Okurka

cm okurky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Okurka patří mezi nejoblíbenější českou zeleninu. Okurky nakládačky jsou vhodné k zavařování, okurky salátovky zase k přípravě okurkových a zeleninových salátů nebo jen jako příloha k pokrmům. Nicméně neslouží jen ke konzumaci, nezastupitelnou roli má jak v domácí kosmetické péči, tak při výrobě nejrůznějších kosmetických přípravků, např. pro pleťová tonika.

Okurka totiž obsahuje enzymy a stopové prvky, které zmírňují otoky očních víček a regulují obsah vlhkosti v pokožce. Tato zelenina obsahuje více než 95 % vody. Zbytek tvoří minerály, cukry, vitamíny C a B a také bílkoviny, které čistí ústrojí, povzbuzují ledviny, omezují buněčné bujení a zároveň působí hojivě na pokožku. Šťáva z okurek posiluje pružnost vlasů i vazivových tkání.  To je také důvod, proč okurky přikládáme na pleť. Okurky pleť pročišťují, zklidňují případné záněty a otoky očí.

Ideální pleťovou masku z okurek připravíme tak, že okurky nastrouháme do kysané smetany. Takto vytvořenou pleťovou maskou očistíme obličej. Následně si dáme dva čerstvé plátky okurky na oči. Po několika minutách cítíme znatelnou úlevu unavených očí a oblasti kolem nich. Výtažky z okurky jsou používány již tradičně v kosmetice pro její tonizační a čistící účinky. Používejte vodu z okurek k čištění pleti či její plátky na unavené oči a k osvěžení pleti.

Výtažek z okurky zabraňuje dehydrataci pleti a současně regeneruje její přirozenou obranyschopnost. Také pomáhají odstraňovat otoky. Rovněž plátek okurky jako obklad na oči je poměrně běžně užívaná domácí kosmetika. Čistí, vyhlazuje a má mírný stahující účinek. Nastrouhaná okurka s trochou mléka vaši pleť báječně osvěží a navíc má tonizující efekt. Máte-li mastnou pokožku, zkuste ji jednou za čas právě ošetřit plátkem okurky.