Opary

cm opar

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Opary jsou souhrnný název pro několik druhů oparů. V našem článku se budeme zabývat nejrozšířenějším z nich a to oparem Herpes simplex postihujícím hlavně obličej (zejména rty a okolí), ale také sliznice genitálu či rohovku, i když ne tak často. Kromě těchto oparů existují ještě herpes gestační (vzácně se vyskytující kožní onemocnění těhotných žen), sexuálně přenosný herpes progenitalis (již zmíněný herpes simplex vyskytující se na genitáliích či pásový opar – herpes zoster, který je vytrvalý a velmi bolestivý).

Herpes simplex má podobu puchýřnaté virózy, objevují se  nejčastěji na rtech a okolí. Většinou nezpůsobují vážnější problémy, pokud se nedostanou do očí či do oblasti genitálií. Ovšem je dobré zdůraznit, že se jedná o onemocnění velmi nakažlivé, které se šíří kontaktem s puchýři či jejich tekutým obsahem. Existují dva typy virů Herpes simplex označované jako HSV1 a HSV2.

První z nich představuje opary vzniklé v oblasti obličeje. Většina pacientů prodělá nákazu tímto virem dříve, než dosáhne dospělosti. Nemusí se projevit žádnými příznaky nebo také ovšem vyvolá známé ulcerace na ústech doprovázeným chřipkovým stavem. Potom virus může ovšem přetrvávat v nervových buňkách obličejové oblasti. U řady pacientů se opary periodicky opakují a objevují se většinou na stejných místech. K těmto recidivám může dojít i při přílišném opalování díky vystavení slunečnímu svitu. Jak již bylo zmíněno, tento druh oparu nepředstavuje vážné zdravotní riziko.

Ovšem existuje výjimka, pokud se jedná o pacienta trpícího imunodeficiencí, tedy nedostatečnou imunitní odpovědí organismu na infekci, což je například pacient s AIDS či po transplantaci orgánů. Zde může mít opar velmi závažné důsledky. Pokud se virus dostane do očí, může vyvolat konjuktivitidu, čili zánět spojivky. Tento zánět trvá několik dní a při závažnějších stavech může dojít k ulceraci rohovky, vzácně může dojít až ke vzniku encefalitidy.

Druhý typ, HSV2 způsobuje infekci v oblasti genitálií a řadí se mezi sexuálně přenosné nemoci.

Způsob léčby oparu Herpes simplex závisí na typu, umístění a závažnosti infekce. V některých případech jsou nasazovány i antivirové léky. Pokud dojde při infikování oparů bakteriemi, nasadí lékař antibiotika. Pokud dojde k infekci u dětí, je třeba dát pozor, aby nedošlo k přenosu viru do očí, díky tomu, že dítě bude sahat na bolestivý opar a potom si při únavě automaticky promne oči.

Obecně je rovněž třeba konstatovat, že opar se vyskytuje při snížení imunity organismu, tedy při únavě, stresu, po nemoci a podobně. Proto je rovněž potřeba podpořit obranyschopnost organismu vhodnými doplňky stravy, jako jsou vitamíny či přírodní imunostimulace. Vhodné jako prevence mohou být i přípravky s obsahem výtažku z hlívy ústřičné.

V případě léčby herpetických onemocnění je situace poněkud obtížná, protože virus má tendenci zůstávat v místě výskytu a stále se vracet.

Celková nabídka přípravků na zdravou kůži.