Meruňky

cm merunky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tato kulturní ovocná dřevina byla známa už r. 2000 př.n.l. v Číně, kolem r. 800 v západní Evropě a ve středoevropských státech až ve 14. století. Všechny v ČR pěstované odrůdy vznikly z meruňky obecné. Skutečnost, že se obyvatelé pohoří Karákoram v Pákistánu dožívají průměrně o deset let více než Středoevropané, bývá vysvětlována právě vysokou spotřebou meruněk.

Základem efektu omlazení je mimořádně vysoký podíl jednoho typu karotenu, a to prekurzoru vitamínu A, ovlivňujícího imunitu, kromě přítomného vitamínu C. Již tři plody obsahují 2500 mezinárodních jednotek provitaminu A a splňují tím polovinu denní potřeby dospělého člověka. Karoteny chrání dužninu i sametovou slupku tohoto výtečného peckového ovoce před škodlivými volnými radikály. Žlutočervený vzhled poskytují rostlinná barviva, antokyany. Koncentrují se ve slupce i dužnině během zrání.

Mnoho niacinu (kyseliny nikotinové) v plodech slouží nervům a proti napětí, kyselina listová zase krvetvorbě a růstu buněk, kyselina pantotenová (vitamín B5) podpoří vitalitu, odbourávání tuků a zdraví vlasů.

Díky kombinaci kyseliny listové s bohatým obsahem mědi a kobaltu jsou meruňky ideálním ovocem pro bledé a chudokrevné lidi.

Meruňky obsahují asi 200 účinných látek, zvláště bioflavonoidů, z nichž tři čtvrtiny nejsou prozatím vědci dostatečně prozkoumány.

Meruňky patří z hlediska výživových a biologických hodnot k nejcennějšímu peckovému ovoci.

Léčivé účinky meruněk dle literatury:

  • podporují imunitu a zhášení volných radikálů
  • omlazují a zpomalují stárnutí buněk
  • zlepšují náladu
  • pomohou z únavy a nesoustředění
  • ozdraví sliznice, kůži, vlasy, nehty
  • podpoří tvorbu buněk
  • zlepší krevní obraz
  • pomohou od suchosti sliznic krku a nosohltanu
  • zmírní astmatické příznaky

Poznámka:

Ošetřované a dovozové ovoce se doporučuje před jídlem omýt od postřikových látek horkou i studenou vodou, je možno je také oloupat (po pěti vteřinách ponoření do horké vody). Tehdy ovšem ztratí velkou část vitamínu C a kyselinu listovou.

Upozornění:

Na přílišné množství snědených meruněk by mohly doplatit těhotné ženy, a to pro vysoký obsah mědi.

U osob se sklonem k průjmům mohou meruňky podpořit tuto dispozici a při nadměrném požití způsobit i malátnost.