Noni (morinda citrofolia) – všestranná léčivka

cm noni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Noni šťáva (neboli šťáva z noni či bio noni) patří v současnosti k oblíbeným přípravkům. Tato šťáva se získává z plodů stromu Morinda citrofolia, který patří do čeledi mořenovité (Rubiaceae), jejíž nejznámější zástupce je kávovník arabský (Coffea arabica). Jeho český název je moruše indická, také se můžete setkat s poněkud nezvyklým názvem rojok citroníkolistý. Roste zejména v oblastech jihovýchodní Asie a Australásie (zahrnuje oblast Austrálie, Nového Zélandu, Melanésie, Mikronésie a Polynésie). Má řadu různých označení – velká moruše, indická moruše, plážová moruše či sýrové ovoce. Je to tedy jeden z druhů tropického ovoce.

Jedná se o velké tropické keře, které dorůstají do výšky až 5 metrů, jako stromy dorůstají výšky 8 metrů. Někdy je poněkud nepřesně označován jako rostlina noni. Jeho květy jsou malé a bílé a listy připomínají listy citroníku. Plody jsou zelené, větší a jsou oválného tvaru. Označují se také jako složené plody (multiple fruit), což zjednodušeně řečeno znamená, že každý z květů rostliny vytváří plod, ale tyto plody se vlastně skládají dohromady a vytvoří jeden velký složený plod. Plody při dozrávání vydávají nepříjemný, štiplavý zápach, který připomíná sýr, proto název sýrová moruše nebo v angličtině „vomit fruits“, tedy něco jako „ovoce vyvolávající zvracení“. Chuť plodů je hořká, přesto je známo, že tyto plody sloužily domorodcům v Australásii v období nedostatku jiných potravin. Byly konzumovány, ať už syrové či vařené, australští domorodci s oblibou toto ovoce kořenili pomocí kari koření.

Plody obsahují velké množství látek, které jsou důležité pro naše zdraví – jedná se o vitamíny (C, B1, B2, B3 a betakaroten), minerály (železo, draslík, hořčík, měď, fosfor, selen), 18 aminokyselin včetně 9 esenciálních, vlákninu a enzymy. Z dalších obsažených látek jsou uváděny damnacanthal, serotonin, melatonin (upravují psychický stav, náladu, spánek, působí antidepresivně) a proxeronin (v lidských játrech se štěpí na xeronin a má řadu pozitivních účinků) a rovněž iridoidy, oligo- a polysacharidy, mastné kyseliny, kyselinu linolovou, alkaloidy, beta sitosterol a některé další.

Z pozitivních účinků na naše zdraví lze uvést zlepšení fyzické i psychické kondice (funguje jako tonikum), pomáhá na zlepšení nálady (serotonin), přispívá k lepšímu spánku (melatonin), pomáhá normalizovat hladinu cukru a cholesterolu krvi, udržovat zdravou hladinu krevního tlaku, zlepšuje činnost trávicího traktu (enzymy), posiluje imunitní systém, zvyšuje prokrvení a řadu dalších účinků. Dá se používat i zevně (někteří mu přisuzují účinek obsažené kyseliny linolenové) ve formě mastí či krémů na akné či jiné kožní problémy i na hojení ran či oděrek.

Nežádoucí účinky u plodů indické moruše nejsou uváděny. Jen je třeba zdůraznit, že díky poměrně vysokému obsahu draslíku by plody a přípravky z nich neměli konzumovat lidé s onemocněním ledvin. Také nejsou doporučovány pro pacienty s nemocnými játry.

Jako zajímavost lze uvést, že plody indické moruše alias noni byly používány v tradičních přírodních medicínách, ať už v Polynésii či v Číně, což svědčí o její velké oblibě a rozšíření. Indická moruše také představuje zdroj přírodního barviva. Z kůry se získává hnědavě purpurové barvivo, které se používá při batikování a z kořenů se rovněž získává žluté barvivo, které používají obyvatelé Havajských ostrovů.

Jako přírodní přípravek je možné zakoupit koncentrát – šťávu z plodů, rozdrcený vysušený plod ve formě prášku, který se užívá po lžičkách nalačno, anebo kapsle.