Kril olej – výhody nejlepšího zdroje omega 3 mastných kyselin

kril omega

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mnoho lidí považuje „tuk“ za synonymum obezity a zdravotních problémů. Špatné tuky, především ty, které obsahují syntetické trans-mastné kyseliny, můžou vaše zdraví ohrozit. Existují ale také hodné tuky obsahující esenciální mastné kyseliny omega-3, které dodají tělu kvalitní energii a mají celkově příznivý vliv na zdraví. Mají vliv na mozek, nervovou soustavu i srdce.

Výběr kvalitního omega-3 doplňku stravy

Pokud jste nemocní, vyberte si omega-3 mastné kyseliny živočišného původu. Omega-3 mastné kyseliny rostlinného původu jako ALA (alfa-linolenová kyselina), která se nachází v ořeších a lněných semíncích, nemusí být pro nemocné lidi vhodné, ani účinné tak jako EPA (eikosapentaenová kyselina) a DHA (dokosahexaenová kyselina), které lze najít v mořských živočiších. K tomu, aby se kyselina alfa-linolenová proměnila na kyselinu eikosapentaenovou a kyselinu dokosahexaonovou, je nutný dostatek příslušných enzymů. U nemocných lidí se může stát, že si jejich tělo samo připraví EPA i DHA pouze v malých množstvích, pokud z důvodů špatné zdravotní kondice nemá potřebné enzymy právě k dispozici.

Kdy užívat omega 3 MK? Zařazení těchto doplňků stravy zvažte, pokud nesníte během týdne alespoň 250 g kvalitních mořských plodů.

Kril olej: Nejlepší zdroj omega 3 mastných kyselin i pro vegetariány

Kril olej je v současnosti nejlepší omega 3 výživový doplněk. Získáváme jej z krilu (krunýřovky krilové), což je korýš, kterému se nejlépe daří v antarktických vodách. Vysoce kvalitní kril olej obsahuje značné množství omega 3 mastných kyselin živočišného původu EPA a DHA. Tělo ho snadno absorbuje a ve srovnání s ostatními zdroji omega 3 mastných kyselin je daleko účinnější.

Krilový olej: výhody

EPA a DHA se v něm nacházejí přímo ve formě fosfolipidů, díky tomu má krill skvělou vstřebatelnost v organismu a i jeho využitelnost tělem zásadně vyhrává nad rybím tukem, kde většinu mastných kyselin najdeme ve formě triglyceridů.

Nalezneme řadu studií, které uvádí, že krill má daleko více benefitů pro tělo, než klasický rybí tuk, ve kterém se akumulují toxiny z prostředí.

Olej z korýšů představuje udržitelnější zdroj, proto ho volí ti, kteří mimo svého zdraví dbají také na ochranu přírody.

Užívání krilu: Odborníci obvykle doporučují příjem 250-500 mg DHA a EPA denně.
Neměli bychom překročit dávku 5000 mg denně (celkový příjem strava + suplementace).
Pozor by si měli dát lidé, kteří užívají léky na ředění krve.

Proč je rybí tuk problamatický?

Ryby a rybí tuk jsou oblíbenými, ale ne moc doporučovanými, zdroji omega 3 mastných kyselin, jelikož většina ryb je kontaminována toxiny, rtutí, polychlorovanými bifenyly, průmyslovými polutanty a těžkými kovy. Rybí tuk má velice nízký obsah antioxidantů, které jsou nutné k boji s volnými radikály. Kril olej má 48x vyšší obsah antioxidantů než rybí tuk. Obsahuje také astaxanthin, jedinečný flavonoid, u kterého se dnes tvrdí, že má antioxidační účinek nejsilnější.

Jaká jsou nejlepší omega 3?

Náš tip jsou červené kapsle omega 3 Noobotanics, které si zamilujete pro jejich barvu i vyrovnaný obsah samotných mastných kyselin. Nevrací se po nich rybí příchuť, naopak mají jemnou vanilkovou vůni.

Krilový zdroj je vhodný pro vegetariány, bohužel ne pro vegany. Omega 3 pro vegany máme ozkoušené třeba tato. Jsou vyrobená z mořských řas, obohacené o MCT olej a rakytník.