Mateřídouška (Thymus serpyllum)

cm materidouska

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mateřídouška je souborný název pro všechny naše domácí druhy a poddruhy, které jsou často proměnlivé a navzájem se kříží. Z velkého počtu forem jsou nejhojnější mateřídouška polejovitá = vejčitá (Thymus pulegioides L.), m. časná (T. praecox Opiz), m. Marschallova (T. marschellianus Willd.), dále m. pannonská (T. pannonicus All.), m. úzkolistá (T. serpyllum L. em. Mill.) aj. Jsou to malé, silně vonící vytrvalé byliny nebo polo-keříky trsovitého vzrůstu s vystouplými lodyhami.

Stonky mateřídoušky jsou čtyřhranné a na hranách ochlupené. Listy jsou vejčitého tvaru, krátce řapíkaté. Květy jsou růžově zbarveny, sestaveny v lichopřeslenech, oboupohlavní. Mateřídouška slouží lidstvu již po staletí nejen jako léčivá, ale také jako kultovní rostlina (byla např. používána jako náhražka drahého kadidla). Mateřídouška měla v historii hodně lidových názvů – například také douška, mateřinka, žadovník, chodec, dymián, vonný tým, mateřánek či polní tymián. Mateřídouška obsahuje z účinných látek thymol, cymol, éterické oleje, kyselinu ursolovou, silici žlutou, karbanil a hořčiny. Celkem obsahuje až 0,6 % silice, v níž jsou látky se silným dezinfekčním účinkem (thymol, karvakrol, cymen) a řadu dalších terpenů a seskviterpenů, hořčinu serpyllin, dále třísloviny, flavonoidy a další. Složení silice je závislé jak na druhu, tak rovněž na místě původu, přičemž rostliny z chladnějších a vyšších poloh mají obsah silice obecně nižší.

Pro léčebné účely se sbírá nať všech našich druhů, přestože obsahem silice se jednotlivé druhy dost liší. Droga má příjemnou aromatickou vůni a kořenitou, nahořklou chuť. Její kvalitu snižují jinak zbarvené části a cizí příměsi. Thymol obsažený v mateřídoušce má velmi silné antiseptické účinky, je netoxický a zevně prokrvuje pokožku. Mateřídouška se používá v lidovém léčitelství při kašli, zánětu průdušek (droga, případně extrakt z ní, se používají jako účinný prostředek proti kašli, dobře rozpouštějící hleny), poruchách trávení (desinficiens trávicího traktu s protikřečovým, proti-nadýmavým a protihlístovým účinkem), chudokrevnosti, poruchách močového měchýře, bolestivé menstruaci a křečích v břiše. Droga má rovněž baktericidní účinky a třísloviny v droze obsažené (až 7 %) mírní průjem. Údajně má i uklidňující účinky. Zevně se používá k obkladům na zánětlivá onemocnění pokožky, jako kloktadlo s dezodoračním a dezinfekčním účinkem, při zánětech dutiny ústní, k posilujícím koupelím a při revmatismu. Izolovaná silice je součástí různých mastí prokrvujíce pokožku.

Podobné účinky jako mateřídouška má i dobromysl obecná. V lékařské praxi je dnes mateřídouška nahrazována blízce příbuzným polo-křovitým tymiánem (Thymus vulgaris L.), původním ve Středozemí a často pěstovaným v zahrádkách jako koření. Má vyšší obsah silice (až 2,5 %) i tymolu. Složení silice je značně proměnlivé a závisí na původu drogy. U nás se mu nejlépe daří v teplých chráněných polohách na vápenatých půdách, dobře zakořeněné trsy snášejí i delší sucho. Většímu rozšíření ve vytrvalých kulturách však brání poměrně značná náchylnost k vymrzání.