Nejúčinnější prevence proti rakovině prsu je výživa

cm kraska1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Rakovina prsu je velkým strašákem pro každou ženu
Výzkumy posledních let ukazují, že na rozvoji této nemoci má hlavní podíl životní styl a především stravování. Četné studie dokazují, že rakovina prsu se jen zřídka objevuje v zemích asijských na rozdíl od západních zemí, kde procento nemocných žen obrovsky narůstá. Proto se musíme ptát: „co konzumují Asiatky tak vzácného a zdravého, co je dokáže proti této chorobě uchránit a naopak, co konzumují Evropanky tak špatného co rozvoji rakoviny prsu napomáhá?“

Rozdíly mezi asijskou a evropskou stravou
Konzumace soji je v asijských zemích opravdu vysoká. Pro nás Evropany to není zdaleka stěžejní potravina a většina evropských žen ani neumí soju do svého jídelníčku zařadit. Výzkumy ale jednoznačně potvrzují, že pravidelná konzumace soji je příčinou onoho podstatně nižšího rizika rakoviny u asijských žen, zvláště pak když se s touto konzumací začne již v dětství před pubertou. Další podstatný rozdíl je konzumace řas a košťálové zeleniny v asijské kuchyni. Druh používaných tuků je velmi klíčovým činitelem pro rozvoj rakoviny prsu. Nadbytek živočišných, ztužených tuků a omega – 6 olejů, což je typické pro západní kuchyni, riziko rakoviny prsu neuvěřitelně zvyšuje!

Soja velká prevence proti rakovině prsu
Sojové boby obsahují fytoestrogeny, což jsou látky podobné ženským hormonům estrogenům. A právě estrogeny sehrávají klíčovou roli v rozjezdu rakoviny prsu. Je-li totiž hladina těchto hormonů příliš vysoká, dochází k nadměrné stimulaci růstu mléčných žláz, což je provázeno rizikem rakoviny.

Fytoestrogeny jsou však estrogenům podobné a dokáží zabránit, aby tyto hormony ovlivňovaly buňky v prsu. Z čehož vyplývá, že fytoestrogeny snižují riziko hrozby rakoviny. Sója obsahuje fytoestrogeny s názvem izoflavony. Jejich častá konzumace např. v tofu, sojovém mléku, tempehu, sojové pastě miso, může riziko rakoviny prsu podstatně snížit. Nejúčinnější prevence je od dětství.
POZOR na druhé straně u žen, které onemocněly rakovinou prsu se izoflavony ze soji nedoporučují konzumovat v hojné míře. Tyto ženy by měly sojové výrobky používat pouze velmi úměrně.

Řasy, jedna z nejúčinnějších zbraní proti nádoru prsu
Konzumace řas v asijském jídelníčku je takovou samozřejmostí jako u nás např. konzumace brambor. Nepopírám, že brambory až na vyšší obsah škrobu, patří ke zdravým potravinám, ale s mořskými řasami si opravdu nezadají. Vynikají vysokým obsahem základních minerálních látek, jodu, draslíku, železa a vápníku, kterého obsahují 10 x více než kravské mléko. Kromě toho jsou zásobárnou esenciálních aminokyselin a v malém množství obsahují také nenasycené esenciální mastné kyseliny.

U většiny mořských řas byly kromě jiného také izolovány látky (fukoxantin a fukoidan), které v lidském těle působí jako mocné blokátory růstu rakoviny buněk a to i v pokročilém stádiu nádoru. Z nejznámějších řas s tímto účinkem je např. řasy nori, kombu nebo wakame.

Košťálová zelenina nenápadný ochránce
Ruku na srdce, kdo z vás má v jídelníčku alespoň obden nějaký druh košťálové zeleniny. A právě v asijském jídelníčku ji najdete jako součást dennodenních pokrmů. Jde především o brokolici, květák, kapustu a zelí. Tyto druhy obsahují velké množství glukosinolátů, velmi účinných protirakovinných látek. Jejich účinek spočívá především ve schopnosti blokovat kancerogenní potenciál různých nebezpečných látek, které by mohly narušit genetický potenciál buněk (DNA).

Lněné semínko jako přírodní celoživotní chemoterapeutikum
Lněné semínko neobsahuje pouze nenasycené omega – 3 mastné kyseliny, ale také neobyčejně velké množství fytoestrogenů, které se nazývají lignany. A právě ty sehrávají velmi důležitou roli v prevenci proti rakovině prsu. Výzkumy ukazují, že ženy před menopauzou, u nichž bývá vysoká hladina estrogenů, se konzumací lignanů z lněného semínka dostávají na výrazně nižší hladinu.
Lignany tedy jednoznačně brzdí rozvoj nádorů mléčných žláz a doporučují se zařadit nejen jako prevence u žen zdravých, ale současně i u žen s rakovinou prsu.

Do zdravého jídelníčku, který má být prevencí proti rakovině prsu, určitě nepatří vysoká konzumace cukru, bílé mouky, mléčných výrobků, živočišných tuků, ztužených tuků a levných stolních olejů v pokrmech.