeným prostorům, kde je hodně lidí.

Mohou pomoci přírodní přípravky?

Ano mohou, jako doplněk celkové léčby. Pokud nedodržujeme některá z již zmíněných doporučení, pak je třeba si uvědomit, že samotné užívání těchto přípravků má také smysl, ale již bude jejich působení podstatně omezeno.

V první řadě je dobré zvážit užívání hořčíku. Nedostatek hořčíku může přispívat k vzniku otoku a jeho užívání může zlepšit zdravotní stav. Důležité je užívání doplňků stravy, které se dají řadit do skupiny přírodních venofarmak. To je skupina látek, která podporuje žilní návrat z dolních končetin směrem k srdci) a tím posiluje pružnost a pevnost cévní stěny.

Patří sem řada přírodní látek řazená mezi flavonoidy, (též bioflavonoidy, vitamín P-silné antioxidanty). Je možné uvést jako příklad hesperidin a diosmin, které jsou si po chemické stránce velmi podobné a často se spolu kombinují. Jsou obsaženy v registrovaných lécích na podporu pevnosti elastičnosti žilní stěny, ale můžete se s nimi setkat i v mnoha doplňcích stravy. Jsou získávány z rostliny Ruta aurantiae (routa vonná), patřící do rodu citrusů. Diosmin je syntetizován z hesperidinu izolovaného ze slupek pomerančů. Kombinace obou látek zlepšuje žilní tonus a snižuje kapilární hyperpermeabilitu, protože chrání mikrocirkulací před zánětlivými procesy.

Další látka zpevňující cévní stěnu, je rutin. Patří mezi tzv. mezi bioflavonoidní glykosidy. Tyto látky, též označované jako bioflavonoidy, jsou sekundární rostlinné metabolity. Jsou známé především pro svoje antioxidační působení. Rutin byl objeven v 19. století v listech routy vonné, odkud dostala svůj název. Je také někdy označován jako vitamín P. Rutin pozitivně zlepšuje křehkost krevních kapilár a také pružnost i propustnost cévní stěny. Pro toto působení se používá u poruch prokrvení žil dolních končetin, otocích dolních končetin, ale také při hemoroidech. V přírodě se nejvíce vyskytuje v pohance.

Přípravky obsahující výtažek z ginkgo biloba (jinanu dvoulaločnatého) pomáhají díky obsahu účinných látek (flavonoidy, terpeny, ginkolidy). Rozšiřuje zúžené tepny, tepénky ale i vlásečnice v celém těle, zabraňuje „křečím“ jejich stěny.

Některé z přípravků jsou kombinací více účinných látek. Jsou unikátní kombinací hojivých rostlin – koňský kaštan, gotu kola, borůvky a listnatec bodlinatý. Extrakty z těchto hojivých rostlin posilují žilní stěny, snižují tvorbu otoků a modřin, zlepšují prokysličení a prokrvení tkání.

Teplá lázeň může také pomoci při otoku a můžete tuto vodu obohatit několika kapkami grapefruitového esenciálního oleje. Je to vážně velmi příjemné. Můžete také smíchat několik kapek oleje z grapefruitu s nosným olejem, jako je olivový nebo mandlový olej, a dejte si malou masáž nohou. Během masáže zaměřte svůj tlak směrem nahoru.

Ze zevně působících přípravků lze uvést např. bioinformační přípravek Ruticelit, který obsahuje zmíněné flavonoidy, které příznivě působí.

Celková nabídka zdravotní obuvi.