Nechutenství a děti

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jestliže děti delší dobu jedí málo nebo téměř vůbec nic – mluvíme o nechutenství. Krátké fáze nechutenství jsou často začátkem dětské nemoci, chřipkové infekce nebo žaludeční střevní infekce. Tyto reakce jsou velmi smysluplné, protože tak tělo mobilizuje své síly na obranu proti skutečné nemoci a už nevydává energii na přeměnu potravy.

Problematické se nechutenství stává teprve tehdy, když děti nejsou ohroženy žádnou nemocí, mají delší dobu velmi malou chuť k jídlu a pomalu hubnou. Často hraje důležitou roli psychika.

Děti s malou chutí k jídlu mají často taky málo chuti do života.

Abychom povzbudili chuť k jídlu, pomáhá proto všechno, co povzbuzuje chuť k životu. To jsou například – výlety, malá dobrodružství, přírodní zážitky a hry venku, pokud možno s dětmi stejného věku, ale taky dobré rodinné zázemí, blízký a láskyplný vztah mezi dítětem a rodičem, pěkný vztah mezi rodiči. Naproti tomu by mělo dítě vynechat nebo omezit na minimum videohry, počítačové hry, celodenní sledování televize a nudné posedávání v pokoji.

SYMPTOMY:

Jestliže má dítě tyto níže uvedené symptomy, měli byste ihned vyhledat lékaře, aby vyloučil organické příčiny nebo možné napadení parazity.

  • Děti jedí velmi málo a jen se v jídle nimrají, dokonce odmítají svá oblíbená jídla.
  • Cítí se slabé, ne zcela dobře a jsou podrážděné.
  • Někdy je bolí břicho.

BYLINKY:

Při nechutenství by mělo dítě užívat 2x denně 1 polévkovou lžíci jeřabinového sirupu (běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy či bylinkářstvích), buďto neředěného nebo zředěného ve vodě.

Dítěti bychom měli zajistit přísun živin. Například 1x denně 1 čajovou lžičku dýňového oleje (běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy) a 1x denně 1 čajovou lžičku mandlového oleje.

Pokud dítě odmítá i ovoce, dostatečný přísun vitamínů mu poskytne rakytníkový sirup a to 1x denně 1 čajovou lžičku.

DALŠÍ MOŽNÁ OPATŘENÍ:

  • Nabídněte svému děťátku několikrát denně menší jídla a co nejvíce zredukujte sladkosti (ty mu potřebné živiny nedodají, naopak vezmou). Jako náhradu sladkostí můžete použít čisté kukuřičné lupínky, sušené ovoce (raději nesířené, k dostání v prodejnách zdravé výživy).
  • Úplně vynechejte přísun uzenin i tzv. dietní šunky. Tento druh potravin děti silně zatěžuje a ubližuje jim, i když si to většina rodičů vůbec neuvědomuje.

V článku jsem použila materiály Ch. Steinbrecht-Baade a Jutty Dauser a moje zkušenosti.