Mumio

cm rodice s detmi

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Velmi často se můžeme setkat s přípravkem s tajupným názvem Mumio. Je také označován jako horská pryskyřice. V indické přírodní medicíně (ajurvédě) je označován jako Shilajit. Tato pozoruhodná látka se nachází v asijských oblastech v horách, jako je například Kavkaz nebo Altaj (ale i v Číně a jinde). Je velmi zajímavé, že není doposud znám jeho přesný původ. Má temně hnědou až černou barvu (byla ale popsána i bílá nebo červená barva), příznačnou chuť a je zajímavé, že měkne pod naším dotykem.

Nejvíce oblíbené je mumio v Rusku, ale vyskytuje se v tradičním léčitelství v dalších zemích (Čína, Indie, střední Asie). Všeobecně je za nejkvalitnější považováno mumio pocházející ze středoasijské republiky Kyrgyzstánu, kde ho sbírají specializování hledači.

Složení mumia je velmi rozmanité. Byly v něm nalezeny vitamíny ze skupiny vitamínů B (B2-riboflavin, B6-pyridoxin, B12-cyanocobalamin), minerály (fosfor, vápník, sodík, draslík, železo, měď,hořčík),stopové prvky (například kobalt, mangan, selen, molybden), organické kyseliny (jako příklad můžeme uvést kyselinu benzoovou), mastné kyseliny, terpeny, jedna z forem provitaminu D nebo také velké množství aminokyselin (arginin, fenylalanin, methionin a další) a řada dalších látek.

Vědci se dodnes nemohou shodnout, zda se jedná o látku živočišného (organického) či geologického (anorganického) původu. Nicméně vědci už určili chemický vzorec mumia, který zahrnuje jak jeho organickou, tak i jeho anorganickou složku. Je důležité vědět, že mumio obsahuje stopy včelího jedu, takže pozor si musejí dát lidé alergičtí na včelí produkty.

Mumio je obecně řazeno mezi adaptogeny, ať už je to nemoc, či zranění, nebo stres. Jeho působení je opravdu komplexní. Podporuje nespecifickou imunitu a obranyschopnost organismu, pomáhá při hojení zlomenin, vykloubenin (všeobecně podporuje regeneraci tkání) a podobně, při onemocnění horních cest dýchacích, při paradentóze, únavě, posiluje kosti, pokud jsou křehké, a pomáhá i při zánětlivých procesech v organismu. Také pomáhá při bolestech zubů, je vhodná také při nechutenství, zlepšuje paměť, soustředění a duševní výkon, má pozitivní vliv na vlasy a v řadě dalších případů.

Podrobný výčet pozitivních působení mumia na náš organismus by si vyžádal podstatně delší článek. Mumio je již dlouho dobu předmětem vědeckých a dá se očekávat, že do budoucna budou odhaleny další pozitivní účinky na naše zdraví.