Notebooky podle lékařů masivně sterilizují mladé muže

cm muz zena kalhoty

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Přestože o zhoubném vlivu laptopů na mužský klín se ví řadu let, zdravotní rizika nadměrného užívání přenosných počítačů mladí muži ignorují. Zatímco notebooků neustále přibývá a mladí lidé je mají u sebe několik hodin denně, prudce přibývá mužů mladších pětadvaceti let, kteří jsou už prakticky neplodní. Oblíbený společník mladých mužů, laptop, může být zákeřný. „Laptopy jsou stále rozšířenější mezi mladými muži, kteří jsou doslova propojeni s nejmodernější technologií,“ tvrdí reprodukční endokrinoložka Suzanne Kavicová z Loyola University v Chicagu.

Jenže notebooky jsou velkým problémem, pokud jsou přímo na mužském klíně. Jejich spodní plocha se totiž přehřívá do vysokých teplot, které působí poškození na varlatech, a to jak dočasná na již zralých spermiích, tak také trvalá na zárodečných buňkách.

Nebezpečné vyhřívání sedaček
Podobně nebezpečná jako laptop na klíně je i vyhřívaná sedačka v autě. Přišli na to už dříve němečtí vědci, kteří zjistili, že produkce spermií je nejlepší, když je teplota šourku o jeden nebo dva stupně Celsia pod normální tělní teplotou 37 stupňů Celsia. Ve svém pokusu pak vědci připevnili senzory na pohlavní orgány tří desítek zdravých mužů, kteří se posadili na vyhřívanou sedačku auta na 90 minut. Už po hodině průměrná teplota stoupla na 37,3 stupně Celsia a u jednoho ze sledovaných mužů vědci zaznamenali dokonce 39,7 stupně. Pro srovnání měřili vědci také teplotu pohlavních orgánů mužů, kteří seděli na nevyhřívané sedačce automobilu. U nich průměrné hodnoty dosahovaly 36,7 stupně Celsia.

I malé zvýšení teploty může znamenat poškození
Studie, kterou vedl Andreas Jung z Giessenské univerzity, neměřila u sledovaných dobrovolníků pohyblivost či počet spermií. Vědci se ale obávají, že už malé zvýšení teploty pohlavních orgánů stačí na poškození procesu tvorby spermií.

Mezi další „sterilizující“ faktory patří kouření, drogy, nadměrná konzumace alkoholu, toxiny z prostředí (zvláště pesticidy), látky imitující ženské pohlavní hormony (některé plasty z obalů na potraviny), obezita, nedostatek pohybu, stres, horká koupel a těsné spodní prádlo.