Ostružiník maliník (Rubus idaeus)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ostružiník maliník (Rubus ideaus) je keř patřící do čeledi růžovitých (Rosaceae). Je porostlý černými trny a důvěrně ho známe z našich lesů. Má trojčetné až pětičetné listy. Jeho kvítky jsou převislé a složené z velkých kališních lístků. Početné semeníčky sedí na zvýšeném lůžku uprostřed květu. Každý semeníček uzrává v to, co nám tedy tolik chutná – v malou, červenou, zevně trochu plstnatě šedě ojíněnou peckovičku. Teprve tyto peckovičky dávají dohromady sbíraný plod, tedy malinu.

Vyskytuje se nejen ve světlých lesích, jak bylo zmíněno, ale také na pasekách či křovinách. Roste jak v nížinách, tak na horách, často několik keřů pohromadě. Pro včelaře je důležité, že ostružiník maliník je medonosná bylina.

Jako rostlinná droga se používají listy (folium rubi idaei). Z obsahových látek je možno zmínit: vitamín C, třísloviny, flavony, organické kyseliny, zejména kyselina citronová), cukry, slizovité látky, pektin, barviva, karoten, stopy silic a další.

Listy maliníku jsou důležitou součástí různých čajových směsí (žlučopudných, diuretických či adstringentních – ty jsou vhodné při průjmu). Ostružiník maliník pomáhá i při nemocech z nachlazení – snižuje horečku, pomáhá k rychlejšímu vypocení (potopudný). Má i protizánětlivý účinek, rovněž se používá při léčbě průjmu.

V lidovém léčitelství jsou listy maliníku používány při nadměrné žaludeční kyselosti, střevních potížích, bolestech hlavy, nadměrném menstruačním krvácení a dalších zdravotních potížích. Kromě zmíněných problémů se používají i jako součást náhražek pravého čaje, často společně s listy ostružiníku a jahodníku. V takovém případě ale musí být listy fermentované.

Svoje využití mají i plody, maliny. Kromě toho, že jsou oblíbenou a zdravou pochutinou, pomáhají i při nachlazení a zažívacích problémech. Obsahují cukr, pektin, barviva, organické kyseliny a silice. Pecičky obsahují 16 % žlutozeleného oleje. Jako zajímavost lze uvést, že se z drobounkých peciček malin dá získat mastný olej žlutozelené barvy. Z čerstvých plodů se dá připravit sirup, který může překrýt hořkou chuť některých užívaných léků. Někdy jsou doporučovány jako prevence proti ateroskleróze a jako zdroj vitamínů.