Máta peprná

cm mata

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kdo by neznal pfeffermintové bonbóny hašlerkovitého typu nejen čistící dech od zápachu, ale i pro funkci skomírajících hlasivek po námaze či při-stydnutí a zvláště pro zpěváky nebo jiné akustiky až hlukiky, kteří si potřebují řádně pořvat na ochozech stadiónů. Znáte i ochucenou čokoládu, kořalku a jiné peppermintové produkty, například ústní a pleťové vody či žvýkačky, po nichž reklamně mrzne dech i s okolím. Kdo by neznal mentolovou větrnou příchuť. Ano, známe je ze zubních past, limonád a kde čeho, zvláště z reklamy. A všude se uvádí jako hlavní výhoda svěžest. Podle mého ale tlumení nervové citlivosti předávkováním se mentolem a mátou vede k obrannému výronu stresových hormonů dřeně nadledvinek a ony ladí organizmus do vyššího výkonu a aktivity. Vzhledem k dostatku jiných stresorů v našem prostředí doporučuji užívat mátu s rozmyslem a nepravidelně nebo alespoň ve směsích s dalšími bylinami. Svěžest je tedy určitým projevem obrany organizmu před mentolem zaplacená zvýšením látkové výměny a zanášením se jejími metabolity.

Nejznámější je oblíbené mazání (ponejvíce pro mou a vyšší věkovou kategorii), jehož bolest, svrbění a pálení tlumící efekt objevil někdo, kdo asi sjel oblíbený svah v Alpách bez lyží, a zřejmě na zaznamenání této důležité události učinil název proslulého následky tlumícího mazadla. Mazadlo ono si můžete napodobit vložením asi půl kila máty do litru 65% lékárenského alkoholu neboli špiritusu na měsíc nebo tři. Na Moravě lze použít i kvalitní silnou slivovici, jejíž vůně již z několika metrů bude avizovati vaši zdravotní snahu a sebepéči… neb po vylisování zelenoskoročerného vonného lektvaru se můžete pilně pomazávati a mazati až do úplného namazání nebo příchodu zdraví, kteréhož pocit může být předchozím do značné míry vesele nahrazen. Budete-li se mazat vnitřně, budete asi zpěvní, neřiditelní a nezastavitelní, dokud nepadnete (stresové hormony versus metabolity).

Tento vlastnoruční přípravek můžete užívat i vnitřně, ale po přiměřeném rozředění asi 1-2 ml lektvaru do 2 dcl vody. Tím vznikne nápoj považovaný za nealkoholický (do 0,5% ea). To je srovnatelné například s pivem, do kterého přilijete ještě 7,5 l vody. Je-li voda při ředění piva teplá, vznikne 8 l pivního střikočaje a takto sice zajímavé nealkoholické pití pro 2-3 žíznivce, ledvináře, prostatiky a preventivní urologiky, ale obávám se, že ne příliš obecně oblíbené. Někdo by řekl, že se to nedá pít. Faktem je, že to nemůže pít pivař, protože ho přemohou emoce.

Byl-li bych byl urologicky poškozen a žízniv, klidně bych to pil, ale přidával bych si tam mátový lektvar jen někdy podle pocitu, že ho tělo potřebuje. Mátu k pití doporučuji hlavně ve směsích. Samotnou jen ve zvláštních obvykle společenských případech, kdy je záhodno nabudit ducha a intelekt s laskavou a mírnou dopomocí stresových hormonů, že abych nebyl jako obvykle za inteligenční trosku. A přidal bych si trošku šťávy z citrónu…

Obvyklý a běžný čaj ze samotné máty peprné se udělá přelitím jedné až dvou lžiček (1 – 4 g) hruběji řezaného za studena nasušeného listu vroucí vodou a následným podpokličkovým spařením na 5 – 10 minut před scezením a následným vypitím po douškách ve smyslu ne najednou rázem, aby silice máty nepůsobila příliš dynamicky. Mátový čaj je na chuť vynikající pitivo s mnohými zdraví podporujícími indikacemi. Snižuje křeče v zažívání, pročišťuje žlučovody, zvyšuje tvorbu žluče, zlepšuje chuť k jídlu a využití potravy zvýšením produkce trávicích šťáv, uvolňuje zahleněné průdušky a také střevní tlaky při plynatosti, lehce potlačuje bolest hlavy, čistí krev, snižuje mírně napětí hladké svaloviny tepen a tím i tlak krve, podporuje srdeční činnost při slabosti a nadměrném bušení, působí mírně protizánětlivě na trávicí trubici, omezuje zápach z úst a zánětlivé pochody v ústech a krku, stimuluje popudovým efektem (dle mého pozorování) centrální nervový systém, snižuje břichabol, podporuje tonus všeho aktivizací nadledvinek a tak nějak vůbec atd.

