Maca podivuhodná potravina proti podvýživě, neplodnosti a mnoha dalších problémech

cm lekarsky kriz

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Není pochyb o tom, že naše země má překvapující zdroje potravy, důkazem toho jsou produkty jako je „Maca“ , která je nazývána jako „peruánský Žen – šen“. Tento druh kořene obsahuje množství minerálů jako zinek a vitaminů B a C, které revitalizují organismus a pomáhají při tvorbě kostí u dětí a dospělých.

Maca je andská rostlina tak stará jako původní obyvatelé Peru. Doktor Javier Moreno, který zasvětil výzkumu možností výživy v tomto tisíciletí přes deset let, sděluje, že Maca roste ve výškách 4 – 5 tisíc metrů nad mořem v hodně mineralizovaných terénech obsahujících mnoho jódu, olova, železa a zinku. Spolu s (Chuoaca) nebo hořkými bramborami je jednou z mála rostlin na světě, která roste a odolává všem nepříznivým vlivům v andských Kordilérách. Pěstuje se v Andách a kvete při nízkých teplotách.

PROTI NEPLODNOSTI
Pro doktora Moreno je Maca rostlinou obsahující více výživných substancí než pověstný ženšen. Tyto vlastnosti jsou velmi významné v boji proti obtížím jako jsou chronická zácpa, chudokrevnost, padání vlasů, únava apod. „Zajímá mne tento malý kořen, říká Dr. Moreno, protože obyvatelé v horách mu připisují schopnosti afrodisiakální a stimulaci plodnosti,“ říká specialista gynekolog a dodávám že prokázal, že maca stimuluje ovulaci a proto se jí používá při problémech neplodnosti žen. Po desetileté zkušenosti má víceméně téměř všechny znalosti o Maca. Exaktní vědecké výsledky, kterých dosáhl byly prezentovány na „Prvním světovém kongresu tropické medicíny.“ Nyní tento malý andský kořen je zkoumán v zemích jako je Německo.

VITAMINY A MINERÁLY
Studie ukazují, že nebyly marné. Maca užívaná andskými peruánci obsahuje kromě minerálů vitaminy B2 ,C a E a také cukr a škrob. Její chemické složení je voda 19,62%, bílkoviny 10,10%, tuky 7,97%, vláknina 6,14%, glycidy 51,81%, minerální soli 4,36%. Tolik dle prvních nutričních studií o tomto kořenu. O rok později Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že Maca obsahuje 475,20 mg vápníku, 183,33 mg fosforu, 31,67 mg železa, zinek a jód.

TAKÉ JAKO ZKLIDŇUJÍCÍ PROSTŘEDEK
Další vlastností kořene Maca je posilování organismu jako zklidňující prostředek. Proto se užívá v případech schizofrenie a neurózách, uvádí Dr. Moreno. V době, kdy vysvětloval tyto účinky kořene Maca, byly již známy pozitivní následky u pacientů z různých nemocnic. Užívá se také jako určitá pojistka při pře drogování, kdy dokáže obnovit mozkovou činnost. Obsahuje také další substance jako přírodní estrogeny schopné regulovat menstruační cyklus. Podporuje ovulaci u žen. Citovaný doktor dodává, že tento malý kořen je skutečným překvapením, protože je také dobrým terapeutikem při respiračních potížích, revmatismu a zvýšeném krevním tlaku.

MOŽNOSTI KONZUMACE
Pro svou přírodní sladkou chuť se používá (v zemi původu) jako přídavek do nejrůznějších nápojů a pokrmů. Konzumovat se může čerstvá nebo sušená, vařená, smažená, celá nebo mletá. Andský produkt je velmi chutný, říká tento odborník. Všechny odrůdy Maca jsou dobré výživné kvality, proto v současné době okolo 8 tisíc obyvatel v Junínu a Pasco pěstuje, suší a skladuje ve spížích tento podivuhodný kořen. Někteří konzervují Maca až 15 let bez ztráty výživné hodnoty, uzavírá Dr. Moreno.