Lípa srdčitá (Tilia cordata)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lípa srdčitá (Tilia cordata) je náš národní strom. Má velkou tradici a je obestřen až mystickou historií. Mezi její lidové názvy patří například lipka. Stromy 15 – 20 metrů vysoké košatou korunou, domovem na evropském kontinentu. Listy mají dlouze řapíkaté. Lípa srdčitá má listy nesouměrně okrouhle srdčité, na líci tmavě zelené, zespodu šedozelené, v úžlabí žilek chlupaté. Velkolistá lípa má listy větší, o trochu tmavší na líci a bledě zelené na spodku. Z úžlabí listů vyrůstají dlouze stopkatá květenství (vijany) s velkým blanitým, zelenožlutým, jazykovitým listenem.

Krémově bílé květy silně medově voní a jsou hojně navštěvovány včelami. Přirozeně roste na humózních a vlhčích půdách, v lesích suťových, lužních, v dubohabřinách. Jako léčivá rostlina má mnoho výborných vlastností díky svému vysokému obsahu účinných látek, jenž jsou především obsaženy v lipovém květu. Mezi nejvýznamnější účinné látky, které obsahuje patří fenolické kyseliny, proanthocynidiny, třísloviny, flavonoidy (quercitrin, tilirosid, hyperosid), v malém množství silice, sliz,proanthocynidiny,  glykosidy, slizy, saponiny a další látky (chemicky příbuzné vitamínu E).

Celkově působí protizánětlivě a lehce močopudně, utišují křeče, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Proto se vnitřně se používá při chorobách z nachlazení (rýma, kašel, zánět průdušek, chřipka, angína) podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Dále je doporučována při narušené funkci žlučníku a křečích v oblasti střev a trávicího ústrojí. Zevně se používá při výskytu lupů jej můžete použít k oplachování vlasů. Čaj lze ho podávat samostatně nebo s citronem. Nemusíme doslazovat, protože lipový čaj má přirozeně nasládlou chuť. Pokud chceme sladit, výborný je k tomuto účelu lipový med. Tento léčivý nápoj podporuje, jak už bylo řečeno, pocení při horečnatých onemocněních a zánětech dýchacích cest. Čaj se má pít pravidelně po delší dobu několikrát denně.

Protože se často u nás v parcích vysazuje lípa americká (Tilia americana L), jejíž květenství se ve sběrnách nevykupuje, je nutno se vyvarovat záměny. Lípa americká má veliké, široce oválné, na rubu světlejší listy, pětikvěté i vícekvěté vidlany a přisedlý listen. Čaj z jejího květu způsobuje u přecitlivělých lidi dávení a průjem. Rovněž se často v parcích pěstuje k léčebným účelům nevhodná lípa plstnatá (Tilia tomentosa Moench).