Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

cm lekorice lysa

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lékořice lysá je vysoký keř s modrými kvítky z čeledi bobovitých. Pěstuje se hlavně v Řecku a Turecku. Používá se do různých-lékových forem, např. kapslí, tablet, tinktur či krémů. Má charakteristicky sladce zatuchlou chuť, odtud pochází název sladké dřevo.

Obecně různé zdroje uvádějí, že mezi nejčastější použití lékořice patří podpůrná léčbě při chronické únavě či fibromyalgii, rekonvalescenci po zánětu jater, podílí se na zvyšování imunity a pomáhá při onemocněních horních cest dýchacích. Také může být nápomocná při menstruačních potížích a po menopauze. Z této rostliny se pro léčebné účely sbírá kořen, který obsahuje účinné látky, k nimž patří kumariny, tytoestrogeny, kumariny a saponiny, z nichž je nejdůležitější glycirrhizin. Glycyrrhyzin patří mezi saponiny. Tento saponin napomáhá stimulovat nadledvinky k tvorbě určitých hormonů a zvyšuje hladinu interferonu (protivirové látky tvořené imunitním systémem).

Mezi další látky obsažené v lékořici patří i antioxidanty. Lékořice obsahující glycyrrhyzin pomáhá při zánětech horních cest dýchacích (utišuje kašel, tlumí bolesti v krku a napomáhá rozpouštět hlen). Nebo může glycyrrhizin obsahovat. Glycyrrhizin se právě podílí na stimulaci nadledvinek (stimuluje k tvorbě určitých hormonů), proto hraje roli při podpůrné léčbě chronické únavy či léčbě fibromyalgie. Lékořice je možné jako doplněk léčby použít u řady protizánětlivých onemocnění. Má antivirový a antibakteriální účinek, mj. je doporučována jako doplněk léčby u hepatitidy. Zevně se lékořice používá například jako součást pasty při léčbě ekzému. Pokud lékořice obsahuje glycyrrhyzin, může zvyšovat výši krevního tlaku, hlavně při vyšších dávkách.

Dále může způsobit zvyšování hladiny sodíku a vody v organismu a zvýšené ztrátě draslíku (což jsou příznaky zvýšené činnosti kůry nadledvinek, kterou vyvolávají zvýšené dávky lékořice). Proto se tato forma lékořice nesmí používat u pacientů se zvýšeným krevním tlakem nebo srdečními chorobami, při užívání diuretik či léků na srdeční onemocnění či krevní tlak. Dále se nesmí užívat u ledvinových či jaterních onemocnění a samozřejmě v těhotenství (uvádí se , že by mohla vyvolat potrat) a při kojení.

Lékořice bez glycyrrhizinu, uváděná také pod zkratkou DGL by tyto účinky mít neměla. Lékořici (Glycyrrhiza glabra) pro obsah kumarinu by neměli užívat pacienti, kteří mají poruchu krevní srážlivosti. Dále může ovlivňovat léčbu pohlavními hormony nebo léčbu snižující hladinu krevního cukru. Lékořicový kořen je často používán v potravinářství jako doplněk upravující chuť (sladkost). Některé státy omezují její obsah v konečném produktu.