Omega-3 mastné kyseliny

cm vitaminy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Omega-3 mastné kyseliny (nejdůležitější EPA a DHA) jsou esenciální mastné kyseliny. Jsou nezbytné pro lidské zdraví, ale tělo si je nedokáže vytvořit – musí být přijaty stravou. Jsou obsaženy ve větším množství zejména v tučných rybách, jako je losos, tuňák, halibut, sardinky, makrely a ořeších.

Omega-3 mastné kyseliny mají klíčový význam pro správnou činnost mozku, stejně jako pro správný růst a vývoj. Mohou snižovat riziko kardiovaskulárních chorob. Vědci prokázali, že omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky a mohou snižovat riziko vzniku chronických chorob, jako jsou artritidy a zhoubné nádory.

V mozku je vysoká koncentrace omega-3 mastných kyselin a zdají se nezbytné pro poznávací funkce jako je paměť a výkonnost mozku,  také mají vliv i na chování. Je faktem, že pokud děti během těhotenství nemají od matky dostatečný přísun omega-3 mastných kyselin, mají zvýšené riziko nervových a očních komplikací po narození. Rovněž u hyperaktivních dětí byla zjištěna nižší hladina omega-3 MK v krvi.

Příznaky nedostatku omega-3 mastných kyselin zahrnují únavu, špatnou paměť, suchou kůži, srdeční problémy, změny nálady, deprese.

Naše strava obsahuje nadbytek omega-6 mastných kyselin, z nichž některé provokují vznik zánětů, naopak omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivý účinek. Poměr omega-6/omega-3 mastných kyselin je v naší stravě přibližně 20:1, optimální poměr je asi 2:1. Je tedy jasné, že tento nepoměr se podílí na rozvoji civilizačních chorob v posledních desetiletích, jako jsou nemoci srdce a cév, autoimunní choroby, artritidy, alergie, zhoubné nádory apod. Většina omega-6 MK stimuluje zánětlivé reakce. Při podávání omega-3 MK se hladina zánětlivých markerů jako např. CRP, TNF-alfa v krvi snižuje. (Warner, 2005)

Omega-3 mastné kyseliny mohou být prospěšné při problémech, jakými jsou:

Vysoká hladina cholesterolu a triacylglycerolů
Eskymáci a lidé, kteří jí hodně mořských ryb mají vysoký HDL cholesterol (dobrý) a nízkou hladinu triacylglycerolů (krevní tuk). Několik studií prokázalo, že suplementace rybím olejem snižuje hladinu triacylglycerolů (TAG) a zlepšují poměr HDL/LDL cholesterolu.

Hypertenze – vysoký krevní tlak
Asi 17 studií potvrdilo, že příjem přibližně 3 g rybího oleje denně může snížit krevní tlak u neléčené hypertenze.

Srdeční choroby
Klinické zkušenosti ukazují, že příjem omega-3 mastných kyselin EPA a DHA pomáhá snížit rizikové faktory pro vznik srdečních příhod včetně hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Ukázalo se, že rybí olej u lidí, kteří prodělali infarkt myokardu, snižuje riziko úmrtí na další srdeční příhodu, snižuje riziko mozkových příhod a vznik srdečních arytmií. Rovněž zabraňuje rozvoji aterosklerózy a vzniku plaků na cévních stěnách. Osoby, které užívají léky proti srážení krve a prodělaly hemorhagickou mozkovou příhodu by se ale měly před užíváním rybího oleje obsahujícího omega-3 MK poradit s lékařem.

Diabetes mellitus – cukrovka
Lidé trpící diabetem mají často sníženou hladinu triacylglycerolů a HDL cholesterolu. Rybí olej může pomoci snížit hladinu krevního tuku a zvýšit hladinu HDL cholesterolu a tím zlepšit klinický stav lidi trpící diabetem. Jiný typ omega-3 mastných kyselin jako ALA (např. z lněného oleje) nemusí mít stejný účinek jako rybí olej.

Alergie
Pro svůj protizánětlivý účinek jsou omega-3 mastné kyseliny vhodné u všech forem alergií jako je sezonní rýma, astma bronchiale, ekzémy apod.

Revmatoidní artritida (RA)
Většina klinických studií se soustřeďuje na problematiku revmatoidní arthritidy (autoimunní onemocnění postihující klouby). Několik studií ukázalo, že rybí olej redukuje symptomy RA, jako jsou bolesti kloubů a ranní ztuhlost kloubů. Nebylo prokázáno zastavení progrese onemocnění, pouze zmírnění jejich příznaků. Některé studie ukazují pozitivní vliv omega-3 mastných kyselin na artrózu (degenerativní onemocnění kloubů).

Makulární degenerace sítnice
Většina studií ukazuje, že konzumace rybího tuku (omega-3 MK) má preventivní účinek na vznik makulární degenerace sítnice.

Karcinom tlustého střeva
Zdá se, že omega-3 mastné kyseliny snižují riziko vzniku nádoru tlustého střeva. (Eskymáci mají velice nízký výskyt nádorů tlustého střeva). Studie provedené na zvířatech a v laboratorních podmínkách potvrdily, že omega-3 MK zpomalují progresi onemocnění. Pozitivní účinek je znatelný zejména v časných fázích onemocnění.

Karcinom prsu
Ačkoliv výsledky nejsou jednoznačné, ukazuje se, že omega-3 MK mohou mít preventivní účinek na vznik nádorů prsu. Lze předpokládat i pozitivní účinek při komplementární léčbě nádorů prsu. Další informace zde.

Leukémie
Některé leukémie jsou doprovázeny vysokou hladinou prozánětlivých cytokinů jako je TNF-alfa a IL-6. (Aguayo  2000; Fayad 2001)
DHA potlačuje tvorbu těchto nebezpečných prozánětlivých cytokinů (De CR 2000; Purasiri  1997)
Ukázalo se, že použití EPA způsobilo smrt u leukemických buněčných linií  HL-60.(Gillis, 2002)
Studie na lidech se solirními nádory ukázaly, že DHA může zlepšit citlivost nádorových buněk na paclitaxel a carboplatinu. (Harries, 2004)