Mořský kolagen

cm krasna zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kolagen je důležitá látka v našem těle. Tvoří až 30 % bílkovin v tělech savců, kde je ve formě kolagenních vláken složkou mezi-buněčné hmoty. Zabezpečí pružnost a pevnost kůže, ale také dobrý stav vazivového a kloubního aparátu. Problém nastává se zvyšujícím se věkem, kdy tělo přestane produkovat dostatečné množství kolagenu. Jeho nedostatek pak má za následek stárnutí kůže, zhoršenou kvalitu vlasů, lámání a třepení nehtů, tvorbu vrásek, ale zejména bolesti kloubů a zhoršenou pohyblivost, protože kůže, vazy a klouby přicházejí o svoji pružnost.

Kolagen je obvykle získáván ze zvířecích zdrojů, nejčastěji užívaný bovinní kolagen například z kravské kůže. Při výrobě se používá i vepřový kolagen. Ovšem narůstající obavy z infekčních agens, jako je slintavka a kulhavka, BSE a virové infekce v hovězím kolagenu, přinutily výrobce hledat jiné zdroje kolagenu, které nalezly pod mořskou hladinou.

Mořský kolagen je vláknitý protein získávaný ze šupin nebo kůže ryb žijících ve slané vodě, včetně tresky a lososa. Tento kolagen má antioxidační vlastnosti, které se využívají v různých kosmetických přípravcích. Právě takové dermatokosmetické produkty slouží k tomu, aby zabránily či zlepšily poškození pleti, které způsobují negativní faktory v okolním prostředí (ultrafialové paprsky, nízká vlhkost vzduchu a další faktory).

Výrobci těchto přípravků z mořského kolagenu zmiňují pokus, kdy se vědci snažili prozkoumat vliv mořského kolagenu na kůži stárnoucích myší. Myšky, které dostávaly mořský kolagen ve formě peptidů, měly výrazně silnější epidermis – pokožku. V kůži těchto myší zjistili vědci prudký nárůst v počtu a aktivitě fibroblastů v kůži myší ošetřovaných mořským kolagenem (fibroblasty jsou buňky, které mají zásadní roli v tvorbě nových pojivových tkání, jako je kůže).

V jiném uváděném laboratorním experimentu zkoumali odborníci vliv mořského kolagenu na růst kostí u laboratorních potkanů. Došli k závěrům, že zvyšuje velikost, hustotu a tvrdost stehenních kostí u samců potkanů (nikoliv u samic!). Samozřejmě výsledky obou dílčích studií musí být potvrzeny dalšími provedenými studiemi.

V kosmetických přípravcích hraje kolagen a tedy i ten mořský důležitou roli. Pomáhá k hydrataci pokožky (dá se říci obrazně, že pomáhá “nabobtnávat kůži”). V některých doplňcích stravy na podporu zdravého růstu vlasů a dobrého stavu pokožky se mořský kolagen kombinován i s dalšími složkami, jako jsou například sójové peptidy, zinek, vitamin B6, sójový lecitin nebo vitamín C.

Pozor si mají dát lidé, kteří jsou obecně alergičtí na mořské produkty – ti by se měli před užíváním přípravků s obsahem mořského kolagenu nejprve poradit se svým ošetřujícím lékařem.