Myomy dělohy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Myomy jsou velmi časté nezhoubné nádory děložního svalu. Studie naznačují, že myomy má 25% žen ve věku mezi třicátým a padesátým rokem. Ve většině případů se neprojevují žádnými příznaky. Po stimulaci estrogeny se mohou zvětšovat, jak k tomu dochází v těhotenství. Po menopauze, kdy je redukována hormonální stimulace, se myomy smršťují.

Myomy lze nahmatat při manuálním vyšetření pánve. I v případě, že nepůsobí žádné potíže, by se měly dvakrát ročně zkontrolovat, zda se náhle výrazně nezvětšily. Pokud nepůsobí silné bolesti, netlačí na okolí nebo se jejich průměr nezvětší o více než 10 cm, není třeba žádná léčba. Někdy způsobují krvácení a mohou být příčinou těžkého nebo dlouhého menstruačního krvácení, že vyvolá chudokrevnost.

Zvětšené myomy mohou tlačit na močový měchýř, a vyvolávat tak potřebu častého močení. Někdy také působí bolesti v zádech a v některých případech mohou zabraňovat početí v tom, že znemožní uhnízdění oplodněného vajíčka.

Myom je sice nezhoubný útvar, jak bylo uvedeno na začátku, ale měl by být stále pod kontrolou gynekologa.