Mochna husí (Potentilla anserina)

cm damiana

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je to vytrvalá bylina s poměrně silným až hlízovitým oddenkem, z něhož vyhání plazivé, až 80 cm dlouhé a na uzlech kořenící lodyhy, jež jsou chlupaté a později obyčejně o lysávají. Přízemní listy jsou v obrysu podlouhlé až obvejčité, přetrhávaně lichozpeřené až 20 cm dlouhé, hořejší menší a chudě ji zpeřené. Její latinské druhové jméno je odvozena od latinského slova potentia, které znamená moc či síla – již toto označení má tudíž naznačit silné léčebné účinky rostliny. Mochna husí je velice hojně se vyskytující rostlina, která roste na návsích, v příkopech, na březích rybníků a na podobných místech, a to jak v krajích rovinatých, tak výjimečně v horách i dosti vysoko.

V Alpách byla nalezena dokonce v nadmořské výšce 2 426m. Je rozšířena skoro po celé severní polokouli. Drogou je kvetoucí nať (Herba anserinae), která se sbírá v květnu až červnu. Mladší výhonky se někde upravují jako zelenina a sušené listy slouží za náhražku čaje. Nadrobno nasekané listy smíšené s otrubami jsou rovněž dobrým krmivem pro husy.

Obsahuje katechinové třísloviny (asi 2 %), flavonoidy, tormentol, hořčiny, organické kyseliny, cholin, pryskyřici, sliz, vitamín C, lithium a dosud neznámou látku utišující křeče, v oddenku pak mastné kyseliny, minerální látky, tormentol aj. V lidovém léčitelství se využívá obdobně jako mochna nátržník (Potentilla erecta (L.) Räuschel), avšak kromě svíravého má i protikřečový účinek, který se dobře uplatňuje např. při dlouhodobé bolestivé menstruaci.

Dále se v lidovém léčitelství doporučuje proti křečím, při kolikových bolestech či krvavých průjmech, při peptickém vředu, břišních, žlučníkových nebo ledvinových kolikách, proti svalovým křečím (např. v lýtku) nebo cévním křečím způsobeným např. špatným prokrvením končetin, při lehčích formách angíny pectoris nebo při menstruačních potížích. Droga také povzbuzuje chuť k jídlu, působí protizánětlivě a ochranně na sliznice trávícího ústrojí, proti-průjmově, podporuje činnost jater a tvorbu žluči. Zevně se používá do koupelí na špatně se hojící rány.