Okruh srdce podle TČM

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Když jsme šťastní, poskakuje. Když cítíme úzkost, svírá se. V hněvu tluče jako o závod a je-li zlomené z nešťastné lásky, dokáže neskutečně bolet. Srdce je hnacím motorem tepenného systému, ale také orgán, který se značně podílí na naší emocionální rovnováze.

Stejně jako v kterékoli části organismu se i v srdci rády usazují toxiny a vytvářejí se toxická ložiska. Srdce je však dobrý herec a o přítomnosti toxinů nemusí dlouhé roky dát vůbec vědět. Na rozdíl od ložisek v ostatních orgánech se to v srdci obvykle neprojevuje evidentními subjektivními problémy (bolestmi, infekcí aj.). Přitom jej v této oblasti nosí až na 50 % lidí! Výjimkou nejsou ani mladí lidé kolem 25 let. Těch naopak stále více přibývá…

Detoxikace tohoto okruhu je nesmírně důležitá. Infekční ložisko může mimo jiné vyvolávat stavy úzkosti, paniky a další psychické poruchy. Spolu s tenkým střevem tvoří základní pár orgánů. Pod nadvládu srdce dále patří například střední ucho, osrdečník, tváře, arterie nebo jazyk, z jehož zabarvení (především zarudnutí špičky jazyka) a povlaku lze o srdci mnoho vyčíst.

Na toxickou zátěž v okruhu srdce upozorňují především tyto projevy: bušení srdce, arytmie, dráždivý kašel, dýchavičnost, sucho v nose a očích, ale také úzkost, zapomnětlivost a velké množství snů.

Srdci škodí smutek i přílišná radost

Hlavní emocí srdce je radost – pozitivní emoce, která na první pohled nemá s ničím škodlivým nic společného. Ovšem je-li spojena s manickým chováním a přemrštěnými reakcemi (zejména hysterickým, teatrálním smíchem), může začít srdeční okruh zatěžovat. Přemíra radosti podle TČM totiž ničí srdeční čchi a výsledkem může být roztržitost. Oslabující pro srdeční okruh je také melancholie.