Léčivé rostliny pro správnou detoxikaci

cm mlady jecmen

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jedním z nejdiskutovanějších termínů z oblasti přírodní (neboli celostní, jak se také označuje) medicíny je detoxikace – detoxikace organismu nebo těla. Jedná se o velmi používaný termín, ale pokud bychom si měli položit otázku, o co se přesně jedná, odpověď není tak jednoduchá.

V jejím základě můžeme najít prastarou víru přenášenou podvědomě z generaci na generaci na očištění – nejen těla, ale i duše od všeho škodlivého. Často bývá spojená s příchodem jara – jako symbolu zrození nového života. Proto se také často můžeme setkat s termínem jarní detoxikace organismu. Povšimněme si právě, že jarní (někdy podzimní, jako příprava organismu na blížící se období zimy, nepříznivého počasí a zvýšených nároků na odolnost organismu), ale nikoliv letní či zimní detoxikace.

Obecně se dá říci, že detoxikace je proces, při kterém dochází k odstranění cizorodých organismů (virů, bakterií, parazitů…) a prvků z našeho okolního prostředí (těžké kovy, pesticidy a další), které mohou z dlouhodobého hlediska poškozovat náš organismus. Pokud by ho poškodily krátkodobě, pak se jedná o akutní otravu a zde je třeba okamžitá péče lékaře – to zmiňuji jen na okraj.

V tomto článku bych se zmínil o přírodních přípravcích, které různým způsobem přispívají k očistě našeho těla.

Přírodní detoxikace a očista organismu

Velmi oblíbené jsou dnes tzv. zelené potraviny. Jako jejich zástupce můžeme vybrat nejoblíbenější z nich – chlorellu (dále do této skupiny patří ještě mladý ječmen nebo spirulina). Chlorella je sladkovodní jednobuněčná řasa (latinským názvem chlorella pyreidonosa) nepatrné velikosti. Obsahuje řadu důležitých látek – vitamíny, minerály, stopové prvky i bílkoviny. Důležitá je ale i její vlastnost vázat na sebe toxické kovy, které se dostanou do našeho organismu. Jako příklad takových kovů lze uvést rtuť nebo kadmium. Buněčné stěny chlorely (jedná se o “mrtvé buňky”, není třeba, aby to byl živý organismus) na sebe vážou právě tyto těžké kovy a koncentrují je. Takto navázané kovy odcházejí společně s chlorelou z těla.

Dalším pomocníkem z přírody je juka. Její latinský název je Yucca shidigera a jedná o rostlinu pocházející z Jižní Ameriky. Její kořen obsahuje látky označované vědci jako saponiny. Tyto látky pomáhají, zjednodušeně řečeno, “očistit” cévy od nánosů cholesterolu (zvýšená hladina LDL (neboli tzv. “špatného” cholesterolu) zvyšuje riziko srdečních a oběhových nemocí. Část molekuly saponinů, tzv. sapogeniny pomáhají očistit žaludeční trakt od nánosů a usazenin včetně škodlivé bakteriální flóry. Jak napovídá název, působí jako přírodní “saponát”, který očistí sliznici. Právě tímto efektem – stejně jako mýdlo snižuje povrchové napětí – zabraňuje rovněž vniknutí virů přes stěnu střevní do krve a způsobuje rozpad bakterií.

Do třetice všeho dobrého mohu uvést další exotickou léčivou rostlinu, tentokrát z amazonských pralesů Jižní Ameriky, Uncarii tomentosu (česky řemdihák plstnatý). Je známější pod názvem Uňa de gato či kočičí dráp. V doplňcích stravy je nejvíce pod názvem Vilcacora. Nejdůležitějšími obsahovými látkami jsou oxyndolové alkaloidy a glykosidy kyseliny quinové. K jejím nejsilnějším stránkám patří působení při vleklých zánětech a posílení imunity.

K dispozici je samozřejmě více léčivých rostlin a přírodních látek, které vždy určitým způsobem přispívají k očištění a posílení organismu – například je možné jmenovat známou aloe vera, čínské houby cordyceps a lesklokorku, lapacho, kustovnici čínskou a mnohé další.

U řady přírodních látek je rovněž užitečné působení proti přítomnosti nežádoucích parazitů v našem těle. Některé z nich můžete najít v novince na našem trhu, přírodním přípravku. Má velmi zajímavé složení – obsahuje extrakt z ořešáku černého (který je tradičně používán v lidovém léčitelství k očistě gastrointestinálního traktu od parazitů), česneku (který je tradičně užíván při bakteriálních a parazitárních infekcích), červeného lapacha (posiluje imunitu a pomáhá tak při infekcích), tykve obecné (tradičně také užívaná při parazitárních infekcích), kurkumy dlouhé (tradiční součást kari koření, chrání před parazity), hřebíčkovce (silné antibakteriální působení) a tymiánu (obsahuje látku thymol, která působí proti parazitům a mikrobům).

Tím ale výčet přírodních přípravků nekončí. K dispozici jsou detoxikační čaje, detoxikační nápoje či detoxikační kúry – například kombinace řasy chlorelly a probiotika. Je možné se také nechat sestavit po poradě s odborníkem detoxikační jídelníček, ale to už by bylo téma na další samostatný a obšírný článek.

Jak z tohoto stručného přehledu vidíte, je velmi mnoho možností, jak podpořit očistu neboli detoxikaci svého těla – jen si vybrat….