Obecně je mátový čaj veřejností velmi příznivě přijímán a není divu – je vynikající. Opakuji, že ale není vhodný pro pravidelné dlouhodobé podávání nebo silné dávky (nad 2 g máty na 10 kg tělesné hmotnosti za den), protože předávkování působí po krátkém vzpružení malátnost a únavu. Zvláště ve vydýchaném prostoru a při déledobém psychickém napětí. Pro tento účel bych doporučoval spíše meditační kombinaci s dobromyslí, mateřídouškou, meduňkou a případně anýzem či výše diskutovaným chmelem. A dechová cvičení…

Někteří skoro všichni homeopati nedoporučují při své terapii užívat zároveň mátu, protože její vliv na nervový systém údajně ruší účinnost bioinformačních technologií. Tento rušivý vliv se mi při experimentech se směsemi dalších bylin a máty do 1 g na porci nepotvrdil.

Inhalace par z právě vroucího či čerstvě odstaveného silného mátového čaje kamsi pod váš nos s hlavou pod ručníkem se doporučuje na 5-15 minut lidičkám s katarem průdušek nebo krutou rýmou ap. Na rýmu se dříve jemně drcená suchá nať dokonce šňupala.

Čaj z máty je i dobré kloktadlo a vyplachovadlo úst například při paradentóze a kuřáckém nebo jinak nebezpečném smrdutém dechu…

Dětem pití máty a užívání mátových žvýkaček nedoporučuji, protože jejich citlivý nervový systém je na předávkování mentolem háklivější a nadměrné mentolžvýkačkování a čajomátopití může podle literatury způsobit až paralýzu vitálních center v míše s následným dušením. Tento efekt se nebezpečně násobí u dětí užívajících drogy. Tam se ale přidruží i další efekt zrychlené degenerace jaterních enzymů a jejich detoxikačních schopností nebo spíše neschopností s podílem stresového přidušení. Já bych dětem drogy k mátě rozhodně nedoporučoval a bez máty raději také ne, přestože jich stejně už většina podle statistiky drogy požila, kouří, pije alkohol nebo šikanuje. Nakonec bych dětem kromě viróz a kašlů moc ani mátu nedával, protože stresu mají mnohem více, než je zdrávo.

Zajímalo by mne, kde roste tolik máty peprné, aby se z ní vydestilovalo dost silice (obsahuje jí 1-3 %) a ze silice oddělilo potřebné množství mentolu (kteréhož je v silici 50-75 %). Když si spočítáme, že při sesýchání 1 kg natě čerstvé sklizené máty za sucha dopoledne na počátku kvetení (v kulturách to jde i bubnovou sekačkou a až 3x za rok) při sušení do 30° C (při vyšší teplotě přes 35° C vysublimují silice!) vznikne asi 200 g sušené drogy, v níž je asi 4 g silice a v té je asi 2,5 g mentolu, jehož tisíce tun potřebné na světě k výrobě žvýkaček, zubních past, potravních doplňků a mazání jsou nepředstavitelné.

Proč je taková obliba máty?

Je to dáno tím, že mentol tlumí napětí hladkého svalstva trávicích orgánů, žlučovodů, tepen a tím snižuje vnitřní tlak v těchto orgánech, čímž se zabraňuje či předchází bolestem v nich, napětí a kolikám. Zvláštností je dobře pozorovatelný efekt lokálního dráždění chladových receptorů, které přináší nejen příjemný chladivý pocit, ale zároveň příznivě snižuje nežádoucí citlivost na drobné bolesti, svrbění a podobné nepříjemné pocity na pokožce, v podkoží i na sliznici. Pocit větrovosti na sliznici dutiny ústní doprovází intenzivní a velmi charakteristická chuť, která do značné míry mění obvyklé kulinářské vlastnosti jídel, takže kuchaři mátu přidávají jen s takovou dávkou odvahy srovnatelnou s malíři abstraktních obrazů, jejichž spotřebitelé to vidí a vnímají každý jinak.

Každopádně je mentol důležitou složkou kloubních a jiných lokálních mazání a řady masérských přípravků.

Máta je zajímavá tím, že ze semen vyroste většinou bylina úplně jiných vlastností. Proto se množí vegetativně dělením trsů nebo řízkováním nebo oddenky. Máta má kořeny agresivitou podobné pýru, ale potřebuje více vláhy a poměrně rychle vyčerpává půdu. V dobré půdě dokáže narůst až třičtvrtěmetr, ale obvykle se sklízí v polovině této výšky těsně před kvetením. Necháte-li mátu na záhoně příliš zahoustnout, tak degeneruje a krsne. Někdy rezne, někdy černá – obojí je nutné neprodleně zlikvidovat.

Ostatní druhy máty mají silice méně a v ní navíc nežádoucí mentofuran, který kazí chuť i vůni. Máty se mezi sebou značně kříží, takže nejlepší je si vzít osvědčenou sazenici od osvědčeného odborníka. Tedy, pakliže vám ji nabízí… Když ne, tak si ji kupte.

Na závěr ještě podotýkám, že mátový čaj se pije jako obřad u příležitosti meditace s nezbytnou důstojností chvíle pro povznesení ducha a pro zklidnění tělesné a trávicí nepohody.