Opalování a antioxidanty

cm opalovani6

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Možná si to neuvědomujeme, ale největším naším orgánem je naše kůže. Uvádí se, že průměrně na nás pokrývá asi dva metry čtvereční plochy. Její velmi důležitou funkcí je to, že pomáhá díky vylučování potu vyrovnávat rozdíly mezi vnějším a vnitřním prostředím. Kůže obsahuje tělíska, která nám pomáhají rozeznávat z okolí teplé či studené, pomáhají nám cítit tlak či bolest.

Jedním z velkých rizik je vystavení kůže slunečnímu záření, nejen v letní době, ale vlastně vzhledem k celoročním dovoleným v exotických krajích kdykoliv a kdekoliv.

Odborníci uvádějí, že stačí zhruba dvacetiminutový pobyt na sluníčku, aby náš organismus obdržel dávku vitaminu D, který je důležitý pro růst a metabolismus kostí. Dále prostřednictvím slunečního záření dostáváme svoji dávku endorfinů.

Delší doba, které jsme vystaveni slunečnímu záření, navíc za předpokladu, že se dostatečně nechráníme ochrannými prostředky, může působit negativně. Poškozuje pokožku a zapříčiňuje předčasné stárnutí kůže a tvorbu vrásek (kůže sama o sobě má malou schopnost regenerace).

Antioxidanty

Jedním z přírodních prostředků, které pomáhají v ochraně kůže, jsou antioxidanty. Jejich hlavní funkcí je ochrana organismu proti volným radikálům, které mají nejen negativní vliv na stav kůže, ale oslabují také imunitu, ničí klouby a v neposlední řadě zvyšují riziko vzniku rakoviny. Je dobré si uvědomit, že volné radikály se mohou v těle objevit, i když se neopalujeme a chráníme se před sluníčkem ve stínu.

Na jejich vzniku se podílí i fyzická a psychická zátěž, nezdravá životospráva, nedostatek spánku, stres a vůbec psychická nepohoda. To znamená, že zvýšenou potřebu antioxidantů můžete pociťovat kdykoli během roku.

Antioxidanty právě vážou tyto volné radikály a tím neutralizují jejich negativní působení. Dále dodávají pokožce látky pro zachování pružnosti a některé podporují tvorbu melaninu a urychlují opálení. K nejvýznamnějším antioxidantům patří betakaroten, lykopen, vitamin C, vitamin E, selen, koenzym Q10 a další.

Betakaroten

Mezi nejsilnější antioxidanty patří betakaroten, je silnějším antioxidantem než samotný vitamin A. Kromě již uvedených účinků antioxidantů navíc pomáhá docílit dlouhodobého bronzového opálení (i v zimním období bez opalování). Pomáhá i pacientům trpícím vitiligem, protože snižuje kontrast depigmentovaných ploch, které rovněž chrání před podrážděním slunečními paprsky.

Beta karoten patří mezi karotenoidy. Karotenoidy (alfakaroten, lutein, lykopen, astaxanthin, kryptoxanthin a mnoho dalších) se ukládají v kůži a vytvářejí vrstvu pigmentu, který chrání spodní vrstvy pokožky před poškozením UV zářením. Tak vzniká účinný filtr, který zamezuje proniknutí škodlivých paprsků k citlivým spodním vrstvám pokožky. Kůže díky tvorbě pigmentové vrstvy dostane bronzové zabarvení bez rizika vystavení nadměrnému opalování. Důležité je také vědět, že je lepší dát přednost přípravkům, které obsahují přírodní karotenoidy před přípravky, které obsahují pouze syntetický betakaroten.

Odborníci potvrzují, že kombinace různých druhů karotenoidů je v ochraně organismu účinnější než jen samotný betakaroten. Navíc syntetický betakaroten negativně ovlivňuje vstřebávání ostatních karotenoidů.

Antioxidanty lze najít i v potravinách. Řadu antioxidantů je možné najít v ovoci či zelenině. Dá se říci, že nejvíce antioxidantů obsahují ty „barevné“ druhy ovoce a zeleniny, patří tam zejména vitamin C. Z ovoce a zeleniny je obecně na antioxidanty nejbohatší ta žlutooranžová (obsahuje antioxidant betakaroten). Dále antioxidanty můžete najít v rostlinných a živočišných tucích, obsahují je také například i ořechy (vitamin E). Dále je možno do jídelníčku zařadit více masa, vnitřností, mléčných výrobků a cereálií (bohaté na selen a zinek). Teoreticky by měl člověk vystačit z těmito látkami získanými z běžné stravy. Pokud tedy dodržujete známé pravidlo pěti porcí (velkých asi jako pěst ruky) ovoce a zeleniny denně. To ovšem je prakticky dosti obtížné, proto je vhodné zvolit i užívání přírodních přípravků obsahujících antioxidanty.

Kromě antioxidantů lze doporučit z minerálních prvků hořčík a železo, jejichž nedostatek může mít za následek vznik zarudlé jemné pokožky při opalování, která pálí a je nepříjemně napnutá.