Muira puama

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Muira puama (latinsky Ptychopetalum) je jednou z nových, nám dříve neznámých exotických léčivých rostlin z oblasti Jižní Ameriky. Původem pochází z brazilské Amazonie. Dorůstá do výšky až pět metrů. Jeho květy jsou malé, bílé a voní po jasmínu.

Kořen je velmi tuhý a vláknitý, uvnitř světle hnědý, s tenkou kůrou a slabou vůní. Krátké listy jsou široké zhruba tři centimetry. Jako rostlinná droga se z ní využívá kůra a kořen.

Základní důležité látky obsažené v rostlině jsou alkaloidy (muirapuamin), esenciální oleje, lupeol, flobafen, betasitosterol, třísloviny, rostlinné steroly, nenasycené mastné kyseliny a organické kyseliny. Rostlina dostala svůj poněkud popularizující název Amazonská Viagra vzhledem k tomu, že muži amazonských kmenů žvýkali nařezané kořeny či kůru stromu a tak si zvyšovali svoji mužnou sílu.

Ovšem v přírodním léčitelství se neužívala Muira puama nejen jako afrodisiakum – používala se jako tonikum při celkovém vyčerpání, ať už psychickém či fyzickém), zažívacích obtížích, jako uklidňující prostředek, pro zmírňování potíží s menstruací či zevně k léčbě revmatismu (dlouhodobou extrakcí kůry nebo kořenu v oleji Indiáni vyráběli mazání).

Někteří vědci zkoumají možnost jejího uplatnění při zlepšování kognitivních funkcí mozku, koncentrace a paměti. Největší popularity nicméně dosáhla jako afrodisiakum, či jako doplněk léčby erektivní dysfunkce a pro zvýšení zájmu o sex.

Je nutno ovšem říci, že zatím probíhají vědecké studie věnující se problematice užívání této exotické rostliny jako afrodisiaka, ale ještě se nedospělo k potvrzeným závěrům. Je třeba zdůraznit, že velké dávky mohou vyvolat obecně nadměrnou aktivitu.