Myšlenkové pochody

cm psycholog konzultace

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je poučné sledovat myšlenkové pochody lidí, kteří nám posílají do poradny své dotazy. Některé myšlenkové pochody zde uvedu.

Vedlejší účinky – kde je nehledat

Píše pacientka, která se 15 let léčí na revmatoidní artritidu a bere spoustu léků proti zánětu, proti bolesti a poslední rok Metotrexat, tedy silný imunosupresivní lék. Přesto její potíže neustupují, a tak navštíví naši stránku v naději, že zde objeví nějaký potravní doplněk, který jí usnadní problém řešit. A píše: Vybrala jsem si tento vitamínový prostředek, ale nevím, jestli mi pomůže, a také se jej bojím užívat, abych si neublížila. Nemá nějaké vedlejší účinky?

 

Role psychiky

Z tohoto dotazu vyzařuje zoufalost, nepochopení své nemoci. Je vidět, že pacientka je pod vlivem strachu a paniky. Nemá strach z vedlejších účinků chemického léku, který má s vysokou pravděpodobností vedlejší účinky, ale bojí se, aby je neměl vitamínový prostředek.

 

Charakter dotazu prozrazuje, že podstatnou roli v celém procesu onemocnění i ošetřování nemoci hraje psychika.

 

Je další otázkou, zda psychická stránka věci byla již na začátku nemoci, zda se podílela na vzniku nemoci, anebo je důsledkem 15ti let trvajícího léčení, které nepřináší efekt a nevede k vyléčení, a tak se její psychika hroutí a ještě více roztáčí bludný kruh nemoci – a toto psychické zoufalství zhoršuje její nemoc ještě více…

 

Když místo vrtačky chcete začít používat kartáček na zuby

Tato situace má pozitivum alespoň v tom, že se pacientka napřed zeptá a informuje se. Horší bývá, když nám napíše jiná osoba, kde je téma kolem její nemoci podobné, jenže napíše: Koupila jsem si u Vás tento vitamínový prostředek, ale vůbec nezabral, cítím se podvedená.

 

Zde není brán v potaz ten fakt, že se dlouhodobě léčí a užívá mnoho léků bez efektu, její problém pokračuje a potom se cítí podvedená, že jí nezabral vitamínový prostředek.

 

I zde je zcela jasné, že dotyčná osoba vůbec nechápe, co je podstatou její nemoci. Spoléhá se na to, že její nemoc vyléčí nějaký léčivý prostředek.

 

Který zub vlastně stůně – ať nevytrhneme jiný – aneb pojmenovat specifiku příčiny nemoci – a tu pak odstraňovat

Tyto problémy spočívají v tom, že není specificky pojmenována příčina nemoci, například mechanismus patologického procesu, a v logickém sledu není příčina ani odstraňována, a tak se léčba orientuje jenom na následek. Jde o léčbu pokusem a omylem.

 

Řada léčiv či postupů na jedinou nemoc? Chyba…

Jestliže existuje nějaká diagnóza, která v sobě zahrnuje popis klinických projevů nemoci, a na takovou diagnózu se předepisuje celá řada léků či léčivých postupů, pak tento fakt potvrzuje, že léčba nezasahuje příčinu, a tudíž nemůže dovést pacienta k vyléčení.

 

Lékař to potvrzuje slovy: Tak dnes vyzkouším tento lék, je to novinka. Nebo: Ukázalo se, že se efekt nedostavil, tak půjdeme do nové řady, máme k dispozici lék nové generace, ten bude určitě fungovat. Nebo: Léčba se nám zatím nedaří, předepíši vám tento velmi silný zahraniční lék, ale bude vás po něm bolet žaludek, tak vám k němu přidám ještě další lék, aby vás žaludek nebolel.

 

Výsledkem nová potíž – deprese

Pokud se taková situace opakuje stále dokola, není třeba se tedy divit, že se pacient dostane do depresivního stavu. Vrcholem původní diagnózy je potom situace, kdy lékař řekne: Vidím, že jste z toho poněkud nervní, a to není dobré, to nám tu vaši nemoc zhoršuje. A protože se nesmíte stresovat, napíši vám raději antidepresivum.

 

Upozornit, dokud je čas

Popsal jsem tu myšlenkové pochody, které se objevují v dotazech naší poradny, a zřejmě by se dala na toto téma napsat celá kniha, ale lze pochybovat o tom, zda by něco řešila. I tento článek vlastně jen popisuje diagnózu, která upozorňuje na psychosomatickou podstatu problému.

 

Podobné jsem již popsal v článcích:

 

Pokud chcete svou situaci změnit, potřebujete udělat totální změnu hospodaření. Půdu do hloubky zorat, prohnojit, odplevelit a do této nově ošetřené půdy potom zasejete semínko nové, čisté, odmořené. Zalíváte jej, dáváte mu slunce, denně okopáváte, odplevelujete. Pak teprve můžete očekávat zdravé ovoce.

 

A toto přirovnání vystihuje podstatu problému.