Onemocnění dolních cest dýchacích

cm plice

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Onemocnění dolních cest dýchacích patří mezi běžná onemocnění, ale jejich průběh může být závažnější a horší jsou i rizika komplikací než u onemocnění horních cest dýchacích.

Do dolních cest dýchacích patří hrtan, průdušnice, průdušky a plíce. Tyto orgány jsou pro náš život velmi důležité. Jejich význam spočívá v tom, že umožňují výměnu plynů mezi vnějším prostředím a krví. Tyto cesty začínají hrtanem a pokračují přes průdušnice do obou větví průdušek, které končí v levé a pravé plíci. V plicích se větví v bronchiální strom, který vytvářejí stále menší bronchioly, česky průdušinky.

Průdušinky ústí do plicních sklípků, kde dochází k vlastní výměně plynů při dýchání.

Řasinky, které tvoří výstelku průdušek, pomáhají svým pohybem plicím se zbavovat nadýchaných prachů a mikroorganismů. Pokud ovšem dojde k zánětu, sliznice zduří a hlen, který se vytváří, pokrývá epitel a brání řasinkám v jejich funkci.

Plíce se snaží zabránit záchvatům dráždivého kašle, při kterých se snaží nežádoucího hlenu zbavit.

Ke zředění hlenu a k usnadnění jeho vykašlávání (je zdrojem infekce) můžeme užívat i přírodní expektorancia, tedy látky, které toto umožňují. K takovým bylinkám patří divizna v diviznové směsi nebo jitrocel, tymián či mateřídouška.

K nejzávažnějším nemocem patří rakovina plic, dále některé vývojové vady a dědičné choroby, kam patří cystická fibróza.

V našem okolí se můžeme běžněji setkávat hlavně se zánětlivými onemocněními. Ty se dělí na záněty dýchacích cest, společné záněty hrtanu a průdušnice (laryngotracheitidy) a záněty průdušek (bronchitidy).

Zánět průdušek, bronchitida, patří mezi často se vyskytující se nemoci. K základním příznakům patří kašel, nejprve suchý a potom produktivní. Dále se objevuje horečka. Pokud ta přetrvává několik dní, může se jednat o zánět plic. Rovněž se objevuje únava, bolesti svalů a kloubů.

Lékaři často předepisují antibiotika, ale základ problému s jejich předepisováním je v tom, že si lékař musí být jistý, že se jedná o bakteriální zánět, nikoliv virový, kde antibiotika nepomáhají. Potom dokonce může dojít ke zhoršení stavu díky chybné metodě léčby. Z přírodní léčby, které lze použít, máme několik možností. Dají se používat masti určené k zahřívajícím zábalům, například Jezevčí mast nebo mast Psí sádlo. Uvolňují se z nich éterické silice z léčivých rostlin, které působí na podrážděnou a zduřelou sliznici dýchacích cest. Dále lze cucat pastilky obsahující přírodní látky, které působí antisepticky a umožňují vykašlávání.  Léčbu lze doplnit i sirupy nebo čaji z léčivých rostlin, které podporují vykašlávání a chrání dýchací cesty.

Přírodní přípravky lze užívat i na podporu obranyschopnosti – vitamin C, echinacea a další.

Inhalace rostlinných olejů, jako je čajovníkový nebo eukalyptový, usnadňuje dýchání. Rovněž při bronchitidě lze použít přístroj Salin S2 pro čištění vzduchu. Tento přístroj pracuje na stejném principu jako solná jeskyně, čistí vzduch, odstraňuje kouř, prach, zápachy a podobně.

Záněty dýchacích cest mohou být virové, bakteriální nebo jiného původu (alergické, chemické).

Co se týče zánětu průdušek, bronchitidy, tak ta může přecházet v chronický zánět, zejména u kuřáků. Potom může dojít i ke vzniku plicní rozedmy (emfyzém). Potom dochází ke vzniku nemoci známé pod zkratkou CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc).

Pokud jsou tyto cesty přecitlivělé na látky vyskytující se v okolním prostředí, může dojít k rozvoji bronchiálního astmatu.

Co se týče vlastních plic, nejčastější jsou infekční záněty plic, kam patří pneumonie, bronchopneumonie a také obávaná plicní tuberkulóza. K méně častým patří sarkoidóza a podobné nemoci, kdy dochází k přestavbě vaziva plicní tkáně. Pracovníci pracující v rizikovém prostředí, mohou mít poškozenou plicní tkáň vlivem škodlivého okolního prostředí, k nimž například patří silkóza nebo azbestóza. Zvláštním onemocněním je zánět pohrudnice.

Nejzávažnější jsou již zmíněná nádorová onemocnění plic, která jsou většinou spojená s kouřením.