Nové rostlinné oleje

cm lzicka olej

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti se stále více prosazují přírodní alternativy, které nahrazují původně hojně rozšířené živočišné tuky. Je ovšem si třeba uvědomit, že tuky jako takové, rozhodně do jídelníčku patří. Pokud bychom tuky vyloučili z potravy zcela úplně, mohlo by dojít ke snížení příjmu vitamínů rozpustných v tucích, nepravidelné hladiny hormonů a následkem toho k oslabení imunitního systému. Je důležité, abychom respektovali fakt, že příjem tuků ve stravě nesmí překročit celkový denní výdej energie, což je obvykle základní kámen úrazu. Přibližně bychom denně měli přijmout 60 až 90 gramů tuků denně (což by mělo představovat zhruba třetinu celkového energetického příjmu), z toho (a to je důležité) by měla být minimálně třetina živočišných tuků. Čili denně by příjem nasycených mastných kyselin (těch „špatných“) měl představovat třetinu, zbývající dvě třetiny tvoří obecně nenasycené mastné kyseliny (které tvoří více skupin, ale to by byl námět na samostatný článek).

Proto, v souladu s doporučením odborníků, bychom měli zařadit do jídelníčku více rostlinných olejů. Každý z nich je ve svém složení specifický, podstatné rozdíly jsou především v podílech jednotlivých složek. Charakteristické pro většinu z nich je vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a naopak nízký obsah nasycených mastných kyselin a také absence cholesterolu. Proto bych se v článku rád věnoval třem rostlinným olejů, které můžete najít i v našem sortimentu.

Sezamový olej

První z nich, sezamový olej, se získává ze sezamových semen. Je charakteristickou součástí například indické, čínské či korejské kuchyně, kde se používá pro zlepšení chuti. Je celkem zajímavé, že již staří Asyřané (kolem roku 600 před naším letopočtem) používali sezamový olej nejen do potravin, ale i jako lék. Samotné slovo sezam pochází z indického sanskrtu (což je dnes již mrtvý jazyk, ale v minulosti používaný právě v Indii). Ale zpět k sezamovému oleji.

Sezamová semínka

Sezamový olej a jeho účinky

Sezamový olej má typicky jemně nasládlou chuť a obsahuje řadu stopových prvků. Pozitivně působí při řadě zdravotních problémů – zvyšuje imunitu organismu a posiluje při únavě a vyčerpání. Tento olej má antioxidační vlastnosti, protože obsahuje sezamol, který je silným antioxidantem (a proto také sezamový olej nepodléhá oxidaci). Pomáhá, díky obsahu nenasycených mastných kyselin, snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Rovněž má uklidňující vliv na sliznice trávicího ústrojí. Také působí diureticky (močopudně) a používá se i v případě průjmu. Příznivě působí na kožní problémy. Vyrábí se tak, že při výrobě jsou semínka seznamu nejdříve mechanicky očištěna a částečně zbavena slupky. Posléze jsou lisována za studena, nepoužívají se rozpouštědla. Proces je zakončen opakovaným filtrováním přes savý papír.

Je bohatý na již zmíněné antioxidanty, obsahuje také vitamíny B1 (thiamin), B12 (cyanocobalamin), železo, vápník a další stopové prvky. Sezamový olej na sebe rovněž dokáže vázat těžké kovy a toxiny.

Arašídy

Arašídový olej

Burské oříšky většina z nás ráda mlsá, často i jako slané, což rozhodně našemu zdraví moc neprospívá, nicméně je těžké jim odolat. Že pochází z podzemnice olejné, víme všichni. Ovšem i z této rostliny se získává kvalitní rostlinný olej. Vyrábí se přímo z jejich plodů, právě těch burských oříšků, protože obsahují téměř 50 % tuku a tudíž jsou velmi vhodné pro výrobu jedlého oleje. Olej se připravuje z oloupaných oříšků. Aby měl olej lepší chuť, jsou oříšky někdy před lisováním opraženy.

Arašídový olej a jeho účinky

Arašídový olej obsahuje velké množství vitamínu E. Pravidelná konzumace tohoto oleje posiluje nervovou soustavu, podporuje krvetvorbu, pochopitelně příznivě působí při onemocněních srdce, krevního oběhu (obsah nenasycených mastných kyselin) a látkové přeměny. Dokonce preventivně působí proti vznikům zubních kazů. Tento olej je možné zahřívat na vysoké teploty, protože obsahuje značné množství kvalitních tuků. Je ale vhodný i do salátů. Díky vysokému podílu resveratrolu s antioxidačním účinkem napomáhá zpomalování stárnutí pokožky. Je ovšem třeba si dát pozor na alergii na burské oříšky a tím pádem i na arašídový olej!

Arašídový olej – použití

Protože málo vysychá, přidává se do kosmetických přípravků a je rovněž vhodný jako masážní olej. V kosmetice se používá jako čistící pleťový olej, protože zjemňuje a vyhlazuje pokožku, ale také zároveň udržuje její přirozenou vlhkost. Protože změkčuje lupy, může být součástí různých šampónů a balzámů. Podzemnicový olej je také užitečný jako přísada do koupele pro ekzematiky či pacienty s jinými podobnými kožními nemocemi (je součástí i některých léků). Tento olej by se ale neměl používat na mokvající a mastnou pokožku.

Řepkový olej

Třetí olej, o kterém se chci zmínit, je řepkový olej, vyráběný z nám známé řepky olejky, jejíž žlutě zbarvené lány můžeme často vídat na našem venkově. Řepka olejka patří do čeledi brukvovitých a můžeme na ni narazit v celé oblasti mírného pásma. Na našem území se pěstuje už od období 8. až 10. století. Původně byla používaná jako potravina, ale posléze se z ní stala surovina do oblasti výroby olejů na svícení a mazání nebo pro mydlářství. Dnes je řepka hlavně ceněná pro kvalitní olej.

Řepka olejka

Tento olej obsahuje ideální poměr omega 3 a omega 6 esenciálních mastných kyselin, které mají příznivý vliv na kardiovaskulární systém. Řepkový olej se získává ze semen řepky olejky podle standardních mezinárodních postupů. Právě proto zůstává obsah více-nenasycených mastných kyselin nezměněn a obsah dalších živin se jen mírně sníží. Takto získaný surový řepkový olej se pak při výrobě potravin (majonéz, tatarských omáček anebo rostlinných tuků) dále zpracuje, odstraňují se z něj mechanické nečistoty a další nežádoucí látky. Takto získaný kvalitní olej můžeme použít v naší kuchyni jako součást zdravého životního stylu, protože je vhodný stejně tak jako slunečnicový, na vaření a pečení.